Mensen die van HAAIEN houden KLAY, UIT DE TROPEN In de "Keys", de rand van talloze eilanden en schiereilanden die de Zuidkust van Florida siert, waar bijna iedereen direct of indirect, door hobby of beroep met de zee te maken heeft, wordt de haai gezien als een dreigend gevaar, een monster met alleen maar slechte eigenschappen. Hij verminkt en mutileert de bijna ingehaalde "trophy fish' (De kolossale vissen waar rijke Amerikanen zo graag urenlange hengelgevechten mee aangaan); hij ruineert de netten van de beroepsvisser; hij vormt de eeuwige dreiging voor badgasten en diepzeeduikers. Kortom, de haai is het impopulairste wezen van de zee. Daarom is het moeilijk te geloven dat er mensen zijn die van haaien hou den, die ze verzamelen en verzorgen. Toch is het zo. Eén van die mensen is Gerrit Klay, een Indische jongen in Amerika. Di recteur van het Shark-quarium experi mental station op Grassy Key, Florida. Hij en zijn vrouw Mary Lou hebben een wat objectievere kijk op deze ge vreesde diepzee-rover. "De haai" zegt Gerrit, "speelt een on gelooflijk belangrijke rol in de ecolo gische kringloop van de oceaan, en zonder hem zou b.v. de wedstrijdvis spoedig degenereren. De haai is nl. een erg lui beest en doodt derhalve alleen de zwakke en zieke vissen om op te eten. Op die manier blijven de sterkere vissen over om zich voort te planten en zo hun ras sterker te ma ken." En Mary Lou vindt, "sommige mensen begrijpen haaien niet, ze vinden dat alle haaien zonder meer gedood moe ten worden. Er zijn mensen die haaien doden voor de sport, Clubs voor Haaienvissers, wedstrijden in het haai- endoden, enz. Wij vinden dat het leven van elk levend wezen gerespecteerd dient te worden, ook dat van de haai." Gerrit Klay, door kenners DE authori- teit op het gebied van haaien genoemd, ontwikkelde toen hij nog in het Cleve land Aquarium werkte een methode om haaien levend te verschepen. Hij ver huisde naar Florida om zich volledig bezig te kunnen houden met de haai, die daar volop aanwezig was. Wanneer een aquarium of andere in stantie waar ook ter wereld éen of meerdere haaien nodig heeft, kan hij een bestelling plaatsen bij Gerrit Klay. Toen dit verslag geschreven werd was hij net bezig met het afhandelen van een bestelling van zestig haaien voor Munchen. Voor deze trip moest alleen aan vliegtuigtickets al 45.000,be taald worden omdat er een speciale jet voor afgehuurd moest worden. De haaien worden "verpakt" in spe ciale containers ontworpen door Ger rit Klay en J. W. Kinmont van Sea World in San Diego, het grootste oce- anarium ter wereld. De containers zijn gemaakt van zwaar multiplex en hebben een fiberglass voering waarin het zee-water door speciale pompen circulerend en zuur stof-rijk gehouden wordt. Op deze manier kunnen haaien ver scheept worden naar bestemmingen die soms 47 reisuren verwijderd zijn. Om te beginnen moeten natuurlijk eerst de gewenste haaien gevangen worden. Dit gebeurt door Gerrit Klay zelf of door vissers, gebruik makend van vistuig variërend van hengels tot netten. Deze gevangen genomen haai en worden vervolgens losgelaten in een voor hun gebouwde tank in feite een door betonnen muren afge schermd stuk zee. Hier kunnen de haaien min of meer wennen aan ge vangenschap. "Haaien met bepaalde vitamine-deficiënties krijgen vitamine tabletten toegediend, anderen die be paalde stoffen missen die alleen in open zee verkregen kunnen worden la ten we meteen weer vrij" aldus Mary Lou, "een haai wordt nooit door ons gedood". Mevrouw en Meneer Klay geloven hei lig in het levensrecht van de haai. Na tuurlijk gebeuren er wel eens onge lukken, wordt er wel eens iemand aan gevallen door een haai, maar dat is heel sporadisch. Een haai is van na ture geen menseneter maar een vis eter. Mijn man stapt dan ook zo de haaientank in om met ze te zwemmen, en hij is nog nooit aangevallen." Ook de kinderen Kendall, 7, en Karla, 9, gaan met Papa de haaientank in, Moe der Klay wordt er niet ongerust door. "Hij weet wat hij doet", zegt ze. Vast zegt de naam Klay U wat, als U uit Malang en omstreken komt. Djoengo, ja. De boerderij van Klay, ja. Met de beste melk en slagroom! Gerry Klay is een kleinzoon van die fam. Klay en moeder Hetty, die na de dood van haar man naar de States emigreerde woont nu in Dallas, Texas. Eerst inkoopster bij Neiman Marcus (zoiets als het Bijenkorf concern) sprak de ondernemingslust meer en drijft ze nu een artistiek boutiekje. De siersteenslijperij op Tjikini in Ja karta deed ze ook helemaal in haar eentje. "Niet over mij schrijven," zei ze, "over Gerry maar!" Rare Indische mensen toch, ja? L.D. En hij weet inderdaad wat hij doet. Gerrit Klay werd niet voor niets als adviseur aangetrokken voor twee speelfilms en verscheidene T.V. docu mentaires. Hij is nu bezig met de realisatie van een wensdroom. De bouw van het eer ste aquarium waar haaien in voor hun ideale omstandigheden geobserveerd kunnen worden door zowel publiek als wetenschapsmensen. Momenteel moet de Aquariumhouder zijn haaien regel matig vervangen door nieuwe omdat op den duur toch steeds weer sterven. Hopelijk zullen in de nabije toekomst meerdere van deze "Shark-quaria verrijzen om ook ons op die manier meer begrip bij te brengen voor de gewoontes van de haai, en wat van de grotendeels ongegronde vrees weg te nemen die door speelfilms, zoals de op-komst-zijnde "JAWS" bij ons ge wekt wordt. (Informatie ontleend aan artikelen uit o.a. de Miami Herald.) links: Gerrit Klay, bezig met de verscheping van een z.g. verpleegstershaai. rechts: Mary Lou Klay. 18

Tong Tong | 1975 | | pagina 18