indachtig aan het devies "Polisi tetap Polisi"! In mijn rede - in de Indonesische taal - tot mijn opvolger, met wie ik overigens in een goede verstandhouding reeds samenwerkte sinds de souvereiniteits- overdracht, wenste ik hem geluk met de benoeming en succes in zijn stellig omvangrijke en delicate taak, waarin velen later, elders, alles alleen maar zwart/wit wilden zien en be- en veroordelen ten nadele. Ik memoreerde met voldoening en appreciërend mijn naaste medewerkers de fd.hcvp. B. Witte, de adj.hcvp. W. Linck (depot Am- barawa), de cvp. Chr. van den Berg, B. F. Strüben, J. Verkerk (Pati/Rem- bang), Van Griethuysen, W. Claassen, Eman, Robbemond en Nix, alsmede van mijn kantoor de adj.hcvp. D. F. van Braam Morris, de cvp. Th. van Gulpen (grote verantwoordelijkheid voor het materieel), jhr. Goldman en Giltjes, alsmede het kantoorhoofd (comptabel en zeer consciëntieus)P. Stein, mèt hun sous-chefs, detachementscommandan ten, kader en manschappen en het administratief personeel. Even was er een pijnlijk moment, toen na het strijken van onze vertrouwde Nederlandse driekleur, bij 't hijsen van de rood-witte vlag van de R.I.S., het koord het liet afwetenHet kon, gelukkig, heel snel hersteld worden, maar het was toch wel even schrikken en het was, achteraf, toch wel een sprekend bewijs van wederzijds ver trouwen - in het nog prille begin! - en "common sense", dat aan dit inci dent géén enkele bijgedachte aan boos opzet ooit (FOEI ten grondslag heeft gelegen. Mijn adviseursschap heeft zes maanden geduurd en ofschoon aan de "under standing" niets haperde, achtte ik, in vriendschappelijke overeenstemming met mijn opvolger, mijn tijd-van-gaan aangebroken: de algemene toestand, buiten schuld van M. Djèn - integen deel, ik heb zijn vergeefse, scherp gestelde brieven, voorstellen en pro testen tegen de gang van zaken, met instemming gelezen! - verslechterde en daar was blijkbaar geen kruid (wel on gewenst kruit) gewassen; andere in vloeden overheersten kennelijk en daartegen moet men bestand zijn; dat was ik niet. Ik vertrok in juli 1950 naar Nederland per ms. "Asturias". Bijzonder hartelijk (en met afscheidscadeaux, die voor mij, als ook die van Zd. Borneo en Ban doeng héél dierbare herinneringen zijn aan deze na-oorlogse jaren werd mij uitgeleide gedaan tot aan boord van de K.P.M.-er op de reede van Sema- rang door mijn opvolger en zijn com missarissen van politie, wat bleekjes van de "ombak". Vaarwel oud-lndië en nieuw Indonesië Ik zou dit machtig-mooie land wel nim mer meer terugzien. Maar de herinne ring blijft, tot mijn laatste snik Aankomst in Nederland In Nederland kwam ik, augustus 1950, aan na een reis, waarvan ik mij nog zoveel had voorgesteld, immers wel- HAGENAARS, U KUNT NOG TOT 23 NOVEM BER AS. KIJKEN NAAR DE TENTOONSTELLING "NEDERLANDERS IN JAPANSE KAMPEN" IN HET MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS, Hemsterhuisstraat 154, Den Haag MIS DEZE BELANGRIJKE TEN TOONSTELLING NIET! haast zeker de laatste Indië-Holland Het werd gewoon een sofDe "Asturias", een charter, kwam met repatrianten uit Australië en op Java werden wij nog in grote getale mee genomen. Het behoefde niet alle dagen zo feestelijk te zijn zoals "vroeger", maar het moest toch wel anders moge lijk zijn: hompen, onsmakelijk bereid schapenvlees, aardappelen-in-de-schil, groente-zonder-naam, gebarsten gram mofoonplaten als "muziek" en matige service (de boot was afgeladen vol!). Het ontbijt en de "tea" - quite English, wat geflatteerd uitgedrukt! - waren acceptabel,maar daarvoor heeft onze regering dan toch wel ruim voldoende betaald! Het was allesbehalve opwekkend na de laatste, plotselinge en welhaast niet te verwerken, financiële tegenslag vóór het vertrek: de halvering van het "bank saldo" en de overmaking naar Neder land 1 3, maximaal f 1000,in Ne derland. Dat betekende dus een "bank saldo" van 6000,in de R.I.S. en als je méér had, dan was het maar af wachten, hoe het verder gaan zou Overigens: ik had niet meer; als hcvp. heb ik veel arbeidsvreugde beleefd, geen financiële geneugten, dat is ge noegzaam gebleken. Ik wil nochtans mijn "herinneringen", hier en daar harde waarheid, niet be sluiten zonder te constateren, dat de souvereiniteitsoverdracht zeker in de eerste gevolgen, geleid heeft tot een tragisch en abrupt afbreken van veel belovende carrières. Gelukkig hebben velen zich, na die rampspoedige jaren staande kunnen houden en zich waar gemaakt door werkkracht en optimis tisch dóórzetten in andere functies I Hulde I De overledenen?...... Soldiers never die, they just fade awayI Na een paar maanden relaxen, kreeg ik een job, die mij uitstekend lag en waar in ik 21 jaren heel prettig gewerkt heb, met goede vriendschap en gewaardeer de medewerking bij het C.B.R. En tot de jongeren uit en van dat goede Indië: wellicht hebben enkelen uwer met mij het "gisteren" beleefd, maar voor velen is het "morgen", dat tèlt! Redjeki I Einde J.K.H.B. boemi-(politieschool) tijd: onze klas "oudste" - hun klas "jongste"-jaars. Het was toentertijd gebruikelijk - opzettelijke discriminatie Blanda/Indo nesiër? - dat een lagere-in-rang-func- tionaris van de R.I.S. de hogere-in- rang van het voorm. N.O.I. opvolgde. Zo werd ook generaal Mollinger (K.N.I.L.) opgevolgd door de kolonel Soebroto van de Tentara Nasional In donesia (T.N.I.). Tijdens een borrel kon deze kolonel met zekere trots en vol doening vertellen, dat hij tegen het K.N.I.L. in het zuiden van M.J. gevoch ten had als "tjèlèng" in de "alang- alang" Overigens wil ik hier nog wel, type rend, opmerken, dat deze T.N.I.-kolonel, uiteraard nationalist in hart en nieren, eigenlijk weinig of niets moest hebben van het, in die tijd zeker gebruikelijk feestelijk rumoer om benoemingen c.a. Zijn reactie, toen ik bij deze autoriteit thuis (in de statige voor-oorlogse wo ning van de burgemeester van Sema- rang (Nw. Tjandi) afscheid nam voor mijn vertrek naar Nederland en ik hem vroeg, hoe de behuizing hem beviel, met een veelbetekenende glimlach: "ach, meneer Bianchi, soms verlang ik erg naar mijn kamponghuisje Bij de overgave in kas 491.439,12 en aan nog niet geïnde mandaten f 1423,72. Ontwerpbegro ting M.J., excl. stadspolitie Semarang, 14.595.935,60 voor het dienstjaar 1950. NASCHRIFT. Zowel R. Soemarto vd. als het R.I.S. politiehoofd R. Soekanto te Batavia (Djakarta) waren mij goed, en vrien- schappelijk, bekend uit onze Soeka- Mijn bijdragen zijn objectief; ik zal graag subjectief nog een P.S. laten volgen. Voor hen, die "geen interesse" (meer) hebben. Een goede vriend van mij schreef mij bewondering te hebben voor alle moei te voor het boekstaven van mijn "her inneringen", maar betwijfelt of die de verdienste krijgt, die het verdient om dat de belangstelling voor de oorlogs ervaringen c.a. in het voorm. N.O.I. zo is afgenomen. Wèl, uit de interesse die "Tong Tong" ervaart is m.i. het tegendeel af te lei den, maar bovendien: mijn beweegre denen tot deze "herinneringen" zijn juist om hen, die dat zo verdienen uit de vergetelheid te halen, gezien de publicaties tot dusverre! Van velen stonden de gedienstigen - ook na de souvereiniteitsoverdracht I I - te huilen bij het vertrek van "toean en njonja, sinjo en nonni". En die trouwe ziel, mijn chauffeur in Semarang Amat, loyaal en gedeci deerd; ik vroeg hem eens, onderweg, in de bersiap-periode, doelende op de heersende onrust en zijn aanhankelijk heid, of hij niet "bang" was achter het stuur van mijn dienstauto. Zijn direct antwoord: ''Kalau kandjeng mati, ber- sama-sama mati!" Ik wens, vooral de jongeren toe: actio vincit omnia, arbeid overwint alles Vergeet eens de, overigens goede en nuttige incidenteel nodige, sociale voorzieningen, die weg van de minste weerstand I J.K.H.B. 15

Tong Tong | 1975 | | pagina 15