DE INDISCHE NEDERLANDER IN NEDERLAND (III) Over klitten en mislukkelingen ZO IS HET OOK NOG EENS EEN KEER PIEKERANS bij een VOORPLAAT Het gebeurt slechts zeer zelden, dat ik mij over een artikel betrekking heb bende op het voormalig Nederlands- Indië opwind en mij aan dat artikel erger. Over het artikel van mevrouw van Zan ten heb ik mij echter terdege boos ge maakt. Allereerst vraag ik mij af hoe iemand, die van 1930 tot 1956 in dat gebied verbleef zulke enormiteiten kan ver kondigen. Ik wil mijn ergernis tot het minimale beperken, haal dus slechts enkele pun ten uit het schrijven van mevrouw v. Zanten aan: De I.N. klitten bij elkaar, met elkaar voelen zij zich sterker. Mevrouw heeft het over het onver draagzame Nederlandse volk, terwijl zijzelf tracht zoveel mogelijk zichzelf te blijven, en dat doen de I.N. ook. Mevrouw U hebt het totaliter verkeerd. Dat U de mentaliteit van de huidige Nederlander niet meer ligt, volkomen begrijpelijk, doch zulks ligt noch aan deze Nederlander noch aan U. U bent elkaar ontgroeid. De Nederlander is zich blijven bewegen in het betrekkelijk kleine omgevinkje waaruit hij ontspro ten is, U bent eruit gevlogen, heb een ruimere kijk op de wereld ge kregen, bent u gaan interesseren voor zaken, waarin de Nederlander die U bedoelt hoegenaamd geen interesse heeft. Vandaar dan ook, dat ook de Nederlanders, die eruit gevlogen zijn, ongeacht of dat nu Indonesië, Amerika, Australië, of welk land ook betreft, ook gaan "klitten" met hen, die de zelfde bredere kijk op de wereld heb ben gekregen. Het is toch volkomen begrijpelijk, dat iemand, die een groot deel van zijn leven in Indonesië heeft doorgebracht zich beter kan onder houden met lieden, die onder dezelfde omstandigheden verkeren, dan met volkomen leken voor wat betreft die dingen,- die U interessant vindt doch voor de leek stom vervelend zijn. Gedurende drie eeuwen was Ned. Indië afzetgebied voor mislukkelingen uit eigen land. Dit is wel de meest kardinale fout, die in uw betoog voorkomt. Dieper hier over nadenkende is het ook nog een intense belediging voor vele werkers in dat gebied, die misschien in hun jeugdjaren wel wat losbandig door het leven gingen, doch die, toen de ernst van het leven beter tot hen doordrong, meer, niet alleen voor enkele Neder landers zoals u, doch voor de ganse natie met inspanning van een onnoe melijke energie hebben gedaan. Ik wil geen namen noemen, doch in alge meenheid wijs ik slechts even op dat gene wat door uiterste krachtsinspan ning in de cultuurgebieden werd be reikt. Dan nog even terugkomende op de door U genoemde mislukkelingen. Ge zien het aantal mislukkelingen van hedentendage moeten dat er toch wel in die drie eeuwen belangrijk veel zijn geweest. Natuurlijk zal er wel eens een rijkelui's zoontje naar Indië zijn gezon den, als Pa, Ma, dan wel de familie vond, dat hij beter verdwijnen kon, ik heb zelfs het idee, dat de door U naar- voren gebrachte wetenschap schuilt in het feit, dat U persoonlijk zo'n geval van nabij hebt medegemaakt. Genera liseren is erg gemakkelijk, doch komt U nu eens met bewijzen over het feit, dat Ned.-Indië het afzetgebied was voor de Nederlandse mislukkingen. Verder, en daar hebt u het in het ge heel niet over, zijn er van die misluk kelingen voor zover mij bekend terug te vinden op het kerkhof te Kota-Radja, waar hun namen, vaak met de aandui ding "drager Militaire Willemsorde" er wel voor zorggedragen hebben, dat eens mislukkeling, niet immer zo blijft. Ook moet ik u er op wijzen, dat onder de door u waarschijnlijk bedoelde mis lukkelingen meer buitenlandse namen dan Nederlandse te vinden zijn. Ik besluit dit schrijven met een raad aan mevrouw v. Zanten. U zoudt uw laatste levensdagen in Indonesia willen slijten. Mijn raad is de volgende: Maakt U nog eens een reis naar dit gebied. Bezoek alle plekjes, die u al daar dierbaar waren, maak contact met hen, die u aan alles van toen doen terugdenken. Het zal U in alle opzichten goed doen. De natuur is nog even mooi als in de jaren van uw verblijf aldaar, de Indone siërs zijn nog even vriendelijk en voorkomend als destijds toen U, waar schijnlijk net als alle anderen dagelijks met hen omging, maar en let U nu op, dat Indonesië dat u hebt gekend be staat niet meer, dat Indonesië is vol komen Oosters geworden, zo Oosters, dat het U, als Nederlandse van ge boorte na enige jaren, misschien zelfs al na enige maanden, zou benauwen. En daarom, maak zo'n reis. Ik ben er van overtuigd, dat U na terugkeer in Holland in uzelf zult zeggen: "Ik ben blij er nog een keer geweest te zijn, mijn verlangen van voor mijn laatste bezoek is nu overgegaan in een be rusting. Heerlijk gewoonweg, want nu is dat verlangen, dat je alsmaar om sluierde verdwenen. Ik kan nu rustig aan alles en alles uit die jaren terug denken, zonder in een nieuw verlangen te vervallen. v. Seventer. Van redactiewege enigszins ingekort -Red. T.T. "Uit eigen ervaring weet ik dat vele Indischgasten weigeren a- bonné te worden op Uw tijd schrift, omdat zij van mening zijn dat het zoetsappige geschrijf over de "Paatjes en Maatjes" resulteert in een "tjelana monjet" cultuur die niet meer bestaat. Uw blad zeggen zij, geeft sléchts een klein gedeelte weer van dat gene wat het leven in Indië uit maakte en is als zodanig geen juiste graadmeter, laat staan dat het historische waarde zou be vatten voor komende generaties. Persoonlijk meen ik deze kritiek te moeten onderschrijven, of schoon dit voor mij geenszins aanleiding is, om mijn abonne ment op te zeggen. Integendeel beter een gedeeltelijke Indische levensreportage dan geen enkele. Wel zou ik U in overweging wil len geven, ook eens aandacht te besteden aan de keerzijde van de medaille, de grote invloed bv. die de huishoudsters gehad heb ben op 't leven der planters, met als gevolg de vele nazaten, die als hun toean weer afgereisd was, vaak terugvielen op de kampong, waar zij onder de In donesiërs ook geen tehuis meer vonden. De problemen die het bedrijfsleven ondervond met een oppermachtig B.B., dat op vaak hautaine wijze de haar toegeme- f' TJALIE ROS.IMSON moessQn De beste overpeinzingen, filoso- fiëen die Tjalie in de loop van zijn Nederlandse jaren opschreef. Geïnspireerd door de mooiste foto's hem door vrienden en lezers gezonden. Een boek ter herinnering aan de goede dingen die nooit voorbij gaan. Maar misschien wel ver geten worden. Voorlopige prijs 18,90 porto 3,25

Tong Tong | 1975 | | pagina 6