Herinneringen aan ons voormalig Nederlands Oost-lndië NA DE WERELDBRAND 1945- 1950 (III) If your heart and nerves and sinew Have served their turn long after they are gone And then go on till there is nothing in you Except the will which says to you: go on In vergeelde papieren trof ik deze onvergetelijke regels aan van een mij, helaas onbekende dichter, die voor mij pastoraal-treffend de stimulerende krachten in de mens in deze eeuwige, en ónze problemenwereld weergeven. In Paré-Paré kregen wij van de Jap. zo maar "goede voeding": volop rijst en varkensvlees (erg vet!). Het was echter niet verstandig om zich daaraan te goed te doen, hoe verleidelijk dat ook was. Het was alles véél te zwaar ver teerbaar na al die "magere" jaren. Wij waren weer vrij Het transport van de zieken kreeg uiteraard voorrang en successievelijk volgden wij allen Makasser-waarts. Met dr De Moor 1), De Ceuninck van Capelle c.s. werd ik ondergebracht in het destijds grootste en mooiste hotel in Oost-lndonesië het "Empress". Ruibing nam zijn intrek bij dr. Julius aan de Klapperlaan. Ik wil Ruibing hier danken voor zijn door mij zeer gewaardeerde "geheugensteuntjes" bij het memoreren van de in de jaren 1941-1945 gezamenlijk doorgemaakte ellende I Na oorlogse ervaringen in Makasser Persoonlijk heb ik nochtans in deze wat gedèsorganiseerde hoofdplaats - het militaire commando berustte eerst nog in Morotai, hoofdkwartier (Engels/ Australisch), met aan Nederlandse zij de de Chief-Conica kolonel C. C. de Rooy - mijn eerste na-oorlogse teleur stellingen ondergaan. Tijdens een maaltijd in het Empress- hotel" kregen wij groente uit blik (wor teltjes, doperwten e.d.), wat aardappe len en een bijgerecht (ei-struif uit blik, die ik overigens nog lang daarna, met genoegen heb geconsumeerd) vanzelf sprekend wat simpel, maar dat KON immers nog niet anders zo direct na de capitulatie en een invasie van al die ex-geinterneerden uit heel Oost-lndonesië, de nog niet gerepa trieerde geallieerden en Japanners, voorts een overvol hospitaal. Het was bovendien zéér raadzaam en verstan dig matigheid te betrachten in voeding en drank; wij waren zeker nog niet gewend aan normale voeding. Desal niettemin ontzag een tafelgenoot zich niet om een onhebbelijk-critische op merking te maken over die eerste na oorlogse en in feite zéér acceptabele maaltijd, die wij weer in vrijheid ge noten. Hem is toen wel héél duidelijk te verstaan gegeven, dat hij nog maar "gisteren" inferieure rijst-met-niks te eten had gekregen, naar déze maaltijd op handen en voeten gekropen zou zijn na driemaal "kéré" en dat het passend zou zijn om verder en direct z'n smoel te houden De tweede teleurstelling was, dat men, terwijl men zich - voor zover dat phy- siek nog mogelijk was - direct weer beschikbaar wilde stellen om ingescha keld te worden in het proces van de wederopbouw, verstoken bleef van be hoorlijk transport en Japanners - som migen met een "smile" - in auto's re den en zich zeker niet gedroegen als "verslagenen". Toen enkelen onzer dat niet namen en persoonlijk die rijdende Japanners "verzochten" uit- cq. af te stappen, kreeg men daarvoor een be merking Een bevrijdingsfeest hebben wij, al thans ik, nooit meegemaakt. Ik memo reer dit even, niet omdat dat zo be langrijk is, maar het was wel zó dat men toch wel echt gelukkig was, hoe dan ook - met de kleding vlotte het ook niet zo goed, overigens wel logisch en wél vele maten te groot! - dat de inter nering voorbij was. Voor velen was de volkomen onbekendheid met het lot van vrouwen en kinderen bepaald ook geen reden tot halleluja. Het "Rode Kruis" en het "Kantoor Displaced Persons" (K.D.P.) konden ook nog lang niet zo informatief werken als men zo graag hoopte. Het was louter toeval, dat ik mijn broer, die de Japanse bezetting en ellende op Celebes (Kendari) o.m. en Ambon had meegemaakt - typerende Nipponse wis selwerking: wij destijds wég van Am- bon, andere krijgsgevangenen daar heen - in het hospitaal van Makasser terugzag, zeer verheugd over dit on verwacht weerzien. Met vliegtuigen is getracht, aanvanke lijk door "droppings", extra voeding enz. aan te voeren en alles wat bruik baar materiaal was voor het vervaar digen van kleding (dekens en parachu tes-stof was vooral zéér gewild) werd benut, vooral voor de vrouwen en kin deren: velen onzer hebben aan hen voorrang gegeven. Dat eens een "Mitchell" tegen een heuvelrug bij Makasser te pletter sloeg was tragisch en een grote tegenvaller in de voorzieningen voor ons, in alle opzichten een vreselijke, zeer betreur de "total loss" Zoals reeds gezegd: velen waren on middellijk bereid om zich in te zetten voor de wederopbouw van ons geliefd N.O.I. en zij hebben dat ook metter daad gedaan. Ik zal nu verder wel iets meer persoonlijk dit relaas continueren, maar wil toch wel nadrukkelijk voorop stellen, dat mijn naaste en gezagsge trouwe medewerkers daarbij een vóor- grond-positie innemen Kort verblijf in Morotai en Balikpapan Het was aanvankelijk de bedoeling, dat ik het politie-commando in Ambon, i.e. de Molukken, zou aanvaarden, omdat dat voor de hevp. Veringa om physieke redenen onmogelijk was. Voor mij werd dit echter niet gereali seerd. Wel werd ik, op 29 september 1945, met vele anderen, ook van B.B.- zijde en met 1 hoofdinspecteur van politie, 10 inspecteurs van politie en een commies voor de politie (met vrou wen en kinderen) met een torpedojager van Makasser naar Balikpapan overge bracht en daarvandaan per "Mitchell" -transportvliegtuig naar Morotai gevlo gen. Dat was nog een hele bedoening, want was het al krap-aan in de torpedo jager, in de "plane" - alleen ingericht voor troepen-transporten en parachu tisten - moesten wij óf ons vasthouden aan de neerhangende touwen óf op de bodem van het vliegtuig een plaatsje vinden. Maar wie zeurde daar nog over In Morotai meldde ik mij bij generaal Blarney en de Chief Conica kolonel De Rooy, en daar hoorde ik dat mijn bestemming moest zijn Zuid-Borneo, met standplaats en korpscommando Bandjarmasin, hoewel bekend was, dat MOESSON ANAK KOMPENIE Weer verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 9,90 f 1,30 porto. 16

Tong Tong | 1975 | | pagina 16