Toerisme in Sumatra TOKO MAS INDONESIA gap a Ǥ1 Gezicht op Silalahi, aan de noordkant van het Toba-meer. "Het is waar, wat JHR gezegd heeft in T.T. van 1 juli. Het IS nog pionieren met het toerisme in dit geisoleerde deel in Indonesia. In dit opzicht verkeert Atjeh nog in de kinderschoenen in vergelijking met bijv. Bali, Java en de Oostkust van Suma tra. Doch voor mij is dit juist een uit daging om te bevestigen, dat de voor uitzichten hier wel degelijk goed en uitvoerbaar zijn. Ook in Atjeh komen de veranderingen (ten goede). Lang zaam, doch zeker zal de weg goed worden. De olie, die er aan de Oostkust van Atjeh in 't Lhok Seumawese wordt ge vonden, trekt mensen aan, ook buiten landers, zoals Amerikanen, Fransen, Nederlanders, ed. Tot nu toe zoeken deze mensen hun afleiding in Medan, Penang, Kuala Lumpur, Singapore, ed. Waarom moe ten zij dat BLIJVEN doen? Ligt voor de hand, omdat daar de faciliteiten en an dere accomodaties te krijgen zijn. In Atjeh liggen het natuurschoon en de strandgenoegens. Takengon en het laoet Tawarmeer doen niet onder voor Prapat en het Tobameer. De hoge Gajonese bergruggen, die hier 't meer omgeven, zijn in tegenstelling met de hoogten rond 't Tobameer, met oer woud bedekt, die de Laoet Tawar een diep bekoorlijke indruk geven. In mijn omzwervingen in Indonesia vind ik, dat de Atjehse stranden aan de Indische Oceaan de mooiste zijn. Neen, als 't alleen daarom gaat, hoe ven die oliemensen nergens naar toe te gaan en kan Atjeh hen ook alles bieden. Wij hebben een voortreffelijke Gouver neur in de persoon van de heer A. Mu- sakkir Walad, die uitstekend Neder lands en Engels spreekt en die een open oog heeft voor het toerisme in zijn gewest en ook voor haar moeilijk heden. Het is aan hem te danken, dat wij de (weinige) mensen, die hier ge weest zijn, desondanks aan hun trek ken konden laten komen; Atjeh zelf moet Atjeh helpen! Er moet ergens een begin zijn en zolang wij niet aanvangen met de spade in de grond te steken, zolang zal een wensdroom een droom blijven. Met de hulp van de Gouverneur pro beer ik vaste voet te verkrijgen in hotel "Krueng-Daroy" in Banda Atjeh (in feite 't beste en nieuwste hotel) en in een verwaarloosde, doch zeer goed uitgezochte plek met een bungalow in de bergen, 70 km ten Oosten van Banda Atjeh. Krueng Daroy en de bungalow zijn bei de provinciaal bezit, gepacht aan der den, die echter in feite weinig weet hebben, om ze goed te beheren. Met de hulp van de Gouverneur zal ik dus kunnen meewerken, dat voorlopig althans deze accomodaties in de toe komst goed hun diensten kunnen be wijzen. Vroeg of laat zal Takengon aan 't Laoet-Tawar ook aan de beurt ko men. Sabang met zijn schitterende baai en zijn kleurige zeetuinen en koraalvissen is een goed toeristen-object. Er is al een goed hotel (naar Indonesische maatstaven), doch het gehele jaar door nagenoeg verlaten, omdat er zo weinig bezoekers komen. Van "promotie ma ken hebben deze hoteleigenaars weinig kaas gegeten, nog afgezien van een goede of redelijke service, zodat het niet te verwonderen is, dat zij een kwijnend bestaan leiden. Als je iets wil doen en bereiken moeten er offers voor gebracht worden, hetzij in geld/ kapitaal, vaardigheid, energie, of iets anders, doch je kunt niet verwachten, dat de goede gaven je in de schoot worden geworpen. Jullie Tong-Tong boeit mij nog steeds in hoge mate. Zelfs de adverten ties krijgen een goede beurt, laat staan dus de inhoud zelf. Het blad heeft mij al in vele opzichten geholpen en op dit laatste artikel over toerisme in Atjeh, heb ik al enige reacties ge kregen. Het behelst voorlopig nog ver zoeken om informaties, doch daar is 't toch in de eerste plaats om begonnen. Daarna kun je pas verwachten, dat er mensen zijn, die de stap willen wagen. Het kerkhof "Peutjoet" wordt hersteld. Van de Heer Brendgen hebben wij juist vernomen, dat het harmonica-gaas voor de omheining op 25 juli j.l. vanuit Singapore is verscheept naar Sabang. Wij hebben hier inmiddels de nodige stappen laten nemen, om de verzending daarvan naar Banda Atjeh zo spoedig mogelijk te laten plaats vinden. Het kerkhof is momenteel een trooste loze woestenij en de meeste graven onherkenbaar vernield. Het rehabilite ren vergt heel wat werk en zal een behoorlijke tijd in beslag nemen. Door 'n zekere heer Aboe Bakar hier, is een lijst opgesteld (nog niet af) van de Nederlandse doden, voorzover de na men nog uit de grafstenen valt af te lezen. Misschien bestaat er nog familie in Nederland, die er nog iets om geeft, dat er iets aan deze graven wordt ge daan. Daarvoor zijn wij genegen de namen op te geven en waarschijnlijk hopen wij Tong Tong bereid te vinden om deze namen bij gedeelten in haar blad op te nemen, om zodoende even tuele betrokkenen in Holland hiervoor te interesseren. Het is maar een suggestie, doch met 't herstel van deze dodenakker in dit vroeger zo vijandige Atjehse land, zul len er nu betere en vredelievender banden ontstaan tussen Nederland en Atjeh. Beste Lilian, mag ik jouw en "ONS" blad Tong Tong het allerbeste toewen sen en dat ondanks alle mogelijke moeilijkheden dit blad zal blijven be staan als een rots in de branding." P. J. Tentua Jln. Jen. A. Yani 20 Banda - Aceh Sumatra (Indonesia). (Juwelier en diamantair) Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22 en 24 Karaats Juwelen 22 Kr. goud gezet met briljanten, markiesringen, slag- ringen, tiffanyringen, etc., mar kieshangers, markies-oorknop pen. Ook losse briljanten ver krijgbaar (BTW vrij). Lid vereniging Beurs voor Dia manthandel Amsterdam: daarom goedkoop. Zelfimport: armbanden, ringen, kalung, oor knoppen etc. origineel Indone sische modellen. Albert Cuypstraat 142, Amsterdam - Tel. 020-71 87 28. 15

Tong Tong | 1975 | | pagina 15