DE INDISCHE NEDERLANDER IN NEDERLAND (slot) j j M geeft in een beschouwing over De lawine van brieven, die wij ontvin gen nadat de heer E. A. Willems m Tong Tong van 1 aug. nog eens de vraag had opgeworpen van de plaats in en de verhouding tot Nederland van de Indische Nederlander begon in sep tember al aardig te minderen. Wij be sloten daarom met het nummer 1 november de discussie te sluiten. Onze besluitvaardigheid werd aanzien lijk op de proef gesteld toen de ont- boezeming van LD. in TI"ven 1 okL de stroom weer tot ongekende hoogte deed aanzwellen. Wat nu? Tenslotte ziin wij het er op de redaktie over eens geworden de voorgenomen slui tingsdatum te handhaven, zij het, dat als qevolg daarvan een zeer groot aantal brieven niet in Tong Tong maar in ons archief terechtkomen. De be schouwing onder de titel "Van gemeng de bloede" maakte vele tongen los en mobiliseerde niet weinig pennen en schrijfmachines. Van de vele bewijzen van instemming (meer dan 150) kunnen wi| er slechts enkele publiceren. Van de naar verhouding zeer weinige (zegge en schrijve slechts 4 brieven) die zich keerden tegen de schrijfster zunen wj hieronder getrouw nota nemen Immers, du choc des opinions jaillit la verite. Wel mogen wij bij het stuk van de heer De Wit (zie pag. 7) aantekenen, dat het in waarde zou hebben gewonnen wan neer hij wat meer argumenten en wat minder persoonlijke opmerkingen aan het adres van de schrijfster had op genomen. Wij moeten toegeven dat er wanneer hij zich aan deze laatste wens had gehouden misschien helemaal qeen brief meer was overgebleven. Hebben wij uit de discussie, zoals die thans heeft plaats gehad, veel of nog maar iets geleerd? Zij bevestigde ons in hoofdzaak in de mening dat er zo- hebben) en een onvermogen zich ge heel thuis te voelen in het knusse, stiive en hier en daar nogal bekrompen landje van melk en misten van voortreffelijke sociale voorzieningen. Materieel heeft Nederland ons goed opgevangen - dat het buiten zijn moge lijkheden lag dat ook geestelijk te doen hebben wij te accepteren. Dit ervaart niet alleen de Indische gemeen- Tot besluit van een boeiende gedachtenwisseling. veel hoofden als zinnen zijn. De kans, een uitgangspunt te vinden waarover de Indische gemeenschap het eens is bestaat blijkbaar niet. Dat is ook niet zo verwonderlijk wanneer men bedenkt uit welke elementen zij is samenge steld: van de kleine bung af tot was echte" totok die een deel van zijn leven in de tropen doorbracht. Wat Ken verenigt is de liefde tot Indië, de zekerheid van een grootse ervar'n9 (althans, wanneer zij er werkelijk g leefd, niet maar een tijdje verbleven schap maar iedere Nederlander diein de wereld heeft rondgezworven. Lie ver heimwee dan Holland" dichtte Leo Vromans toch al? En hij was niet eens een Indische Nederlander! Om tenslotte nog zoveel mogelijk le zers gelegenheid te geven ook een duit in het zakje te doen zijn een aanta brieven enigszins tot aanzienlijk beknot - een enkele tot op het been! Sajang, niets aan te doen! OOK TT KAN NIET IEDERÉÉN TEVREDEN STELLEN "Ik heb eigenlijk niets toe te voegen aan de gedegen critiek van L D op het ingezonden stuk van J. J- Muldf Waar gaan wij heen, als op deze in sinuerende en discriminerende wijze critiek wordt uitgeoefend op een pe riodiek, dat als enig Indisch blad ter wereld zijn taak tot grote tevredenheid - wellicht soms wat genuanceerd, maar wat is moeilijker dan "contenter tout Ie monde et sa grand-mère - vo brenqt, hetgeen kan blijken uit de on gebroken belangstelling en toewijding van de lezers-lezeressen en de mede werkers! Men kan zich bij sommige critici af vragen, wat hun ertoe gebracht heeft zó te reageren. Inzicht, instelling, tiek om de critiek? deinhoud van de 20-jarige Tong- Tona" en over "assimilatie de hele directie en redactie een schroothoop- critiek, die hem alles behalve siert, inhoudelijk en letterlijk. Nostalgie moet niet leiden tot (0I)9 motiveerde) verheerlijking van die goede oude tijd", maar oriëntatie al léén op de toekomst is eenrichting verkeer en menselijk onbestaanbaar omdat er altijd "historie" zal zijn en dus ook heimwee, die men met moe wegvegen met "Paatjes en Maatjes en "Tjelana monjet". "TONG-TONG" rustig dóórgaan! N B Miin bijzondere waardering voor de gevoelige bijdrage "1945-1975 vijf tien augustus van J.O. in T.T. v 15 september jl.l Lees dat eens aandachtig Mevr. van Z-H en J. J. M. En ga eens kijken naar de expositie "Nederlanders in Japanse kampen." Nostalgie NEEN, harde realiteit JA! J.K.H.B. ''GEEN DRUPPEL INDISCH BLOED "Ik maakte uit de laatste Tong-Tong op dat 't je aan strijdlust nog niet ontbreekt. Ik geniet altijd van je ar tikelen en dan besef 'k weer eens dat ik oud word - voor mij is de tijd van strijdlust voorbij. Ik word nog vaak genoeg razend van drift, maar ik beheers me nu beter. En als ik zo'n uiting hoor van iemand die er zich op beroemt 'geen druppel In disch bloed in zich te hebben, of iets in die geest uitkraamt, dan haal ik te genwoordig m'n schouders op. t Is zo door en door dom en zielig, daar wil ik dan niet eens meer op ingaan, zonde van m'n tijd, ik schilder liever engeltjes en kembang sepatoe. P.W.A.H.-de W. VAN GEMENGDE BLOEDE Het is niet zo dat uitsluitend over de Indische Nederlander gediscussieerd wordt. Ik heb een zeer vrome kennis die veertig jaren diakones was en eens mijn hoofdzuster. Ik ben nu byria tachtig, dus kunt U zich dat MONU MENT voorstellen? Zij heeft een voor uitziende blik en zegt: "Weet de Nederlandse regering wel wat zij doet met al die rijksgenoten en zwarte gastarbeiders in ons land toe te laten? Dat mengt zich maar met ons volk en wat komt daaruit voort? Op die manier blijft er niet vee ™eer over van het Nederlandse Volk! Op dat moment zag ik mezelf weer in Batavia luisteren naar Hitler s afschu welijke stem die zijn Ariër-theorieen door de radio uitspoog. Maar mijn "Dat heeft Nederland nu drie eeuwen lanq in Indonesia gedaan en als u dacht dat de Indonesiërs dat zo leuk gevon den hebben dan vergist u zich. Het lijkt me een mooi onderwerp voor een prijsvraag: "Wie weet een passende naam te De- denken voor al die toekomstige ge- mengdbloedige nakomelingen in Ne derland?" E. v. Zanten-Hasselmeyer (lees verder volgende pagina) 6

Tong Tong | 1975 | | pagina 6