INDISCH WEEKEIND Mensen en Kruiden Singel 512 - Amsterdam-C. - Tel. 020 - 23 74 84 (4 lijnen) De Kranslegging Het leek (voor mij) wel een "Indisch weekeinde". Eerst zaterdag 30 augus tus de kranslegging bij het monument voor de vrouwen uit de Japanse kam pen, maandag de persconferentie van het bestuur van de Federatie van Oud strijders Organisaties over de ere schuld van Nederland aan zijn onder danen in het voormalig Nederlands- Indië en tenslotte op 2 september een bijeenkomst van oude vrienden ten huize van Fokke Dijkstra. De kranslegging in Apeldoorn kreeg reliëf door de aanwezigheid van de Koningin. Maar voor velen die per soonlijke herinneringen hebben aan de Japanse bezetting werd de bijeenkomst toch eerst bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van "onze" Gou verneur-generaal Van Starkenborgh en zijn vrouw, beide in de letterlijke zin oorlogsslachtoffers: zij in het kamp, hij weggevoerd. De nu 87-jarige GG stram als altijd zag er ondanks falend ge zichtsvermogen uit of de jaren spoor loos aan hem zijn voorbijgegaan; me vrouw van Starkenborgh al evenzeer in klaarblijkelijk goede gezondheid. Zij beiden zijn symbolen van de beste eigenschappen die de koloniale maat schappij sierden en zij hebben het echt paar de liefde en hoogachting van de hele Indische gemeenschap doen deel achtig worden. De persconferentie Generaal-majoor b.d. dr. M. W. J. M. Broekmeijer presideerde maandag in Nieuwspoort de persconferentie belegd naar aanleiding van de verschijning van de door ir. G. S. Vrijburg samenge stelde brochure over het onrecht dat Nederland zijn onderdanen in het Verre Oosten, die slachtoffers waren van de Japanse bezetting, heeft aangedaan. Vrijburg was ook de woordvoerder van de Federatie bij deze gelegenheid. Ik was in de eerste plaats benieuwd naar het aantal verslaggevers dat deze bijeenkomst zou bijwonen, gewend als we zijn aan de notoire onverschilligheid van de Nederlanders voor "Indische" zaken - en dus ook van de Nederlandse pers - en zeker als zij geld kosten. Na afloop zei Vrijburg tot mij: Jij bent zeker gekomen om, als er nie mand anders was komen opdagen te kunnen zeggen: Tong Tong was er in ieder geval wel! Deze galgenhumor was intussen gelogenstraft: er waren een tiental verslaggevers en voor zo ver zij in deze ingewikkelde en penibele zaken niet thuis waren werden die door de voorzitter en zijn woordvoerder nog eens zeer duidelijk gesteld. Vooral ook de zeer eenvoudige oplossing - zie pag. 23 en volgende van de brochure - vond belangstelling: ieder een gelijk bedrag. Ook administratief een eenvou dige zaak. Nu maar zien, wat de pers conferentie oplevert. En dan maar weer afwachten of de hoge heren nu einde lijk ook beginnen te begrijpen, dat er "iets" gebeuren moet. Dertig jaar te laat wel is waar, maar beter laat dan nooit. "Gebolost". Op 2 september 1945 had Fokke Dijk stra, van Volkers Aannemingsmaat schappij te Batavia, er genoeg van. Ondanks de dringende raad in het Japanse interneringskamp te blijven "boloste" hij met een vijftal vrienden. Op hun weg naar de stad liepen zij het eerste het beste huis binnen, dat naar het uiterlijk te oordelen door Europe anen werd bewoond. De gissing bleek juist. Hun Indo-Europese gastvrouw en gastheer ontvingen hen als vorsten. Zij waren buiten het kamp gebleven en beschikten over enig voedsel. Niets was goed genoeg voor de vluchtelin gen, die ongenood in hun "kamptenue" zómaar waren komen binnenvallen. Ter herinnering aan deze overstelpende ontvangst houdt de familie Dijkstra nog elk jaar op 2 september open huis. leder, van de postbode en de glazen wasser tot vele Indische mensen die de jaren '40 hebben meegemaakt - of nietl - zijn welkom. Voor ieder is er een bordje rijst en een glaasje bier of wat anders, als de voorkeur daarnaar uit gaat. In een der vertrekken van het fraaie landhuis in Wassenaar is er gedekt voor de vrienden die met Dijk stra uit het kamp verdwenen maar sedertdien de strijd hebben moeten opgeven. Het was er nu drukker dan ooit. Was het omdat het zulk mooi weer was of omdat ve'en zich herinnerden dat dit de 30e verjaardag van de vlucht uit het kamp was? Hoe dit zij, ook deze bijeenkomst was er weer een, met dat onzegbare mengsel van nostalgie en vreugde over het feit, dat zovele oude vrienden elkaar nog mochten ont moeten. Een feestelijke bijeenkomst dus, maar met nooit de te vergeten ach tergrond van de afschuwelijke jaren van de bezetting. Lang werd er nageboomd over het on derwerp van een toespraak van de gastheer, "toen in Indië" tegenover "nu in Holland". Raad eens, geachte lezer, hoe die vergelijking uitviel! JHR. 1945 1975 VIJFTIEN AUGUSTUS Aan de provinciale weg, op de grens van Doorn en Driebergen ligt Park Bos-- wijk, een woonpark waar circa 650 meestal oudere mensen wonen. Op vallend velen van hen - hebben of had den - op een of andere wijze een bin ding met het voormalig Nederlands Indië. Het was een goede gedachte van een van deze bewoners om het feit te her denken, dat 30 jaar geleden t.w. op 15 augustus 1945 Wereldoorlog II of ficieel werd beëindigd door de onvoor waardelijke overgave van Japan. In Nederland geldt 5 mei 1945 als de dag der bevrijding. Wat daarna elders tot 15 augustus 1945 geschiedde laat de Nederlander Siberisch. Sterker nog, de opgroeiende generatie weet daar weinig of niets van en stelt er ook geen belang in. Ze kijkt je verbaasd aan als je zegt dat de oorlog niet op 5 mei, maar op 15 augustus 1945 eindigde. Dat schrijnt bij ons Indische Nederlan ders. Nog schrijnender ervaren wij, dat de heldenstrijd, die na Pearl Har bour in het Verre Oosten is gevoerd, in toenemende mate door de publici teitsmedia hier te lande wordt doodge zwegen. Vergeten wordt, dat aldaar tienduizenden Nederlanders van lichter of donkerder huidskleur, te land, ter zee en in de lucht hun leven hebben gegeven voor de overwinning waar Nederland nu de eer voor opstrijkt. Het waren vele tienduizenden burgers en militairen, mannen en vrouwen, vol wassenen en kinderen die sneuvelden dan wel ter dood gemarteld of uitge hongerd werden. Dit alles maakte mij bedroefd en toen dan ook mijn goede vriend Henk Vos, die op voorbeeldige wijze de herden king voorbereidde, organiseerde en begeleidde, mij vroeg of ik voor Tong Tong een verslag wilde maken, ging ik daar direct op in. En - eerlijk waar - ik had willen schrijven over de fraaie Indonesische kleurenfilm, over de voor treffelijke Indische rijstmaaltijd, over het gezellige avondfeest. De tempera tuur werkte er aan mee, dat wij ons te gast in een Indische soos waanden. Maar ik kón gewoon niet. De weemoe dige herinnering aan dat mooie land waar wij de beste jaren van ons leven doorbrachten, gepaard aan het verdriet over de toenemende negatie van Ne- (lees verder pagina 9, 3e kolom) door Maurice Mességué, de heel meester van vele groten der aarde, onder wie Mistinguett, Churchill en verschillende staatshoofden en vors ten. Unieke genezingen en waarde volle kruidenrecepten worden in dit boek vermeld, 17,50 f 3,25 porto. NAAR JAKARTA RETOUR v.a1495,— TICKETS 1 JAAR GELDIG. U kunt wegblijven zolang U wilt. Ook geheel verzorgde reizen B.V. 17 dagen naar JAVA r 2470 ALLEEN BIJ ORIENT-TRAVEL B.V. en BAÜ 5

Tong Tong | 1975 | | pagina 5