WEERWOORD AAN VAN SEVENTER (zie TT No. 6) 'Als boosheid het oog verblindt, slaat de tong noodsignalen'. Afhankelijk van de toon zullen die signalen al of geen weerklank ontvangen. Het spijt me voor v. Seventer, maar ik ben niet het klankbord dat hij blijkbaar verlangt. Als zijn boosheid geluwd is kan hij de ingewikkelde materie waarover boven genoemd onderwerp handelt misschien in juistere proportie gaan onderschei den. Rustiger is natuurlijk, verlange- loos over 'alles en alles' uit zijn In dische jaren voort te mijmeren, desge wenst in een schommelstoel. En vooral niet meer boos worden. Boze mensen zijn slechte raadgevers. Het is bij mij tenminste paarlen voor de zwijnen. 'Dan moet hij 't maar niet doen," zou Wim Sonneveld gezongen hebben, en ik zing het hem na. E. van Zanten-Hasselmeijer. EENZIJDIG, RANCUNEUS EN ONVERDRAAGZAAM? In Tong Tong gaat mevrouw Lilian Du- celle dikwijls vreselijk tekeer. Vooral tegen degenen die Indië niet helemaal "lief" hebben gevonden, kritiek hebben op het karakter van de artikelen in ons blad en tenslotte het woord "assimila tie" gebruiken, in welke betekenis dan ook. Zoals iedereen wel weet is vooral het laatste taboe: mevrouw L.D. wordt dan prompt mata gelap, kan haar scherpe pen opeens niet meer puntig hanteren en gaat over op de botte bijl, d.w.z. met dikgedrukte zinnen en woor den van vette hoofdletters. Opgekropte grieven tegen "Holland" worden dan ook meteen gespuid, dat lucht op. En passant worden de Indo's die zich in Nederland senang zijn gaan voelen geveegd. (Mag dat alleen in Californië of elders in de wereld zon der voor geassimileerd te worden uit gemaakt?) Een kennis vroeg mij of dat haar manier was om nieuwe inte ressen in Nederland te wekken voor de tropengordel" zoals in de derde kolom van elke blz. 2 van Tong Tong staat, vetgedrukt en wel. Als een blad eenzijdig en drammerig wordt wenden de lezers, al zijn zij van dezelfde signatuur, zich "bossen" af en moet het worden gesubsidieerd om in leven te blijven. Zie Vrij Nederland en de Haagse Post, niet bepaald onze vrienden. (Lees onze mening TT No. 22) In een gezond blad behoren andere lezers de kans te krijgen een ingezon den-stukjesschrijver in de haren te vlie gen of met hem in te stemmen zonder dat hij al door een redactielid is ver pletterd en verketterd. Lieve redactie, zorg er alstublieft voor dat Tong Tong het stijlvolle Indische karakter van froeher terugkrijgt; en dat: Trouw, Branie en Ondernemend niet afzakt tot: Eenzijdig, Rancuneus en On verdraagzaam zoals sommige andere bladen in Nederland. Want dan is zelfs het Enige Indische Blad ter We reld geassi G. H. O. de Wit. De lieve redactie zwijgt, verpletterd en verketterd. Heel even maar. MENTALITEITSVERANDERING "Iemand, die in Indië is geweest, lang genoeg, om te weten hoe het daar was en daar werkelijk iets heeft bereikt, zo iemand zal zich zeer beslist niet op een wijze over ons Indië en de Indo's uitlaten, zoals M. dat deed. Menige belanda kan nog heel wat leren van de Indo. Ik wil maar zeggen, dat U het juist be nadrukt heeft, nl. dat "assimilatie" niet het aanleren van een gewoonte is; hel is een mentaliteitsverandering en ge lukkig kunnen wij dat niet. Ja er zijn natuurlijk altijd van die "boenglons" bij, net zo goed, dat ik het maar raar vind, dat iemand die een paar jaar bv. in de States zit, opeens geen Nederlands meer kent." F. Johan. In Californië leeft een vrij grote groep Indo's volkomen senang en trots met hun nieuwe staatsburgerschap. En daarnaast zijn het gewoon trotse Indo's gebleven. Als zodanig geaccepteerd door de Amerikaanse gemeenschap, zoals alle ethnische groepen, nationa liteiten er geaccepteerd zijn zolang ze zich als loyale, werkzame burgers ge dragen. Controversen hebben meestal een diepere achtergrond, (red.) OVER DISCRIMINATIE Bestaat er discriminatie? Naar mijn me ning bestaat zij wel, maar dan onder de oudere Nederlanders. De jongeren zien dit anders. Aan de andere kant schreef T.R. in een van de oudere Tong-Tong's, dat de I.N. geen assi milatie wenst, een mening, die ook de mijne is. Maar als wij zelf geen assimilatie wen sen, hebben wij dan het recht dit ande ren te verwijten? Of moeten wij ons verheugen in staat te zijn onszelf te zijn? De Nederlander heeft zijn fouten, zonder dat zou hij een heilige zijn en dat gelooft beslist niemand. Maar men vergt niet van ons dat wij ons in Volen- dam's kostuum steken om iets te be reiken in deze maatschappij. De I.N. zelf zou naar mijn mening wat minder moeten kniezen over het feit, dat hij Indonesië moest verlaten. Looking back in anger is erg, maar looking back in sadness is the limit. Een Chine se dichter schreef lang geleden: Is there a sense to this? It is pain to ask No skill can intercept the Calendar of Fate. We kunnen beter blij zijn het voorrecht te hebben gehad in dat land onze beste jaren doorgebracht te hebben. Wij zou den nu die dingen moeten doen, die daar niet mogelijk waren, omdat zij te duur waren of om andere reden, niet gedaan konden worden. Heel cru ge zegd, laat men niet van ons zeggen: Zij zijn al dood, zij weten het alleen zelf niet. Voor de jongeren is het hier beslist beter. Ik heb ze geobserveerd, de jongens en meisjes van om en bij de twintig. De zelfverzekerde houding van mensen, die geapprecieerd worden en tenslotte gaat het m.i. toch om hen. Niet om ons, onze tijd is voorbij. De grote vraag blijft, wat is het doel van dit geschrijf? Is het niet beter om vooruit te kijken? Ik hoorde eens er gens een song, die als volgt begon: "Everything is beautiful in its own way." Waarom dan niet daarvan genieten? En mocht U soms denken, dat ik zo'n per soon ben met leuke blauwe ogen, sa- lah peh. Deze katjong Kampret zou willen eindigen met de woorden van Kipling: "We be of one blood, thou IND. NEDERLANDERS Het artikel van M. had mijn bloeddruk verhoogd door zijn gezwam over mijn moeder de huishoudster. Dat is op zichzelf al een belediging van Indonesische vrouwen in 't alge meen en ten tweede, van mijn opa, die in Indië was begraven en niet is terug gekeerd naar zijn land. Ik kan alleen niet begrijpen, dat iemand, die ons In dië een pokkenland noemt en walgt van 't zien van mensen, die in de kali hun behoeften doen en last had van muskieten en vliegen en tokèhs, nog bijtekent en terug wil naar dat land, (lees verder volgende pagina) 7 MOESSON ANAK KOMPENIE Weer verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 9,90 1,30 porto.

Tong Tong | 1975 | | pagina 7