9 Een op 3 maart 1948 genomen groepsfoto van het Detachement Lembang. Ik maakte o.m. mijn opwachting bij de Recomba dr. Angenent - teleurstel lend, zoals later zou blijken - en bij generaal J. Meijer, vóór de oorlog als majoor K.N.I.L. van Ambon ver trokken, zoals men zich nog wel her innert, voorts de officieren van justitie mr. Vervloet en mr. J. Veldhuis. Op het hoofdcommissariaat aan de Karrenweg waren aanvankelijk be scheiden de cvp. Th. van Gulpen en Eman (later: Magelang), en later de adj. hcvp. D. F. van Braam Morris, voorts het kantoorhoofd (comptabel) de heer P. Stein, met boekhoudkundig grote verantwoordelijkheid, en uiter aard kader- en administratief personeel. Eerste kennismaking met Midden-Java Oriëntatie ving aan in de omgeving van Semarang: Demak, Koedoes, Pati (Rembang) - afd. cdt. de cvp. J. Ver kerk - en Salatiga, Kendal, Pekalongan. Ten afscheid van collega Noordhoorn - officiële overgave/overname op 24 juni 1949 - behalve borrel en diner, de usantiële voetbalwedstrijd in het sta dion van Semarang, dat er nog vrij goed bij lag en weer tegen de M.P., wéér leeftijdsverschillen, hetgeen noch tans voor de ex-H.V.V.-er Pino Post (B.B.) - als ik het me goed herinner - geen bezwaar was om als middenvoor vanaf de aftrap een rush te onder nemen, die uitmondde in een "juweel van een doelpunt"! Wat amechtig gin gen we door en zo werd ook deze ontmoeting een prettige pro-memorie- post in de belevenissen van die tijd. 4 Juli d.o.v. vertrokken Noordhoorn en echtgenote naar Soerabaia. Na een kort verblijf, met L. Hoorn - op wie ik later nog terugkom, een vriend met een onverwoestbaar goed humeur, met wie ik 's morgens om ca. 5.30 u. in de achtergalerij altijd het eerste kopje koffie dronk, prima gezet door kokki (de goede ziel, met de "kondé perdom" en een Jap. nakome ling) - bij mevr. Booy, kreeg ik, met de fam. Van Braam Morris, een mooie, ruime woning aan de Parallelweg (Nw. Tjandi) toegewezen met een prachtig uitzicht over de heuvels naar zee. Dé van Braam Morris was een verwoede jager, tot genoegen van velen, en zo hadden wij al gauw een zestal honden, vijf voor de jacht en één huiselijke óok van onbestemd, edoch vriendelijk ras. Ik maakte enkele grote "parties" mee, o.a. van de fam. Oei en Tan; de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard werd feestelijk gevierd in de "Tjandi- societeit" op 28 juni en op 29 juni 1949 in de politiecantine; op Tjandi klonken dan wel eens schoten, maar die namen we maar op de koop toe. Grote oriëntatie tournée Het kwam mij eind juli 1949 gewenst voor, in verband met ontvangen rap porten, een oriëntatie-tournée door mijn ressort te maken (Midden-Java is ruim 2x Nederland) ook ter realisering van noodzakelijke personele mutaties. En dan wil ik hier toch wel voorop stellen, dat het voor ons (Indo) Euro peanen een riskante tijd was, maar evenzeer voor de gezagsgetrouwe In donesiërs, omdat hun eventueel later collaboratie ten laste zou kunnen wor den gelegd, met alle mogelijke desas treuze gevolgen! 5 Augustus 1949 vertrok ik, met de vervangende cvp.-afdelings-comman- danten per auto tot Tegal; verder ging het per jeep. Ik zal mij over deze rondreis - om reden van de mij reeds ruim verleende "gastvrijheid" in Tong- Tong - tot het uiterste beperken; men kan zich trouwens wel voorstellen, dat er "casualties" warende tour née ging langs de volgende plaatsen en posten: Proepoek, Boemiajoe, Ban- djaranjar, Adjibarang, Poerwokerto - belangrijkste pleisterplaats - Tjilatjap via Sukaradja, (Banjoemas), waar van een post van het detachement veld- poiitie drie agenten waren gedeser teerd en twee geweren verloren wer den. Besprekingen werden gevoerd met re sident, kolonel Breemouwer, assistent residenten en regenten, waarbij mij bleek, dat men - hoewel overtuigd van tekorten aan personeel en bewapening c.a. - in 't algemeen zeer tevreden was over de politionele prestaties, de inzet en plichtsbetrachting. Reeds ver vóór Tjilatjap werd ik opgewacht door de cvp. Strüben en enkele manschapen. Uitgeleide werd mij later door hen ook weer gedaan tot aan de grens van zijn ressort en ik herinner mij de, niet van zekere humor ontblote opmerking van deze bekwame cvp.: "ik zal niet graag een hcvp. op schuld krijgen" In Tjilatjap kregen wij een ver rukkelijke "ang sioe hie" geserveerd; het was even een "op de plaats rust", die niet beter te wensen was. Met waardering moet hier ook melding ge maakt worden van de leiding en inzet van de ivp. voor speciale diensten (ondernemingswachten) Tuinenburg. Kamponghuizen verlaten of slechts be woond door vrouwen en kinderen, de uitgebrande en/of vernielde woningen hadden een desolaat aanzien en het hele traject was heel triest en somber. Terug in Poerwokerto hoorden we wat later een zware ontploffing: een brug tussen Kroja en Adipala was door terroristen opgeblazen, zodat wéér voor enige tijd Tjilatjap slechts langs een omweg was te bereiken, 's Nachts ontplofte een landmijn op de trein verbinding Poerwokerto-Kroja. Met alle cvp. en detachementscdtn. had ik op het commissariaat van de cvp. Van Griethuysen (die eveneens goed werk heeft verzet met zijn "stoot- ploegen") een bespreking, waar het overduidelijk werd, dat er materiële tekorten waren en andere bezwaren naar voren werden gebracht, die voor zieningen vereisten; o.a. voor de ka rabijnen M.-95 was er geen ammunitie meer De commando-overdracht van de cvp. Van Griethuysen aan de cvp. Claas- sen (ex-Semarang) en van de cvp. Strüben aan de cvp Nix (ex-Magelang) vond plaats, tevens voor mij, in een indrukwekkend défilé te Poerwokerto van de "stootploegen" c.s. In het zwaar bewapende escort van en gecommandeerd door kolonel Bree mouwer ging ook ik de volgende och tend naar de zeer druk bezochte re ceptie van de regent van Poerbolingga (lees verder pagina 21)

Tong Tong | 1975 | | pagina 9