DE ECHO ^elepkoni^ 16 WEEKBLAD VOOR DAMES IN INDIE De telephonie biedt vrouwen ook een arbeidsveld aan, waar zij heel goed schijnen te voldoen. Tenminste de proef, die de Telephoon Maatschappij te Batavia nu zes jaar geleden nam wordt beschouwd als uitstekend te zijn geslaagd. Wel mag het gezegd worden, dat ver binden eene zenuwachtige bezigheid is, want soms is het, alsof alle klepjes tegelijk openvallen, en de meisjes geen handen genoeg hebben om al die wachtende nummers te bedienen. Dan is het publiek wel eens onredelijk, en verlangt elkeen het eerst bediend te worden, en dan zijn er wel heeren, die boos worden en harde woorden zeg gen, als er niet op hunne wenken ge vlogen wordt, en dan kunnen die arme meisjes het toch heusch niet helpen. Gelukkig is het niet altijd zoo druk, ja sommige dagen is het zelfs wel zoo slapjes, dat de meisjes ruim de tijd hebben om de gesprekken te contro leeren en dat op hare slofjes af kun nen. Ze moeten dan nagaan of de stemmen wel duidelijk zijn, en of de verbinding mag worden uitgetrokken, en dit is nog zoo'n onaardig werkje niet, want hierbij wbrden dikwijls hee- le gesprekken opgevangen, die alge meen gelach verwekken b.v., wanneer een "Sinjo" aan het woord is of wel als twee gelieven elkaar allerlei lieve naampjes geven, en elkaar als twee tortelduifjes uit de verte zitten op te vrijen. Want hier in Indië gaat alles door de telephoon: ongeoorloofde af spraken, ziektegevallen, teedere ge heimen, schandalen, vertrouwde mede delingen, enz., enz. en de menschen vergeten, dat de telephoon nog zulk een onvolkomen instrument is, en dat, waar de meisjes zwijgen, de inductie toch altijd daar is om alles bekend te maken! Er zijn hier dames, die, als ze niets te doen hebben, gewoon aan de tele phoon gaan zitten en op inductie al lerlei gesprekken afluisteren, gesprek ken, waarvan dikwijls iemand de haren te berge rijzen. Zoolang de inductie nog niet verholpen is kan men er de meisjes, telephonisten, geen verwijt van maken dat ze verbindingen afluis teren of rondvertellen, zoolang zijn er immers geen telephoon-geheimen?! Dat niet alle abonné's even zachtzinnig en geduldig zijn, kan men op de kan toren al bemerken, voordat de meisjes nog ergens over geklaagd hebben, want op het wisselbord zijn enkele nummers van dikke roode strepen voorzien, die een heel waarschuwend en veelbeteekenend uitzicht hebben. Dat zijn de kwade abonné's, daar moe ten ze voor oppassen en vrede mee trachten te houden, en daarvoor moet ieder ander wachten. Grappig is 't dat de directeur op elk kantoor den diksten streep onder zijn nummer heeft! De grootste onaangenaamheden in het bestaan van de telephonisten zijn de klachten. Het is meestal zoo lastig uit te maken bij welk der kantoren en aan wie der meisjes de fout ligt. Op klach ten volgen bovendien nog dikwijls boeten, en de betaling is toch al zoo schitterend niet! Hier te Batavia is Parapattan het kan toor, dat het eerst definitief meisjes plaatste, daarop volgde Koningsplein, toen de Beneden Stad en nu staat er op Meester Cornelis ook een kantoor tje, waar eene dame aan het hoofd staat. Hans. HET WARE CHRISTENDOM Na afloop van de godsdienstoefening in de Protestantsche Kerk te Semarang, heeft Freule de Koek aan de aanwezige arme weduwen, ieder een keurige scheurkalender aangeboden. De vrouwtjes konden geen woorden vinden om haar dankbaarheid over het aardige geschenk te betuigen. We hebben al meer op het opofferend leven van Freule de Koek gewezen en onze bewondering daarvoor betuigd, zegt de Sem. Ct. Zulk handelen naar een eenige overtuiging is zeker een zeldzaam verschijnsel. Dat is voorze ker het ware Christendom, dat als eerste beginsel naastenliefde en opof fering tot devies voert. (Uit: De Echo, Weekblad voor Dames in Indië d.d. 2 febr. 1902) MOEDER RUITENSCHILD Mevrouw Ruitenschild te Madioen, de eigenaresse van het bekende Hotel van die naam, vierde 17 Januari j.l. haar 59ste verjaring, welk feest met buitengewone animo werd gevierd. Ge heel Madioen deelde in die vreugde TEMPO DOELOE BETOEL Van een goede lezeres kregen wij een tijd geleden 3 jaargangen "De Echo" Weekblad voor Da mes in Indië, van de jaren 1900- 1901-1902. Tempo Doeloe betoel dus! Daar de eerste jaargang ont- breekt, kunnen wij niet nagaan, op welke wijze dit weekblad on der leiding aanvankelijk van me vrouw T. ter Horst-de Boer en gedrukt bij H. Buning te Djokja, bij zijn lezers werd geïntrodu ceerd. Treffend is, dat er slechts bij uitzondering bijdragen wor den gepubliceerd die betrekking hebben op de inheemse maat schappij. Wel zijn de Stefenotes', Melatti's, Kadja's en Clematis' die de ko lommen vullen, vooruitstrevend: zij prediken de vooruitgang van de vrouw en zijn naar behoren begaan met het lot van minder bedeelde indo-families, maar er blijft een duidelijke grens tussen "wij" en "zij". Geregeld voorko mende rubrieken zijn een "Mode praatje" en een "Damespraatje" waarvan de eerste (Europese) kledingsnufjes bespreekt en de tweede een Nederlandse kroniek bedoelt te zijn, als men het woord kroniek in een zeer ruime zin neemt. Maar als gezegd, de da mes zijn progressief en talrijk zijn de bijdragen die zich bezig houden met de emancipatie van de vrouw. Alles in de gedragen en soms wat gezwollen toon van het fin de siècle. Ook geven talrijke opstellen een duidelijke indruk van hoe het rond de eeuwwisseling, nu 75 jaar geleden, heeft uitgezien in dat goede oude Indië. Wij zullen van tijd tot tijd iets aan dit lang verdwenen weekblad ontlenen. Op deze pagina vindt men een eerste herinnering aan dit ver leden in de vorm van een stukje over de Telephonie, dat een beeld geeft niet alleen van een der eerste beroepen voor het vrouwelijk geslacht in Indië (een vraagstuk dat in vele bijdragen terugkeert) maar bovendien een indruk geeft van de primitieve toestand bij het toenmalig tele foonbedrijf. Natuurlijk hebben wij de oude spelling laten staan: die hoort er bij! JHR. en ontving "Moeder Ruitenschild" tal van blijken dat haar vele goede wer ken op hoge prijs worden gesteld. (Uit: De Echo, Weekblad voor Dames in Indië d.d. 26 jan. 1902)

Tong Tong | 1975 | | pagina 16