VOETSTAPPEN IN 'N ANDERE WERELD DE INVLOED VAN RINGEN door Rijklof van Goens De beide hieronder volgende voorval len zijn interessant genoeg om ze aan de vergetelheid te onttrekken. Ik geef ze weer in de volgorde waarin ze mij ter ore kwamen. Het eerste geval be treft de ring van Gramse Brinkman, het tweede verhaalt over de invloed van een eeuwenoude zegelring. Ik leerde Van der Pant, die veel ouder was dan ik, in de beginjaren van mijn krantenloopbaan kennen. Hij was on gelukkig in de liefde en daardoor een eenzaam man. Ik voelde me tot hem aangetrokken en zocht hem van tijd tot tijd op in zijn pension. Op zekere dag informeerde ik naar de opvallende ring die hij droeg. Hij glimlachte en ant woordde: "Dat is de ring van Gramse Brinkman, de moordenaar. Hij gaf hem mij de dag voor hij (hij was veroor deeld tot de doodstraf) zich in zijn cel ophing. "Hij kan je van dienst zijn zei Gramse Brinkman. "Draag hem en kom je ooit in moeilijkheden, toon dan de ring!" Er kwam een tijd, dat Van der Pant inderdaad in moeilijkheden kwam. Zijn werk bracht hem op een dag naar een café in een niet al te beste buurt in een der grote steden van Java. Daar werd hij langzamerhand omringd door ob scure lieden. Zich bedreigd voelend, toonde Van der Pant daarop de ring. En zie, degenen door wie hij zich be dreigd voelde, verwijderden zich daar op onopvallend. Het verhaal over de tweede ring heeft een occulte inslag. Het betreft een zegelring die minstens anderhalve eeuw oud is. Degeen die mij dit ver haal vertelde ken ik te goed om aan zijn woorden te twijfelen. Het is een man die kan bogen op voorouders die in de Compagniestijd hoge posities bekleedden. Een hunner moest, toen hij in de 17de eeuw lid van de Raad van Indië werd, een zegelring dragen met een familiewapen. Daar hij niet kon bogen op adellijke voorouders, ont wierp hij zelf dat wapen. Het is niet bekend of de ring die hij mij toonde GROOT MEDISCH HANDBOEK Vertaald en bewerkt door A. van het Groenewoud en A. A. E. Starreveld- Zimmerman. Geeft inzicht in voorko men en genezen van ziekten, medicij nen en hun werking enz., met vele afbeeldingen, f 39,50 f 4,25 porto. EXOTISCHE FLORA door Uberto Tosco. Een prachtig boek over orchidèëen en woudreuzen, vleesetende planten en reuzencacteeën en nog veel meer vindt U erin. Geïllustreerd met schit terende kleurenfoto's. f 29,75 f 4,25 porto. uit de 17de eeuw stamt. Wèl is zeker dat de ring die hij op 5 december 1953, toen hij, pas terug uit Java, van een oude welgestelde tante kreeg, minstens anderhalve eeuw oud is. "Deze ring", zei hij tot mij, is een soort van djimat. Het is geen Indische ring. Dit is Europees goud en dit wa pen dat er in is gegraveerd is ook het werk van een Europese kunstenaar. Hier is dus geen sprake van welke hocuspocus ook, maar toch heeft deze ring een heilzame uitwerking. Mijn tante vertelde me, dat het de ring was die mijn oom, administrateur van een grote theeplantage op Java, jaren lang had gedragen. "Het ging hem goed", deelde mijn tante mee. Hij kwam als jongste employé in de thee en klom op tot administrateur. Bij zijn laatste bezoek aan mij hier in Neder land, liet hij de ring achter. Hij wilde die niet langer bij zich hebben, omdat het een oud familiestuk is en hij wilde voorkomen, dat de ring wegraakte. Ik heb hem nooit meer teruggezien. Hij werd enige tijd na terugkomst op de theeplantage die hij beheerde, vergif tigd. Zijn vrouw hertrouwde met een apotheker te Bandoengniet lang na dat huwelijk werd zij door die man (die naderhand zelfmoord pleegde) ver giftigd". Mijn kennis werd door dit verhaal zo beinvloed, dat hij zich in Nederland naar een helderziende begaf. Deze was zeer geinteresseerd in de ring. "Wat is die oud", zei ze. "O, waar is die ring ge weest? Wie heeft haar het laatst ge dragen?" En daarop vertelde ze, hoe wel ze nooit in Indië was geweest, al lerlei bijzonderheden over een thee onderneming. "En nu", eindigde de helderziende, "zal ik u een goede raad geven, die u niet moet vergeten. Die ring is nu in goede handen. Ze zal u voordeel opleveren. Natuurlijk niet di rect, maar in de loop van tijd. Zorg dat u die ring niet kwijt raakt. Draag haar of bewaar haar goed, want als ze uit uw bezit raakt, zal het geluk verdwij nen". De raad werd door mijn kennis opge volgd. Hij liet de ring omvormen tot een damesring en schonk haar aan zijn vrouw. Zij droeg hem een tijd lang, maar vrezend dat de steen waarop het familiewapen is aangebracht schade zou oplopen, kwam zij er toe de ring op een bijzonder veilige plaats te be waren. Op de vraag van mijn kennis wie de ring zal erven, antwoordde zijn vrouw (het echtpaar heeft twee zoons en een dochter): "Die laat ik na aan mijn liefste schoondochter of aan mijn dochter". Op mijn vraag hoe het hem in de jaren na 1953 was gegaan, glimlachte mijn kennis. "De voorspelling van die hel derziende is voor de volle honderd procent uitgekomen", zei hij. "Ik kan tevreden zijn! In 1966 kreeg ik al mijn geld terug uit Indonesië. En ook overi gens is het mij sinds 1953 steeds goed gegaan. Niet ineens, zoals de helder ziende ook destijds zei, maar langza merhand. Ik had het aanvankelijk zéér moeilijk. En later kwamen er ook grote moeilijkheden, maar ik ben er altijd met vlag en wimpel uitgekomen. Het is hoogst merkwaardig." <3E-rc. "Si Japie hij klets altijd over grote genderoewoh hier 11

Tong Tong | 1975 | | pagina 11