Herinneringen aan ons voormalig Nederlands Oost-lndië korpsleiding algemene ZUIG .BORNEO geschreven staat. De eerste gelegenheid om in Batavia op het departement B.B. de belangen te bepleiten heb ik uiteraard benut, het ging per nachtstraaljager (zwart, lugu ber, wél zéér snel) in de staart, languit. Na het opstijgen bleek, na enkele minu ten, er ergens wat mis te zijn en moest worden teruggevlogen. Dat was voor mij weer eens een heel nieuwe er varing, maar nadat het euvel verholpen was, ging het verder feilloos Kemajo- ran-waarts. D Ik wist mij in alle opzichten gesteund en gestimuleerd door resident Ober man, een autoriteit van grote allure met begrip voor de "nieuwe tijd" zonder uit het oog te verliezen dat in die "nieuwe -stijl-in-wording"' - en ook hier moest de spits afgebeten worden I - goodwill een eerste, stringente eis was. En er moesten inderdaad vele, vele moeilijk heden worden overwonnen, zelfs óók van een zijde (M.P.) waarvan in feite medewerking mocht worden verwacht, terwijl ook "lange tenen" moesten wor den ontzien. Ik zal daar verder niet op in gaan. Bridgen temidden van de woelingen. Wel wil ik hier nog een staaltje van de buitengewoon strategisch-psycholo- gische visie - zo zie ik die althans - memoreren van de Chief Conica, kolo nel Oberman (in Nederland enkele ja ren geleden overleden), die bij mij al tijd met gróót respect in dankbare her innering zal blijven voor hetgeen ik, als politie-korpschef en privé, van deze gróte, letterlijk en figuurlijk, Mens en Autoriteit heb ondervonden I In de goed verlichte voorkamer van de residentswoning werd enkele malen gebridged - jawel I - i.e. door het toen enige bridge-viertal in Zuid-Borneo: Oberman, dr. de Vries (Oelin hospi taal), de Koning (Javasche Bank) en on dergetekende. Er werd wel eens ge schoten in de buurt, in een nog zéér Wat het politie-korps betreft: de be wapening was zeer onvoldoende, de vervoermiddelen idem dito, kleding en uitrustingsstukken spons er over, op leiding embryonaal, kazernering mini maal; de supply eiste bijzondere aan dacht. Kader onvoldoende maar toege wijd I Aangezien de dienstuitoefening van de politie zonder voldoende be wapening niet behoorlijk of zelfs re delijk mogelijk was (onder deze uit zonderlijke omstandigheden!) liet ik - om te beginnen - 500 wapenstokken a 0,60 p.s. aanmaken; tekenend voor de korpsgeest was het, dat men dat - eigenlijk als oppassers van een nacht veiligheidsdienst.- accepteerde, faute de mieux Het kader beschikte tenminste over vuurwapens, maar het duurde tot juni 1946 dat in het een en Een groepsfoto uit de jaren 1945-'47 van het corps Algemene Politie in Bandjarmasin. NA DE WERELDBRAND 1945- 1950 (IV) In Zuid-Borneo was het een chaos, gevolg van de Japanse "erfenis" en extreme actie. Er heerste een sfeer van "don't stay too long in the same house". Dit is géén lugubere grap maar het letterlijk advies van de commandant van het nog aanwezig Australische garnizoen, majoor Barnett. En sommigen hebben zich ook aan dit advies gehouden en vertoonden zich zeker 's avonds ook niet op straat Op deze, mijn eerste na-oorlogse jaren in Zuid-Borneo, zal ik graag wat dieper ingaan, omdat zij waren "the best years of my life"!, waarmee ik overigens be paald niets onvriendelijks bedoel t.a.v. latere ervaringen. De eerste kennismaking met extremis tische acties, reeds kort na mijn dienst- aanvaarding, was spectaculair maar weinig bemoedigend. Dank zij het ef fectief optreden, optimaal van toch minimaal aanwezig kader, waarbij de inspecteur van politie Elbracht en de assistent-wedono Nafiah een moedige, leidinggevende rol hebben vervuld, wer den de aanvallen afgeslagen met ach terlating van enige doden aan de zijde der extremisten; aan onze zijde geen verliezen. Achter mijn bureau bij het open raam, lag een samoerai-zwaard dat zijn doel (mij) had gemist, omdat ik net weg was voor een bespreking met de heer Oberman. De aanvallen waren wel hoofdzakelijk gericht op het, overigens minieme politie-wapen-arse- naal. Men durfde kennelijk een confron tatie met het nog aanwezige Austra lische garnizoen, dat uiteraard veel beter geoutilleerd was, niet aan. Tegen de politie durfde men het wel aan en bij een wellicht kleine "buit" zou bij het slagen van deze acties het "moreel effect" alles vergoed hebben! Dat was het "welkom vreemdeling", maar ik wist meteen wel waaraan ik toe was. Majoor Barnett was zo inge nomen met het politioneel optreden - waarvan hij zich overigens, op mijn verzoek, afzijdig heeft gehouden bij het direct gestart omvangrijk onder zoek - dat hij vóór het op handen zijnde vertrek nog extra Lee Enfield-rifles af stond, die natuurlijk in dank werden aanvaard maar eigenlijk voor de wat tengere Indonesische manschappen minder geëigend waren. Problemen van onvoldoende uitrusting. ander echt verbetering kwam. Aan de zendingen uit Batavia (departement B.B.) ontbrak soms veel, dat niet con form het connossement werd afgele verd, maar dat vonden we al niet zo belangrijk meertevreden, zij het niet voldaan zijnde met hetgeen wél werd ontvangen! Wat de voeding be treft kon begin juli 1946 gerealiseerd worden, dat in Zuid-Borneo vanuit Bandjarmasin met een centrale be voorrading kon worden begonnen op gelijke basis als geldend voor het K.N.I.L. Ik wil hier toch wel in het bijzonder gedenken de mannen-van-het-eerste- uur, die stonden voor een heel zware opgave: de inspecteurs van politie El- bracht en Noordhoorn, de ass.-wedono Nafiah in Bandjarmasin en de inspec teur van politie Salari in Kandangan- Hoeloe Soengei met hun manschap pen. Men bedenke - even maar- dat ons ressort (Z.-Borneo) véél groter is dan Nederland I Ik beschikte aanvankelijk niet over méér kader, afgescheiden nog van de noodzakelijke "screening" in de politie-onderdelen en het ging toch in de allereerste plaats om (te proberen) de openbare orde en rust t'e herstellen en te handhaven, zoals dat zo mooi 12

Tong Tong | 1975 | | pagina 12