ET KIMM Indische spekkoek NIET MEER NODIG! Stort 12,50 op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020- 72 84 61 Ja, wél echt; levensecht, deze tomaten zo groot als meloenen. En niet eens uit 't zonnige Zuiden, maar gewoon uit mijn tuin hier in Ossendrecht. Wel bracht iemand een paar jaar geleden de "moeder" voor me mee uit Ibiza; een vrucht van precies 500 gram. De zwaarste van haar nakomelingen pluk ten we deze mooie zomer, 't was er één van maar liefst 830 gram. Verleden jaar met al die nattigheid, werden zij niet zwaarder dan 3-400 gram. Nóg groot, vergeleken bij de tomaten op 't plastic schaaltje, zo zorg vuldig ondergestopt met een transpa- rantje. 98ct de vijf. We betalen de entourage, want de smaak hebben ze helemaal vergeten mee in te sluiten. Waarom hier van deze gezonde vrucht toch zo weinig geurige variëteiten wor den gekweekt? Ze dóen 't heus wel. Ik heb verschil lende soorten. Deze reuzen van 't plaatje met een massa vast vruchtvlees, weinig zaad en een smaaksssp I Ik heb ook die lange cylinders, gevuld, een ware decoratie voor een plateau met koude gerechten. Mijn Indonesische, (ik heb tenminste 't zaad uit Indonesië) een eivormige; ze lijken op vuurrode terrongs-blanda. Fijn van smaak en zo geschikt voor bewaar-tomaat. Na de tiende week be ginnen ze pas te schrompelen, al wor den ze rood geplukt. En onlangs bracht Gerard Pesch van daar zaden voor me mee van de kleine wilde tomaat. U kent ze wel, die rode kralen, iets groter dan een aalbes. Wat heb ik er van gegeten op de tjeleng- jacht. Ze groeiden 't best in warme streken. Toen wij op een onderneming zaten aan Java's Zuidkust, "Kadjaran" onder Pasirian-Loemadjang, aten we ze, bestrooid met suiker en even weg gezet in de "peti-es" regelmatig als "toe". Op dit gebied is men hier wel erg be houdend, zó fantasieloos. Arrie van de overkant, eigenlijk heet hij Harrie, Har- rie de Brie, maar de h wordt hier in Brabant niet altijd gehoord. Ook is 't verbasteren van namen hier bijna In disch. Weet u waar b.v. Bril een af korting van is? Gabriël. 't Mooiste vind ik Tierl. Waar dat van komt? Ik had in Indië een oom Frederik; 's Zondags. Door de week heette hij: v"' Tek, doodgewoon Tek. (Zo maar even een zijsprong.) Arrie dan en Jo zijn vrouw zijn uitzon deringen. Arrie ruimt ook altijd een plek in voor sojabonen. Ze experimenteren dapper mee, eten lekker van sajoer lodèh bij de aardappelen. Onlangs vroeg iemand die mijn sojatuintje stond te bekijken mij: "Eet u nog wel vlees?" Omdat ik in de Tong Tong zoveel goeds doorvertel van de kedelee? Ik eet graag vlees; góed vlees. Maar dat is voor een normale beurs nauwelijks meer te betalen en hoe minder ik 't eet, hoe kieskeuriger ik word. Gelukkig vinden we peulvruchten ook zo lekker, we hebben ze elk jaar in de tuin. Erwten, prinsessebonen, bruine bonen, tuinbonen. Dit jaar stuurde Jan Weites zaad van een "rare snijboon". Een toverboon, donkerpaars aan de plant en heldergroen opkokend in de pan. Wat smaak betreft wint ze 't van haar hele familie. Arrie en Jo keken er aanvankelijk met afgrijzen tegen aan. Die giftig-paarse slangen opeten? Ze hebben 't gewaagd en nu komen die 't volgend jaar bij hen ook in "den of". Maar of ze 't in de verkoop ooit zullen doen? In 't conservatieve Holland? En daar moet mijn kleine "anah-mas" ook tegen opboksen. Arrie en Jo zijn aan mij gewend. Alleen als ik ze adviseer om van de rode DOOR TONG-TONG GEVRAAGD: 1 ex. Eiland der Demonen. 1 Het duistere bloed. 1 De grote Beproeving. 1 De heilige Paarden. 1 Schimmenspel. 1 Wereld in beroering. 1 Mijn huis staat achter de kim. 1 Hop-heisa in regen en wind. 1 Weet je nog Joshi. 1 De avonturen van Jantje, Koko en Sebastiaan. Al deze boeken zijn van de schrijver J. Fabricius. Wij ontvingen bericht van het overlij den van een zeer trouwe, lieve abon- née, die ons in stilte - want zij timmer de niet aan de weg - in moeilijke ogenblikken tot steun is geweest en die wij uit het diepst van ons hart een stoel in de hemel toewensen. Er is een reden, waarom wij van dit verlies in Tong Tong melding maken. Het familielid dat ons in kennis stelde van haar verscheiden, schrijft ons, dat de toezending van Tong Tong, dat de overledene "als een noodzakelijke le vensbehoefte zag," niet meer nodig is, want dat de schrijver wegens "verge vorderde assimilatie niet in haar voet sporen treden kan". Een merkwaardig argument. Het staat natuurlijk ieder vrij Tong Tong te lezen of niet te lezen, maar wegens "verge vorderde assimilatie" het laatste te kie zen? Du Perron was hóógst "verge vorderd" in assimilatie, maar vermin derde dat zijn belangstelling voor het land van herkomst? JHR. bietjes niet alleen de knollen te eten, maar ook 't loof, dat een gesnipperd blaadje oost-In dische kers op de boterham zo goed is voor de lever, dat 't jammer is dat er niet veel meer mensen zijn die "soja-bonen met struik gewas" lekker vinden, net als de Rode Baron van de achterhoek, dat ik ook liever malse melde eet van de goede aarde, dan opgejaagde spi nazie, dan kijkt Arrie me van onder de rand van zijn hoedje een beetje meewarig aanHij schudt zijn hoofd. Plantersvrouw. WILT U TONG TONG HELPEN BESTAAN? Betaal uw abonnementsgeld op tijd. Denk er zelf om, elke her innering kost 50 cent. De Pos terijen zijn rijker dan Tong Tong I Denk ook aan uw boeken- en tokorekening. Elke aanmaning kost 50 cent. De Posterijen zijn rijker dan Tong Tong! 10

Tong Tong | 1975 | | pagina 10