Uit het leven van een jonge controleursvrouw op Timor en Flores Electrisch rijst koken ONZE EERSTE GASTEN. Een van de gezellige dingen, die ho ren bij 't wonen in de Binnenlanden zijn de plotselinge gasten. Ze blijven meestal een paar dagen en meestal worden ze hoog gewaardeerd, want ze hebben altijd wat te vertellen uit de buitenwereld. Zo ook deze heren. Een van hen zag er uit of hij van een goed glas en een stevig maal hield. Helaas zaten we nog niet lang genoeg op Niki Niki, om er al een flinke goedang op na te hou den. We leefden dan ook grotendeels van de producten van 't land, waarvan een magere kip op 3 manieren toebe reid, de hoofdschotel vormde: ajam goreng, lappies en fricadel. Ter ere van de gasten zullen 't wel enige ajam goreng geweest zijn, maar mager als ze waren, konden ze de maag van onze gast bij geen benade ring vullen. Hij sprak tenminste voort durend over de heerlijke carbonnaad- jes enz, die z'n vrouw altijd voor hem klaarmaakte. Dit zat me natuurlijk wel een beetje hoog en ik dacht: "Wacht maar mannetje. Morgenochtend zul je wat beleven als er schalen met vers gebakken eieren voor je zullen staan; heerlijk eigen gebakken brood; koffie met melk van eigen koe, om van de tomaten en heerlijke mandarijntjes nog maar te zwijgen." Vol trots leidde ik hem dan ook 's mor gens de eetkamer binnen. Stel U mijn ontzetting voor, toen ik zag, dat m'n hert na de hele schaal met brood te hebben verorberd, juist met de laatste pisang bezig was! EEN GOEDE VRIEND. Ook een gestrafte kan een fijn mens zijn. Ik heb nog niet verteld, dat de water voorziening in de droge tijd (van april - november) zorgen gaf. Dan was er maar een klein straaltje uit een bronnetje, dat 200 m. lager lag. Er moest dus elke dag heel wat gepiekeld worden voor de huishouding, 't baden, enz. Voor een eventuele groente- of bloementuin bleef er dus niet veel over. We moesten dus iemand hebben, die elke dag die blikken zou halen. "Ver moedelijk is in de gevangenis wel zo'n knaap", zei m'n man. Inderdaad zo n knaap was er: een jonge Rottinees, die niet anders op z'n geweten had, dan in een opstandje meegelopen te hebben, zonder te weten waarom. Een vriende lijke, ijverige jongen, die natuurlijk door onze Javaanse djongos ingescha keld werd, en werkjes moest doen, waar hijzelf weinig zin in had. Hij sloot onmiddellijk, geen Mohammedaan zijn de, vriendschap met mijn hond. Op een dag stond hij voor me met een bosje sinnia's. Hij had ze bij t bronnetje gevonden en als ik ze mooi vond, zou hij van beneden wat plantjes halen en een tuintje voor me maken. Hij zou wel zorgen, dat ze genoeg wa ter kregen. Zo kreeg ik toch een tuin en voelde me er heel blij mee. Toen ik voor de geboorte van onze eerste baby weg moest naar de hoofdplaats Kapan en na drie maanden weer op Niki Niki terug kwam, stond hij in de voorgalerij met een keurig schoon baadje aan en vroeg of hij sinjo naar binnen mocht dragen. Dit zou ik niet graag geweigerd hebben. Korte tijd later was z'n straftijd om en mocht hij weer naar z'n eiland, Rotti, terug, 't Was m'n man en mij, of we een heel trouwe vriend zagen vertrek ken. HOOG BEZOEK. Op een dag zei m'n man: "Vanmiddag krijg je hoog bezoek. De Vrouw van de Radja wil haar opwachting komen maken. Zorg maar, dat je voldoende stroop en koekjes bij de hand hebt. Een doos toiletzeep zal ook een wel kom geschenk zijn." Gelukkig was op de passar toiletzeep in dozen van 12 stuks, als ik me nog goed herinner "Sweet May", te krij gen, zodat ik haar naar behoren kon ontvangen. Ze bracht een kleine stoet "hofdames of "slavinnen?" mee. 't Dochtertje van onze paardenjongen, die een paar woorden maleis sprak, zou als tolk fungeren en verder zou de conversa tie wel bestaan uit elkaar vriendelijk toeknikken, animeren om te eten en te drinken en te informeren naar 't aantal kinderen. Daar bij ons 't eerste kindje nog moest komen, was ik dus wat ons betreft, over dat onderwerp gauw uitgepraat. Gelukkig was 't aan tal kinderen, toen we Niki Niki verlie ten, gestegen tot drie: t.w. twee jon gens en één meisje, wat de Timo- rezen wisten te waarderen, door ons te huldigen met een karbouw, een varken en een kip, daarmee duidelijk te ken nen gevend, hoe laag een meisje werd gewaardeerd. Onze arme kleine doch ter heeft lang van haar broers moeten horen: "Och kind, jij bent maar een kip waard." Gelukkig kwam ik op 't idee te vragen, of ze 't huis eens wilden zien. Ons kleine vier-kamer-huisje- was verre van imponerend, maar 't leek me voor deze nog hutten bewonende vorstin toch wel iets bijzonders. 't Was 't dan ook inderdaad. Portret ten, schilderijtjes, tafels, stoelen, alles werd met bewondering bevoeld en be keken. Maar 't glanspunt was in de slaapkamer, een spiegel. Ze raakten gewoon buiten zichzelf van opwinding, toen ze zich en elkaar zagen. Gieche lend en elkaar aanstotend waren ze er niet van weg te krijgen en 't moet dan ook wel 't hoogtepunt van 't bezoek geweest zijn. Toen ze er lang genoeg voor rondge draaid hadden, was 't ijs gebroken en namen ze op de meest hartelijke wijze afscheid. Maar één slavinnetje had haar oogjes blijkbaar goed de kost gegeven en onder 't bed een paar witte schoe nen ontdekt. Via de kleine tolk werd me aan 't verstand gebracht, dat ze deze schoenen graag wilde hebben. Nu dat mocht natuurlijk en zo vertrok de blijde stoet. Achter de Radjavrouw de 1ste slavin met de doos met zeep op 't hoofd, vervolgens twee anderen met ieder een witte schoen op 't hoofd. Daar ze ook nog wat bij de bijgebou wen hadden rondgekeken, werden er ook nog enige lege flessen en blikjes aan de geschenken toegevoegd. Dat 't een groot succes was geweest, bleek toch wel, toen m'n man enige maanden later een werkelijk heel mooie kain kreeg, door de Radja vrouw zelf voor hem geweven. Njonja Controleur Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar I U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER Inhoud 1 liter f 105, Inhoud 1V2 liter 115, Inhoud 1,8 liter 125, Verzendkosten 6,Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 20

Tong Tong | 1975 | | pagina 20