Uit het leven van een jonge controleursvrouw op Timor en Flores (Vervolg van vorige pagina) reert: "D.D. pada th 1917 (dit jaartal kan overigens onmogelijk juist geweest zijn want D.D. was in die tijd verwik keld in gun-running voor een opstand in Brits-lndië en bevond zich achter eenvolgens in Hong-Kong, in Singapo re, in verband met een spionage pro ces in San-Francisco en wederom ge vangen in Singapore, waar hem gratie werd verleend) di Zürich dipromoveer dgn. cum laude, mendjadi doktor eko- nomi". Van der Veur, die het verhaal niet voor zoete koek wenste te slikken, heeft het bureau van de Zürichse uni versiteit aangeschreven en kreeg ten antwoord dat Herr Douwes Dekker wel het (welk?) examen had afgelegd doch dat er geen dissertatie was ge presenteerd en dus ook geen promotie had plaats gevonden. 2) Op dezelfde wijze - via Catharina Douwes Dekker - is ook een tak van de familie Sorgdrager aan de familie Douwes Dekker geparenteerd, oa. Pie- ter Sorgdrager, auteur van "Gesprek ken met den Pangeran", door hemzelf met tekeningen geillustreerd. Mr. J. L. G. Tichelaar (wordt vervolgd) ABONNEES AMERIKA ATTENTIE Uw abonnement (luchtpost 27,-; zeepost 19,-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o East-West House, 7357 Franklin Ave., Holly wood, California 90046. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang Het inpakken van de meubelen voor het vertrek naar Niki-Niki. Op de voorgrond rechts het hok met het hert. Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur Wandtegel inclusief porto 7,50 In de winkel 6,50. (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken) DONKERE WOLKEN VERANDEREN PLOTSELING 'T LEVEN Terwijl m'n man en ik op een avond rustig in de voorgalerij zaten te lezen, klonk plotseling de sirene van de Gou vernementsstomer. Dat kon geen goed nieuws zijn. Kort daarop hoorden we al, dat de vrouw van de Resident een aanval van blindedarm-ontsteking had gekregen. Dat onze dokter de operatie niet alleen aandurfde, want 't was al het begin van buikvliesontsteking ge worden en daarom z'n collega van Flores had opgeroepen. Toen verliep alles in een meedogenloos snel tempo. Enige uren later was die lieve vrouw, die van 't begin af een moederlijke vriendin voor mij was geweest, heen gegaan. Ze was nog zo jong, nog maar 42 jaar! Zo'n allerliefste vrouw voor de Resident en een schat van een Moeder en Grootmoeder. Ze werd te gen zonsondergang begraven. Ik zal nooit vergeten, hoe vredig de natuur eruit zag en hoe machteloos en ver slagen wij ons voelden. Op naar 't Binnenland. Op een dag vroeg m'n man mij: "Zou je 't erg vinden om naar 't Binnenland te gaan? Er komt een post open, waar je wel helemaal alleen zou zijn, maar 't klimaat is er heerlijk. 800 m. hoog. Je zou kans hebben van je malaria af te komen". Daar ik in die korte tijd al drie flinke malaria-aanvallen had gehad, leek 't mij een uitstekend plan. Dus op naar 't Binnenland. Onze inventaris was in Koepang ver rijkt met 'n hond en een hert, dat ik als heel klein hertje had gekregen. Wonder boven wonder was 't in leven geble ven, was nagenoeg volwassen en werd in een hok meegepiekeld. 't Eerste deel ging met een vrachtauto over een tamelijk goede weg. De volgende dag werd de rivier te paard overgestoken en kwamen we uren later op onze standplaats Niki-Niki aan. 't Laatste ge deelte werd de natuur steeds kaler; eindelijk zagen we een klein kamponkje met een paar Chinese tokotjes en om een plein, van bamboe opgetrokken, 't kantoor van m'n man, de pasanggra- han en als sluitstuk een klein, vierkant wit gekalkt huisje, onze woning. Er was een galerijtje omheen. Ik mocht dan vroeger weieens gedacht hebben, dat 't me niet zo prettig leek, aan de rand van 'n oerbos te wonen, dit geheel was toch wel erg kaal. Er stond, goed geteld één boom. Hoe hij heette, heb ik nooit geweten, maar aan 't begin van de droge tijd ging hij bloeien en rook dan heerlijk, (een soort acacia?) Daar de hele tocht te paard stapvoets was gegaan, kon onze barang ons op de voet volgen. Ditmaal hadden we meu bilair genoeg, want de 4 kamertjes waaruit ons huis bestond, waren klein. Het begon er dan al gauw niet onaar dig uit te zien en toen we op orde waren, zei m'n man: "Nu moet ik zo langzamerhand eens op tournée. 't Zou vermoedelijk elke maand een 14 dagen zijn. Helemaal gelukkig voelde ik me die eerste dag van 't afscheid niet be paald, maar ik dacht: "Nu maar ge woon doen als anders en 's middags een wandeling maken, 't Hert ging uit zichzelf altijd mee. Terugkomend zag ik voor 't raam van de pasanggrahan een heer met witte baard staan. Ik vond hem haast uit de hemel gezonden en ging maar gauw hem begroeten, 't Was de hulpprediker, Hr. v. A. Dat deze goede man nu juist in Niki Niki verscheen, de dag dat m'n man z'n eerste tournée maakte, was voor mij werkelijk als een geschenk. Hij kon een paar dagen blijven, waarin we heel wat afgepraat hebben. Toen hij wegging, wist ik, dat ik me niet meer eenzaam zou voelen. Njonja Controleur 19

Tong Tong | 1975 | | pagina 19