HERDENKINGEN IN WEST EN OOST door Dr. H. J. de Graaf BÓROBUDUR f PIEKERANS bij een VOORPLAAT Bij ons in Europa wordt tegenwoordig veel "herdacht". Wij "herdenken" met enig vreugde- of huldebetoon het feit, dat de een of andere vorst, schrijver, kunstenaar of geleerde zoveel honderd jaar geleden geboren of gestorven is, Dat gebeurt dan met plechtige bijeenkomsten of indrukwekkende tentoonstellin gen. door A. J. Bernet Kempers Een prachtig boek over dit unieke bouw werk met 280 afbeeldingen, dat een uitgebreide beschrijving geeft, met his torische achtergronden en de tegen woordige strijd om het behoud ervan. f 32,50 f 3,25 porto Sommige van die feesten blijven diep in het geheugen hangen b.v. de Dante- feesten van 1865 te Florence, bezocht door onze Potgieter, die hem tot een omvangrijk dichtwerk inspireerden, de Rembrandtfeesten van 1906 te Amster dam, waar toen een grootse tentoon stelling van werken van de grote mees ter werd gehouden, de Dürer-feesten, van 1972, in Neurenberg gevierd met een kostbare expositie, zó onvervangbaar, dat het vliegverkeer het centrum van de stad tijdens de tentoonstelling moest mijden, on ze herdenking van de geboortedag van Prins Willem I de Zwijger in 1933, zowel in het moederland als in ons Indië, waaraan schrijver dezes in het afgelegen Probolinggo ook nog zijn steentje heeft moeten bijdragen (his torische lezing in de Soos met bal na!) Verlening van stadsrechten Doch men viert ook de stichting onzer steden, b.v. met "historische optoch ten", illuminaties, vuurwerk en tegen woordig ook door grootscheepse ver kleedpartijen. Alle ingezetenen probe ren dan "poorters" en "poorteressen" voor te stellen. Met stichting bedoelt men dan de verlening van stadsrechten door de landsvorst. Stadsrecht bete kende zeker soort van zelfbestuur, zo dat de ommuurde stad feitelijk buiten het eigenlijke landsbestuur kwam te liggen. Dit laatste beperkte zich dan enkel tot het platteland met zijn boeren en als de landsheer de medewerking der ste den wenste te verkrijgen, moest hij daarover eerst onderhandelen, b.v. als hij geld of militairen nodig had. Wij herinneren ons wel de "beden", die onze Hollandse graven aan de steden richtten. Verder had elke stad zijn ei gen rechtspraak, bestuur, politie, weer macht enz. en kon zich door muren met torens en poorten tegen militair ge weld beveiligen. Zulk een stadsrecht werd door de over heid (graaf, hertog, bisschop enz.) op een bepaalde datum verleend en netjes in het Latijn of de landstaal op stevig perkament geschreven. Natuurlijk was men met deze oorkonde heel zuinig, bewaarde haar zorgvuldig in een vuur vaste kast (van steen of ijzer), zodat menig oud stadsrecht tot op de huidige dag bewaard bleef. Men was er dan ook erg trots op. De datering der oor konde gold dan als de stichtingsda tum der stad. Dit is wonderlijk genoeg niet het geval met Amsterdam. De oor spronkelijke oorkonde is verloren ge gaan, en daarom behelpt men zich met een verlening van tolrechten door de ons zo bekende graaf Floris V, der "Keerlen God". Deze onvoldoende documentatie belet echter de Mokummers niet dit hele jaar 1975 (Amsterdam 7 eeuwen stad) flink feest te vieren. Het zij hun van harte gegund! Herdenking in Indië Wat dit gebruik in Indië betreft, daar heeft men reeds in de dagen der Com pagnie de "verovering" luisterrijk ge vierd. Het is begonnen met Ambon, dat, gelijk bekend, op 23 februari 1605 op de Portugezen werd veroverd. Het bemachtigde fort kreeg de naam "Vic toria" en er werd bevolen "voortaan alle jaar de verovering van Amboina op den 23sten Februari te vieren met 's morgens een dank-predicatie (in de kerk) te doen, en 's namiddags (als het lekker warm was) "de borgery te laten optrekken," welker "nieuwe hoofdluy- den men ook belastte op dien dag te TJALIE ROBINSON De beste overpeinzingen, filoso- fiëen die Tjalie in de loop van zijn Nederlandse jaren opschreef. Geïnspireerd door de mooiste foto's hem door vrienden en lezers gezonden. Een boek ter herinnering aan de goede dingen die nooit voorbij gaan. Maar misschien wel ver geten worden. Prijs f 20,90 porto f 3,25 verkiezen". Er zouden dan dus nieuwe officieren der stedelijke schutterij wor den benoemd. Ds. Valentijn, die ons dit alles meldt, zal meermalen op die dag der verovering zijn machtige stem in de Hollandse of Maleise kerk heb ben laten horen. Het best bekend zijn de feestvieringen in Batavia op 30 mei, daar op die datum in 1619 de stad Jakatra door Jan Pie terszoon Coen werd veroverd, waarna "op zijn puinhopen" het nieuwe Batavia werd gesticht. Sedertdien werd dit feit door de Koningin van het Oosten steeds jaarlijks plechtig en vrolijk her dacht, op de wijze, zoals dit ook op Ambon geschiedde. In de tijd, van over gang tussen Compagnie en Gouverne ment, de Bataafse, Franse en Engelse tijd, toen het oude Batavia grotendeels onder de slopershamer verdween, was er geen lust meer, om de "verovering" te herdenken, en slechts bij bijzondere gelegenheden, zoals in 1869 en 1919, stak men weer eens de vlag uit, en organiseerde bijzondere feesten. Vroe ger heb ik al eens over het grootse feest van 1869 geschreven, toen ds. Schuurman te midden van het onheilig feestgedruis tot boete en inkeer op riep. Doch ook het 300-jarige bestaan van Batavia ging niet ongemerkt voor bij, gezien de prachtige uitgave van dr. F. de Haan's Oud Batavia (2 delen met platenalbum en later ook nog een register), dat nu slechts tegen fantasie- prijzen nog te krijgen is. In 1969 was het feest natuurlijk afgelopen. Kort na de verovering van Djakarta volgde die van Banda. Op 11 maart 1621 werd onder leiding van Jan Pie terszoon Coen Banda Lonthor veroverd (Valentijn dl. Ill p. 83 en 84). Weliswaar was toen nog niet alle verzet gebroken, maar de voornaamste hoofden hadden toen reeds hun onderwerping aangebo den. Besloten werd toen, om die datum van 11 maart jaarlijks te vieren. Thans, nu er zo veel meer over Banda's ver overing bekend is, zou men van zo'n feestviering een beetje opkijken, maar destijds, in de roes der overwinning was men zich nog niet zo van de be zwaren bewust. Zelfs in 1929 werd in de Minahassa, en overal waar Minahassers woonden, feestelijk herdacht, dat drie eeuwen te voren, nl. op 10 januari 1679 de gouveneur der Molukken, Robertus Padtbrugge in naam der Compagnie de Minahassa onder haar bescherming nam. Te Batavia vierde men dit feit met een z.g. historische optocht van trouwe Menadonezen naar het Paleis 6

Tong Tong | 1975 | | pagina 6