Poekoel Teroes in Darwin ANTOINE KORTZ OP EXPLORATIE IN BOLIVIA HOE STAAT HET MET DE PADVINDERIJ IN INDONESIË? Van vriend en abonnee N. van Eck uit Darwin, Australië kregen we zojuist een brief, waaruit we onder staand fragment laten volgen. Het feit dat Tong Tong in alle wereld delen wordt gelezen (ongelooflijk voor zo n klein blad) stelt ons ook in staat uit de eerste hand te ver nemen hoe het daar is. Temidden van al het geweld, de hetzes, de gijzelingen en alle mogelijke toe standen in Europa, doet dit bericht uit een zwaar geteisterd gebied (Darwin werd bijna geheel ver woest) gewoon weldadig aan. Mis schien omdat het gewoon door een mens is doorgegeven en niet als persbericht "Sinds Darwin verwoest werd door cy cloon Tracy afgelopen kerstmis, heb ben we uiteraard een tamelijk moeilijke periode gehad. Grote delen van Dar win, hoewel opgeruimd, liggen nog in puin. De ingezetenen wonen in krotten en hutten gebouwd van afbraak ma teriaal, enz. Wij zelf hebben weer een dak boven ons hoofd en hoewel het zeker is, dat ons huis niet bestand zal zijn tegen werkelijk ruw weer, zijn we toch tamelijk zeker, dat we de komende regen periode kunnen doorstaan, zo lang we niet weer cyclonische weers omstandigheden krijgen. Velen wonen in caravans in hun tuin, naast de ruine van hun huis, en het zal nog heel lang duren voordat we weer enigszins terug zijn in een normale situatie. Het is echter bewonderenswaardig hoe goed de meesten de spanning van het leven in zulke primitieve situaties verwerken. Dank voor je kaartje, dat je ons eerder in het jaar stuurde, nadat je vernomen had van de grote ramp. Het was een "hart onder de riem". Lief van je om nog even te schrijven: "Mochten jullie van hieruit iets nodig hebben, don't hesitate". Het zijn maar woorden, Li lian, maar je hebt geen idee, hoe goed je zoiets doet. Een meisje, waarmee ik op school ging, ging, nu getrouwd met een Engelse diplomaat en wonende in Warshaw, stuurt me een grote cheque. Een oude schoolkameraad - lagere school, H.B.S., universiteit - is de eerste die con tact met ons krijgt en mijn jongste zusje weet op te sporen, zodat ze mijn moeder berichten kan dat we er levend afgekomen zijn. Een oude buur vrouw uit Jakarta van voor de perang, die het halve Rode Kruis en de politie macht op zijn kop zet om aan de weet te komen of we nog in leven zijn en misschien hulp nodig hebben. Een Aus tralische vriend van me van slechts enige jaren "standing", die met een van de eerste hulp teams arriveert en een half uur later aan onze deur staat om te zien of we oké zijn. Australische vrienden uit onze begintijd, die meteen aanbieden, dat we bij hen kunnen "boven jan komen" - en waar we later ook een paar heerlijke weken gelo geerd hebben. Ga maar door. Over stelpend. Hulp uit de gehele wereld. Birma stuurt triplex, Ceylon en India thee, Bangla desh ZELFS GELD (weinig, maar waar haalden die stakkerds het vandaan); Indonesische vrienden die hulp aanbie den. Fantastisch. Zodoende kun je niet anders dan "poekoel teroes". Doe allen mijn hartelijke groeten en dank voor de "goede diensten van Tong Tong. Poekoel teroes en Selamat Tahun Baru! Nico van Eck, Darwin Hij stierf op 6 augustus 1975 op de leeftijd van 83 jaar. Hij was Hoofd architect bij het Boschwezen van Ne- derl. Oost-lndië. Hij was een goed ambtenaar. Zo waren er duizenden. Hij was bezeten van de bossen, van zijn vak, zo waren er zovelen. Ik leerde hem kennen toen hij al 75 jaar oud was. In Spanje! Hij was verrukt van dat geweldige werk van reboisatie dat hier verricht wordt en zette meteen zijn 50 jarige ervaring in, met al zijn connecties om althans één steentje te kunnen bijdra gen. Zo waren er velen en zijn er nog velen. Wat hem onderscheidt van de anderen, die hun vak liefhebben en die de liefde voor het Land Indonesië nog in hun hart voelen branden, was zijn warme liefde voor het volk van zijn geboorte land. Hij dacht niet alleen aan de mangga en de koeweh klepon. Hij sprak perfect Javaans na al die jaren. Hij sprak zeer goed Madoerees en uitmuntend Soendanees en Bahasa. Dit is geen goedkope talenknobbel, maar onbetaalbare liefde voor het volk. F. Cramer. In het recente nieuwsbulletin in zake de Gerakan Pramuka (be stemd voor oud-padvinders in In donesië, thans in Nederland en elders) lezen wij: Een perfecte telling is nog steeds niet mogelijk, maar er is een goed resultaat bereikt met een telling van de totalen, trapsgewijs via de districten en ge westen. Hieruit is gebleken, dat het ledental per Januari 1975 mag worden gesteld op 3. 263.177 jongens en 2. 349.907 meisjes, dus inclusief de leid(st)ers en commissieleden. Op den duur hoopt men tot een meer gedetail leerde telling te komen. De cijfers voor de World Bureaux zijn lager. Van 20-29 november 1974 werd te Me- nado de vier-jaarlijkse nationale as semblee gehouden. Het zou te ver voeren de besluiten op te sommen, maar die komen hoofdzakelijk neer op het verbeteren van de financiën, de public relations, het instellen van groe pen voor gehandicapten, het stimuleren van een opv. vereniging, meer camping grounds, meer interne voorlichting. Ook werd een nieuw bestuur gekozen. Van de 17 leden zijn de meesten reeds lid van het oude bestuur geweest. Voorzitter is nu Pak Sarbini, vice voor zitters Ibu Soeharto en Pak Mashudi, secretaris-generaal Kusno Utomo. De Mabinas (Raad) krijgt meer taken. Pre sident Soeharto blijft er voorzitter van. Sri Sultan Hamengku Buwono vice voorzitter en Dr. Azis Saleh secretaris. Deze is tevens benoemd tot Internatio nal Commissioner. Goed beschouwd is trouwen beneden je stand niet zo'n ramp, maar wel trouwen beneden je VERstand. Dit is onze vriend A. Ch. Benjamins - voor zijn vrienden in de rimboe Benny^ - gefotografeerd voor zijn "bungalow" in de rimboe. Benny is namelijk nu aan het exploreren in Bolivia. Maar de foto toont niet alleen deze Indische jongen die de wereld heeft bereisd bij de uitvoering van zijn taak. Zij toont bovendien zijn huisdier. Een overigens naar Nederlandse begrippen wel zeer zeldzaam exemplaar: een tapir! Benny is, al heeft hij collega's en vrienden in de buurt plus zijn tapir, toch wel eenzaam zo nu en dan. Hij zou graag weer eens kontact opnemen met oude kennissen. Wie zich daartoe geroepen gevoeld schrijve aan: A. Ch. Benjamins, Petty Ray Exploration Co., 6135, Casilla no. 2847 te Cochabamba, Bolivia. 19

Tong Tong | 1975 | | pagina 19