Mensen en Kruiden HERDENKING Ik zou Mevrouw Otto-Prins er op willen attenderen, dat op de tentoonstelling in Delft "1821 dagen onvrijheid", ge houden van 25 april - 15 juni 1975, een kleine afdeling gewijd was aan de oor log in Z.O. Azië met foto materiaal uit de diverse kampen en dat er in het Oorlogsmuseum in Overloon een (wel iswaar kleine) afdeling eveneens ge wijd is aan de oorlog in Indië met foto's van niet alleen de krijgsgevangen kam pen, maar ook van de vrouwen en mannen kampen op Java. Dus helemaal vergeten zijn we beslist NIET. Th. Lans. Zoals U Tiet stelt lijkt het of het een bijzondere gunst is dat na 30 (dertig!) jaar eindelijk eens iets bekend wordt over onze bezetting, onze strijd. Alle tentoonstellingen betreffende de oorlog in Azië zijn op nadrukkelijk verzoek, op aanhoudend aandringen van de be trokkenen tot stand gekomen. De grote herdenking op 15 Aug. 1970 (Voor de eerste maal, voor de laatste maal) heeft jaren van voorbereiding gekost door een Comité van mensen uit de Jappen kampen. Er is van Nederlandse zijde GEEN CENT belangstelling geweest. Terwijl er in Nederland lustig op los werd herdacht, elke schadeclaim van de wereldoorlog werd ingelost. En al die jaren werd gedaan of de oorlog in Azië een soort welverdiende straf was op ons zondige (koloniale) leven! Waar Nederland natuurlijk part noch deel aan heeft gehad! Laat me niet lachen! Of is het: ik kan toch niet altijd huilen? L.D. NIET MEER AAN DENKEN. Mag ik even inhaken op het artikel van J.Oa 15 aug. 1945-1975? (T.T. No. 5) Hij heeft gelijk, dat onze oorlog in de Pacific werd doodgezwegen. Eén voor beeld, eentje maar. Mijn zoontje zit in de zesde klas. Jonge onderwijzer. De kinderen kregen op dracht om in de familie te vragen naar herinneringen aan de oorlog. "Alles, wat er aan herinnert". Aldus de meester. Junior riep enthousiast: "Mijn Opa heeft nog zijn etensblikjes en lepel en mok uit het Jappenkamp, meester!" Verbijsterd keek meester hem aan en vroeg, of hij wel helemaal goed was, want: "Natuurlijk bedoel ik onze oorlog tegen de Duitsers. Met die van de Pacific hebben we in Holland niets te maken!" Zoon beledigd en Ma verdrie tig. Ach, ach, hoe toch die geschiede nis? Ik herdenk 't op mijn manier. Door op 15 aug. een kaarsje te branden in onze kerk. Of door 's avonds 7 soorten bloemen te strooien op een viersprong. Doe je 't overdag, dan zijn de bloemen in 5 min. platgereden. Ja, misschien ben ik toch wel raar, zoals vele dorps genoten denken, want ik ben een In dische, nietwaar? Dus vreemd Mevr. L. Sp.-Sch. o-rta .ferret) WAT WE VERGETEN We gedenken in augustus de dag van de bevrijding uit het kamp, die zo velen van onze geliefden niet meer mochten meemaken. Het was in Pakan Baru aan de spoorweg en iedereen was te moe om blij te zijn. Een dag als alle kampdagen, aantreden en vlaggen hij sen was het enige verschil. Niemand luisterde naar de toespraken, verveeld. Ik denk vaak aan de dagen dat de oorlog kwam. Aan de mooie woorden. Zoals; Wij zijn hier driehonderd jaar, wij blijven hier nog driehonderd jaar. Dat zeiden ze zelfs nog in het kamp na een jaar! Na vijf waren we er al uit als stoere kolonisator. Dan: beter staande sterven dan knielende leven! Na een maand kropen we over de grond en bogen als knipmessen en schreeuw den: Kéré Die zich doodvochten, waren de Jap pen. Niet blind, maar fanaat en ge lovend aan de zonnegod. Maar zoals de meeste gewone mensen gewoon denkend, nuchter. Met verantwoorde lijkheidsgevoel tegenover hun vader land, opofferingsgezind. We zaten nog net niet in het kamp, waren nog in oorlog, toen op een avond onze commandant vroeg: wat moet je eigenlijk willen opofferen als er oorlog is. Mijn antwoord was: je moet er op rekenen dat je alles kwijt raakt, dat je hele gezin wordt gedood, dat je zelf dood gaat, en dat je daarna de oorlog nog verliest. Ik ben echt niet dapper, daarom leef ik. Maar waarom zo'n grote mond? De Jap deed het wel. De Jap was wreed, maar ook voor zich zelf en voor zijn eigen mensen, want het was oorlog. Maar hij plunderde niet en verkrachte geen vrouwen en derge lijke dingen meer, en als het gebeurde werd de dader streng gestraft. Met de dood. Hun regering gaf opdracht om te plunderen, voor de regering. Natuurlijk waren er uitzonderingen, maar bij de andere legers was het, la ten we zeggen niet ongewoon. Ik heb respect voor de Jap gekregen, wat niet hetzelfde is als liefde. Plichtsbesef, saamhorigheidsgevoel in het kamp stond geheel los van afkomst, Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandsestraat 14, Den Haag tel. 070 - 33 57 86. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 17.— p.p.p. J. Half pension f 25,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 25,— p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension f 32,p.p.p.d. opleiding, rang of graad. Ik ken een eenvoudige landstormer, toevallig een Indo, die als het corvee afgelopen was, zijn tijd besteedde bij een stervende, om hem te helpen in zijn laatste mo menten. We vergeten de Ambonnezen die ons na de kamptijd uit het vuur sleepten en duizenden mensenlevens gered heb ben, daar praat niemand meer over, alleen over de groep provo's, terror isten en would-be brani-schoppers van nu in Holland. We vergeten ook de humor, in het kamp waardoor we zijn blijven leven. Maar als arts denk ik vooral aan de volkomen vergeten groep verplegers in het kamp, die uit de dysenteriebarak- ken. Als arts zonder obat liepen we meer als een dominee of pastoor langs de zieken, troostende als het kon. Maar die verplegers gingen 12 uur op en 12 uur af in Pakan Baru, de ene steekpan na de andere legende en met bladeren pèpèrende, haast zonder rust. Er waren nare jongens bij, ook bij de zieken en bij de andere kerels. Maar zij hebben het mooiste en het grootste werk verricht. En ze moesten doorgaan toen we al vrij waren. Ik heb artikelen gelezen over allerlei flinke kerels, ook artsen maar nooit over die oude bobberlappen en die militieverplegers vol toewijding. Van mij, als arts die niets presteerde, een eresaluut voor al die kerels. We vergeten ook de grote massa In donesiërs die ons hielpen waar het maar kon, met groot gevaar voor zich zelf, mensen die je niet kende. We denken alleen aan die bersiap en dat deel van de bevolking dat zoals een plunderend leger het pleegt te doen, roofde en moordde. F. Cramer, Malaga. door Maurice Mességué, de heel meester van vele groten der aarde, onder wie Mistinguett, Churchill en verschillende staatshoofden en vors ten. Unieke genezingen en waarde volle kruidenrecepten worden in dit boek vermeld, f 17,50 f 3,25 porto. 10

Tong Tong | 1975 | | pagina 10