hlNG w\ Ketjap "SEDE P" Noot van VAMU NEDERLAND VAMU NEDERLAND Minimum f 6,van 1 tot 3 regels; per regel meer, f 2,50 meer. Voor nlet-abonnees dubbel ta rief. Maximaal aantal regels 6. Voor advertenties onder num mer f 2,meer voor opzenden van ontvangen brieven. Voor opzenden brieven onder nummer naar het buitenland totaal f 3,meer. BIJ brieven onder advertentienummer: DIT NUMMER OP DE ENVELOPPE IN DE LINKER BOVENHOEK ZETTEN. Ind. Wed. 66 jr. zkt langs deze onsymp.weg kennism. m. Ind. hr. even oud iets jonger; goed karakt. om event, geluk, oude dag te hebben. Br. onder Nr. 2690 Gevr. door jong echtpaar ongemeub. étage of al leen gestoff., liefst in Den Haag of omgeving. Brieven onder Nr. 2691. Gevr. 2 ruime ongemeub. kamers m. gebruik van keuken, douche en toilet. Brieven onder Nr. 2692. Dame zkt. danspartner u. gd. mil., ontw. ts. 55-65 jr. om samen in danscl. v. vergev. eens i.d. week te dansen. Won. in Den Haag of omg. Br. onder Nr. 2693. KROEPOEK Oedang Vis Kip VEGETARISCH Tomaat Curry Kedelé met en zonder zout. SAMBALS Heet Gewoon Roedjak Petis Taotjo Kemiri Djeroek Kedelé NASSI GORENG Boemboe SAUCEN Gado-Gado - Saté Saus Babie Pangang Saus KETJAP Diverse soorten Manis Sedang Asin Oude spelling: een oud ketjap recept. Prijs 3,75 per fles van 500 cc. Alleen echt met de naam H. Edwards van Muijen. Verkrijgbaar op aan vraag bij Uw Vamu winkelier. Wateringen Telefoon 01742-32 80 Gele Meerbloem 13 (Vervolg: "Herinneringen aan ons voormalig Ned. O. Indië") ter ere van de uitreiking van de Offi ciers Orde van Oranje Nassau door de resident van Banjoemas namens de Racomba van M. J. Bezocht werd daar nog het det. V.P., onder commando van de ivp. Heemstra. Het pandhuis aldaar was op klaarlichte dag beroofd op een manier, die thans nog gangbaar is; op de tong-tong durf de men niet te slaan uit vrees voor représailles en het geld is altijd foetsie gebleven. Het detachement V.P. te Poerwokerto stond onder de bekwame leiding van de ivp. Tours Bijns. Met grote waar dering memoreer ik nog de werkzaam heid van de Indon. cvp. R. Seno Pra- wiro Sosro en M. Joenoes Sastro Dar- modjo; laatstgenoemde overleed later in het ziekenhuis te Tegal. Vertrek uit Poerwokerto op 10 augus tus 1949; op aanraden van kolonel Breemouwer kreeg ik politie-dekking onder commando van de ivp. R. Mar- noto, via Soekaradja, Kroempoet, naar Soempioeh en de post Gombong. Tussen Soempioeh en Gombong ont moette ik, kort na elkaar majoor Beets en overste Van Santen (K.N.I.L.), later generaal en ridder M.W.O., in een sterke colonne, met batterij, uitgerukt i.v.m. verwachte ongeregeldheden. Laatstgenoemde bood mij aan mij in Keboemen af te halen op zijn terug weg van Poerwokerto, waardoor het mij mogelijk zou zijn de politie-dekking terug te zenden; aldus geschiedde het ook, nadat ik nog in Gombong het zeer goed geleide detachement V.P. (cdt. de ivp. Veldhuyzen) had bezocht en ik geluncht had met mijn manschappen in "Soedi Mampir" in Keboemen. Op het kantoor van de plaatselijke militair cdt. in Keboemen hoorde ik, dat mijn "stoot(dekkings) ploeg" op de terug weg even buiten Keboemen beschoten was; geen bijzonderheden. Via Koetoardjo werd, in het convooi van overste Van Santen, langs een troosteloos traject met vele coupures en ruines,, ideaal voor "snipers", in duisternis - sporadisch gebruik maken de van de jeeplichten - naar Magelang gereden; aankomst ca. 20 u. Gelogeerd bij cvp Eman; reeds na ca. 30 min. na aankomst beschietingen uit verschillende richtingen - ook het huis van de fam. Eman en de politiekazerne - en mortiervuur (projectielen van Ja panse, in dit geval wat inferieure kwa liteit, maar het moet toch maar 's doel treffen) getracteerd vanaf de Tidar; dat duurde tot middernacht, het mo ment van "cease fire". De volgende dag bespreking met de ass. resident Emanuel, inspectie van de kantoren van afd. commando en stadspolitie, alsmede de kazernes, waarna mij uitgeleide werd gedaan door de in zijn afdeling goed werk verrichtende cvp. Eman, tot Benaran (de "Koffiepot"); via Ambarawa, waar hivp. De Vries met zijn "stootbrigade" exemplair werkzaam was, op 11 au gustus weer terug in Semarang. Het was een belangwekkende,oriënterend- nuttige tournée geweest. De omstan digheden, minimale bewapening, per sonele bezetting c.a. toch wel scherp incalculerende, kon gerapporteerd worden, dat de politie in Midden-Java met grote inzet, bezielende leiding tot gewaardeerde én geprezen prestaties kon komen! De note gaie - riskant, dat wél, maar beschouw dat maar als een stunt, die goed is afgelopen! - heeft ook ditmaal niet ontbroken: op zijn verzoek en untdrukkelijk overeengekomen voor zijn eigen risico, werd de hele tournée, voornamelijk dus in mijn (open) jeep, meegemaakt door de inspecteur van de Pandhuisdienst L. J. Hoorn; hij was gedurende de hele reis gekleed in smetteloos, wit overhemd en dito pan talon. Een "prachtige schietschijf," al dus overste Van Santen bij het consta teren van deze "uitmonstering", maar ook ditmaal: geen bijzonderheden Het politie-escort op de trajecten Poer wokerto - Tjilatjap en Poerwokerto - Gombong werd, op diens verzoek, mede benut door de M.P.-kapitein Tjepkema. Het later in Nederland verschenen boek "Indonesië, Nederland en de Wereld" van Dr. H. J. van Mook (De Bezige Bij) was voor mij een open baring. Z.Exc. ontmoette ik later - in 1950 - nog éénmaal in het restaurant "Formosa" in Amsterdam (Kalverstraat/ Spui). J.K.H.B. (slot volgt) 21

Tong Tong | 1975 | | pagina 21