INDONESIË begint reeds bij Uw reisbureau INTRAS Indonesian Tours Travel Service B.V. INTRAS, gespecialiseerd in reizen naar Indonesië, kunt U vinden in het zeer indonesische WISMA INDONESIA aan de Brachthuyzerstraat 4 in Amsterdam-Zuid. Selamat datang op ons klein, maar gezellig kantoor, waar wij U gastvrij zullen ontvangen, zoals wij dat gewend zijn in ons geboorteland INDONESIË. Wij adviseren U graag over de mogelijkheden het land te bezoeken als de "sentimental toerist dan wel als de echte toerist, die er nog nooit geweest is. Wij denken mee Uw reislustige wensen te rea liseren. Wij kunnen U de weg wijzen goedkoop, maar toch comfortabel, Indonesië te ontdekken. Vanzelfspre kend kunnen wij ook Uw vliegreizen naar bijv. Singapore of Bangkok verzorgen. Komt U eens praten of belt U eens op. Ook Uw brieven worden beantwoord Kantooruren: maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Brachthuyzerstraat 4 Amsterdam Telefoon 020 - 76 08 65 72 52 56. Nog een andere reden voor D.D.'s on gebruikelijke terughoudendheid inzake zijn intellectuele prestaties kan gele gen zijn in blijken van gezond Neder lands nationalisme, iets wat later door hem zo intens werd afgezworen. Zo krijgen wij bij zijn aankomst in Louren- go Marques, wanneer daar de Ne derlandse oorlogsbodem "De Fries land in zicht komt, te lezen: het mooie schip de Friesland, dat met ge- wuif en gejuich begroet werd, een hulde die niet onbeantwoord bleef. Je krijgt zoo'n warm gevoel als je de geliefde Nederlandsche kleuren weer ziet. Het is misschien bespottelijk maar ik was aangedaan!" (O, Setiabuddhil). Later in krijgsgevangenschap op Cey lon waar de verjaardag gevierd wordt van de jonge koningin Wilhelmina is door Ernest een herinneringsalbum met tekeningen en foto's samengesteld 5). Behalve loftuitingen op Hare Majesteit wegens haar moed om door het zenden van "De Gelderland" de Britse leeuw te trotseren lezen wij hier de fraaie passage: "Daar rijst Holland's dun doek!! Waai uit, heilige vlagHet ging ongetwijfeld te ver om dit in 1950 nog eens te memoreren! Mr. J. L. G. Tichelaar n) Mogelijk zijn de oudste jaargangen van het Nieuws v.d. Dag nog aanwe zig in het Museum Pusat (Gedung Ga- jah), althans volgens "Indonesian Newspapers. An international Union list, compiled by G. Raymond Nunn, Taipei 1972," dat onder Museum Central Museum Library, Djakarta) no teert: 1895". 2) Een koffie-onderneming ten Zuiden van Malang, waar Ernest volgens Koch "in de rol van ridderlijke beschermer voor de belangen der bevolking op kwam met een agressieve voortvarend heid, die hem zijn baantje kostte". In "70 jaar konsekwent" geeft D.D. zijn eigen lezing van deze episode en wel op een zo Multatuliaanse wijze dat we U die niet willen onthouden: "Setiabud- dhi was nauw achttien jaar oud, toen hij als koffie-employé de liefde van heel het volk van de onderneming Soember Doeren op de Smeroe won en zijn werk door een dagelijkse be langstelling gekleurd werd door de gedachte, hoe hij de stille, duldende arbeiders tegen willekeur en kneveling kon beschermen, - hetgeen immers één der eerste plichten van de gouverneur generaal heette te zijn en één van diens eerste verzuimen bleek te wezen, - tegen willekeur en kneveling, die program en zelfs voorschrift waren in "de cultures", hetgeen hem er toe bracht de onderadministrateur aan te bieden hem in de pulp-machine te smijten". Misschien dat oud-oom Edu- ard, wanneer hij in den lijve met ons kon samenlezen, hier bij de climax wel even de wenkbrauwen zou hebben ge fronst. 3) Vermoedelijk komt dit van "opziener" dat als "sinder" in het maleis is ge recipieerd, terwijl dit laatste dan par Onder leiding van Prof. H. A. Gomperts te Leiden is een uit gave in voorbereiding van de Verzamelde Brieven van E. du Perron (1899-1940). De uitgave wordt door de overheid gesubsi dieerd en verschijnt bij de uit gever G. A. van Oorschot te Amsterdam. Wij, roepen alle bezitters van brieven of briefkaarten in Neder land en elders in de wereld op, zich zo spoedig mogelijk met de redactie in verbinding te stellen. Het adres is: F. E. A. Batten, 105a Trompersburgstraat, Am sterdam-Zuid. choc en retour hier als "ziender" in het Nederlands wordt teruggespeld. 4) Niemand van mijn Soerabaiaanse kennissen was deze variëteit bekend. Te rade gegaan bij P. J. Veth, Java, geographisch, ethnologisch, historisch, 2e druk, deel 4 (1912) vond ik onder "Magnifera": Tot dit geslacht behooren de mangga (M. indica), eene der lek kerste Javaanse vruchten (jav. pelem), door kuituur of wellicht door kruising met verwante soorten eindeloos va riërend; vooral die van den Oosthoek, de golèk, de santok, de madoe en de krasak, zijn voortreffelijk;Daar Veth de eerste onder haars gelijken, onze onvolprezen aroemmanis, niet vermeld zou het kunnen zijn dat het dezelfde variëteit betreft en dat de laatste benaming de eerste heeft ver drongen. 5) Dr. Pée vermeldt dit album als: "Wilhelmina-dag op Ceylon. Voorwoord van Boutens. De Wit Hamer, Haarlem 1901". Dr. de Jong maakte mij erop atent dat het enige bekende exemplaar aanwezig is in de U.B. Amsterdam. Dit exemplaar is echter incompleet. De titel wijkt enigszins af van Pée's versie en luidt:"Wilhelmina-dag op Ceylon. Herinnerings album van de Ragama- feesten op den 31 Augustus 1901. Bewerkt door E. F. E. Douwes Dekker. H. Kleinman Co., Haarlem." Boven aan: "Uitgegeven ten voordeele van het Broekhuizenfonds". De inleiding, kennelijk van de hand van Ernest, in incompleet en ook het gedicht van Boutens komt dit enige bekende exem plaar niet voor. Ook op het Koninklijk Huisarchief bleek men dit album niet te bezitten. Sic. transit gloria! 17

Tong Tong | 1975 | | pagina 17