KIMM Indische spekkoek ElectriscH rijst koken n spaarzaam verlicht Bandjarmasin, maar het heeft het bridge-genoegen - ernstig beleefd - nimmer gedrukt en we gingen na afloop gewoon huiswaarts; extra bewaking is er nooit geweest. Resident Oberman werd opgevolgd door resident P. S. J. Ablij en daarna door resident A. G. Deelman, onder wie ik tot mijn vertrek naar Bandoeng op gewaardeerde wijze heb gediend. De samenwerking met de troepencom mandanten, de Lts. kolonel B. P. de Vries en Ohl (alle voorletters van laatstgenoemde kan ik mij niet meer precies herinneren, sorry!) was prima, met goede "understanding" voor we derzijdse bevoegdheden en mogelijk heden; hetzelfde geldt ook de officier van justitie mr. Bonn. Bij de dienstleiding in Batavia heb ik veel gedaan gekregen - wat inderdaad hoog nodig was! - maar helaas kon ik, tenminste niet zo spoedig als gewenst was, geen jungle rifles verstrekt krij gen voor mijn stoot-brigade, die in middels was geformeerd van toegewij de, loyale manschappen, Indonesisch geëncadreerd. Er zou geen passende munitie voorhanden zijn, want die had de Marine nodig, werd mij gezegd. Met verklaarbaar genoegen kan ik getuigen, dat dat voor mij geen probleem was, want ik wist dat in Hollandia (N.G.) volop munitie te bekomen was, zoals trouwens ook veel ander materiaal, waar later de U.S.A. geen raad mee wisten (but that's an other story En in Hollandia was mijn collega cvp. Grünewald, die mij zeker zou kunnen en willen helpen. Hij heeft mij niet te leurgesteld! Na mijn verzoek, via een vliegenier, kreeg ik per kerend vlieg tuig "in hands" ruim voldoende voor de intussen toch uit Batavia verstrekte jungle karabijnen. Het is niet moeilijk om zich voor te stellen, welk grandioos effect deze rifles hadden voor mijn stootploeg, en zo verdiend want deze ploeg heeft, bij nacht en ontij zéér actief, héél véél verzet, vooral ook in preventief opzicht I Uitbreiding en acties van het Politiecorps. Het korps Algemene Politie in Zuid- Borneo werd successievelijk uitgebreid met de cvp. De Boer, Koop, Hafkamp (Bandjarmasin), de cvp. Authier (Kan dangan, Hoeloe Soengei) en later de cvp. Beer (ex-det. cdt. Martapoera), o. m. de ivp. Klaar en, zonder anderen ook maar iets te kort te willen doen, de ivp R. W. Schmidt (det.cdt. Barabai) en J. Jongeboer (det.cdt. Amoentai), die met de cvp. Authier en de ivp. Salari in de Hoelei Soengei een hechte een heid vormden. In Bandjarmasin noem ik nog met grote waardering de mantri politie R. Soetasno, een prima recher cheur en een geziene Javaan tussen de Bandjarrezen, dat zegt wel iets! Ook de ivp. J. J. Bruinier op Kotabaroe/ Pegatan (P. Laut) deed het zeer goed. De ivp. J. Elbracht werd Koninklijk on derscheiden; de uitreiking vond plaats op het exercitie-terrein - met politionele honneurs - uit handen van het toen op inspectie zijnde onderhoofd van de Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 A.P., Batavia, L. M. R. Ie Bruyn, onder grote belangstelling. Ik heb dat voor deze uitmuntende en intègre functiona ris (later hivp.) buitengewoon op prijs gesteld. 2) De ass. wedono M. Nafiah werd voor zijn moedig optreden tijdens de aan vallen op het politie-commissariaat en de kazerne bevorderd tot wedono van de residentie-recherche. Op 31 augustus 1946 was het mogelijk ter ere van de 66ste verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, en haar48-jari- ge regering, uit de dagverblijven-kas selamatans te organiseren voor alle de tachementen, hetgeen op voorgeschre ven, passende wijze met een toespraak, een heilwens voor H.M. en het hijsen en inhalen van de Nederlandse vlag, met vlaggen - parade - ceremonieel, plaatshad om 6. en 18 u. Ik zal deze Z.-Borneo-ervaringen be sluiten met een kort résumé van de ernstigste calamiteiten tijdens mijn korpscommando okober 1945 - sep tember 1947: extreme (antigezags) ac tie; twee malen aanvallen op politie commissariaat en kazerne Bandjarma sin; ongeregeldheden Marabahan; in filtraties in Bandjarmasin, Kotabaroe, Sampit, Kotawaringin, Pleihari, Koeala Kapoeas, Hoeloe Soengei; aanval op politie Barabai; vorming van diverse geheime verenigingen; sterk verhoogde activiteit S.K.I. (ledental einde 1946: 30.000 en een 30-tal afdelingen); vele en gróte branden, o.a. van het haven complex (tot klaarheid gebracht) en de gevangenis te Bandjarmasin; grote goedangbrand te Kandangan (opgehel derd); verspreiding opruiende pamflet ten en dreigbrieven; aanslagen op de Kiai Besar en mantri's politie Kandan gan; beschieting auto DA-I van resi dent Ablij met de inzittenden Kiai's Be- sar Raden en Asikin Noor (de autokap werd over de gehele breedte, iets ach ter de chauffeursplaats, geperforeerd. Onmiddellijk na het gebeurde op de weg naar Kandangan, werd door het leger (overste Ohl) een actie ingezet, gesteund door de politie; een der da ders kon worden gearresteerd); het werpen van een handgranaat naar de auto van de Kiai Besar en de assistent resident van de Hoeloe Soengei, tus sen Kandangan en Rantau; zware ver wondingen aan politie-manschappen; burgerlijke vertakking van militair com plot (arrestatie hoofdaanleggers en een anonieme briefschrijver); vele, opgehel derde rampokkerijen; terreur en een roofmoord daterende uit de Jap. tijd (1942); politionele medewerking bij collaboratie-onderzoeken c.a.; informa tieve medewerking (Javanen-relief) i.v. m. de zeer langzaam vorderende af voer naar Java van de "romusha's", even vele haarden van onrust in Z.- Borneo. Ten slotte: alleen al in Bandjar masin werden in november/december 1946, 32 politieke vergaderingen, w.o. het eerste S.K.I.-congres, gehouden en gecontroleerd. Gezelligheidsleven in Bandjarmasin. Maar er kon ook weer worden gesport (voetbal, er was een "Bianchi-beker"), getennist (Hordijk, de Persijns e.a.), in de sociëteit kwam men geregeld, ge zellig ook voor een bridge-drive en een kindervoorstelling, georganiseerd - als ik me dat goed herinner - door mevr. Reindorp (met succes). Bandjar masin werd ook bezocht door de direc teur B.B. de heer Hoven, de sultan van Pontianak, en de sultan van Kotawarin gin. Het was in september 1947 zo ver, dat ik afscheid moest nemen van dit, mijn mooiste ressort van mijn carrière, waar niet tot werkelijkheid is geworden het bijgeloof, dat een ieder die de Barito had horen "zingen" terugkeert naar dit land. Ik heb het namelijk ervaren tij dens een voor mij georganiseerde boot tocht op de Barito, waar in het samen- (lees verder pag. 14, 3e kolom) Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER Inhoud 1 liter f 105, Inhoud 11/2 liter f 115, Inhoud 1,8 liter f 125, Verzendkosten f 6, Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 13

Tong Tong | 1975 | | pagina 13