Herinneringen aan ons voormalig Nederlands Oost-lndië Na de Wereldbrand 1945- 1950 (V) DISCO BOLLAND 6- Promotie en overplaatsing naar Bandoeng. Promotie tot hcvp. en overplaatsing naar Bandoeng, opvolger van collega B. J. C. Damen, die het Batavia-com- mando kreeg (later in Nederland over leden). Met de dienstauto (Hudson) werd ik afgehaald in Tg. Priok en via Buitenzorg en over de Poentjak - troosteloos traject lang ruines van de eertijds zo pittoreske bungalows - ging het naar mijn, door velen als het "neusje van de goerami" zo begeerde nieuwe standplaats. Huisvesting kreeg ik aan de Wilhelmina-boulevard t/o het Racomba-gebouw in een mooie woning, waar na mijn vertrek de Indonesische burgemeester van Bandoeng zijn in trek nam. Resident was de heer Van der Harst, hoogste militaire commandant was ge neraal Dürst Brit (7 dec. divisie), later opgevolgd door generaal Engles. Hcvp. t/b van de Racomba was W. Ch. van Krieken, van wie ik oriënterend ge waardeerde medewerking ondervond. Adj. hcvp was W. K. Soeters, chef alg. dienst de cvp Ch. W. M. Pelt, chef recherche cvp. mr. J. Roth, chef Ver voerswezen was de mij reeds bekende (van Bandjarmasin) cvp. Hafkamp, met wie ik - met de sectiechefs en overig kader - prettig heb samengewerkt. Het was intussen wel duidelijk (Malino, Linggadjati, de commissie van goede diensten (Jogjakarta/Kalioerang), dat het N.O.I. spoedig "herinnering" zou zijn en de R.I.S., overigens nog na vele, bloedige barrières, zou verrijzen. In Bandoeng was, effectief, de nume rieke sterkte aanmerkelijk minder dan ik verwachtte: veel ziekte, evacuatie verloven, ontslagaanvragen, geformeer de "units" uit de Bandoeng-formatie elders ingezet, en ca. 250 agenten-va catures; wapening-, kleding-, schoei sel- tekorten en een "welfare" die vooral in vergelijking met de militaire beter kon zijn, waren factoren die nodig herzien moesten worden. Het dagver blijf, onder beheer van Chinezen (die zwarte prijzen berekenden!) werd ge reorganiseerd. Het korps was dan ook zeer gevoelig voor ongewenste beïnvloeding en mijn indruk in dit opzicht werd helaas al spoedig bewaarheid, toen - na ernstige verdenking - bij een algemeen mijner zijds gelast chambreé-onderzoek bleek, dat een 17-tal manschappen subver sieve actie voerde, hetgeen medio de cember 1947 ter kennis werd gebracht van de dienstleiding in Batavia, De criminaliteit was hoog en toch kon het voorkomen, dat de bezetting van een sectiewacht 's nachts slechts be stond uit één posthuiscdt. en twee agenten! Er moest soms wel een beroep worden gedaan op de militairen, die overigens - 7 Dec. divisie en K.N.I.L. - ook hun eigen troubles hadden. (Terzijde: de bevolkingssterkte van Bandoeng, Tji- mahi en Lembang (mijn ressort) - excl. de militairen - was in oktober 1947: ca. 1. 269.000 zielen, vóór de oorlog: ca. 190.000 Een lafhartige overrompeling door ex tremisten van de politiepost (12 m. sterk) te Tjilampeui (brugbewaking Tji- taroem) in de nacht van 25 november 1947 kostte aan twee agenten het le ven, terwijl een phc. en 'n agent zwaar gewond werden. Het was niet mogelijk assistentie in te roepen, ook militaire niet, door gemis aan telefonisch con tact. Met politionele honneurs zijn de slachtoffers - in tegenwoordigheid van de assistent-resident Lycklama namens de resident - op de ere-begraafplaats te Bandoeng ter aarde besteld. Verbeteringen ingevoerd Mijn pogen om een "stootbrigade" te formeren - in navolging van Z. Borneo - en een fonds te stichten voor getroffenen in en door de dienst en hun nagelaten betrekkingen, kon met enig succes worden bekroond: voor de "stootbrigade" kreeg ik mede werking van het territoriaal militair commando West-Java (Bandoeng) v.w. b. de wapening, van particuliere instel lingen zeer gewaardeerde interesse voor een politie-reservefonds en uit keringen t.b.v. de gezinnen van hoger- genoemde slachtoffers konden reeds worden gerealiseerd. Enige keren (4) ging ik per auto, met mijn trouwe chauffeur en mijn jungle karabijn naar Batavia voor besprekin- Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG Herenstraat 157, tel. 070-86 32 01 VOORBURG Frederik Hendriklaan 161, tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG Giro 406636 Uit Singapore ontvangen L.P.'s en muziek- cassettes van o.a. The Steps, Aida Musta- pha, Salina I en III en Djuwita. Geen correspondentie, wel tel. inlichtingen op tel.: 070 - 88 30 07. Wacht U niet te lang met kopen, het kon wel eens de laatste keer zijn dat het nog wordt geleverd I gen - een onverwachte ontmoeting met de heer Oberman, heeft met bijzonder wederkerig genoegen geleid tot een borrel in "Des Indes" - en eens had den wij "panne" boven op de Poen tjak; geen bijzonderheden en géén spoor van angst bij mijn chauffeur! Het hoofd van de dienst te Batavia, de heer H. Tieleman kwam eens in Bandoeng poolshoogte nemen, hetgeen zeer gewaardeerd werd en nuttig is geweest. Toen de Lt. Gouverneur Ge neraal Dr. H. J. van Mook Bandoeng bezocht, maakte ik deel uit van het ere-comité van ontvangst op het vlieg veld Andir De drie West-Java conferenties, die hebben geleid tot de stichting van de daerah "Pasoendan" waren voor mili tairen en politie moeilijke en zeer ver antwoordelijke dagen. De recepties en het kostelijke en kostbare banket - waarvoor ik een uitnodiging ontving van de Regeringscommissaris voor Bestuursaangelegenheden van West- Java en Mevrouw R. Abdulkadir Widjo- joatmodjo - noodzakelijk voor de cu linaire omlijsting van de conferenties, werden voornamelijk gehouden in de statige woning van de voor-oorlogse Legercommandant Berenschot. Met mijn medewerkers is getracht er het beste van te maken, maar toen ook ik last kreeg van de bekende en gevreesde (zeker na de Japanse be zetting) "peroet Priangan" heb ik voor het eerst na W.O.II recuperatie-verlof naar Nederland aangevraagd en ge kregen. Vóór mijn vertrek is er nog een voetbal-wedstrijd georganiseerd tegen de militaire politie; afgesproken was, dat rekening gehouden zou wor den met ongeveer gelijkwaardige "ge middelde leeftijden", maar die lagen bij ons toch wel hóger; o.a. Van Krie ken en ik hebben daaraan niettemin een prettige, sportieve herinnering be waard. Recuperatieverlof en overplaatsing naar Midden-Java Ik kreeg (april 1948) een jaar recupera tie-verlof en in Amsterdam heeft Dr. D. Held, arts voor tropische ziekten, mij opgekalefaterd en mij de nodige injecties toegediend ook voor mijn terugkeer; dat was nog K.D.P.-service, overigens was in Nederland nog veel "op de bon". De dag van debarkement in Tg. Priok, van het ms. "Ruys", viel samen met de plechtige, indrukwekkende begrafenis, met groot militair ceremonieel van de overleden, zo gewaardeerde en gelief de Legercommandant, Lt. generaal S. H. Spoor. Mijn nieuwe standplaats werd Sema- rang (10 juni 1949) en mijn commando Midden-Java. Ik verving daar collega W. G. Noordhoorn; hij had het zeker moeilijk gehad o.a. tijdens de politiële (militaire) acties; het was dus eervol om hem op te volgen. Het zou echter spoedig blijken, dat Midden-Java bij zondere aandacht vroeg in de sche mering van ons gezag en de dageraad van de R.I.S. 8

Tong Tong | 1975 | | pagina 8