Ontruiming Nederlandse begraafplaatsen in Jakarta ATTENTIE Kerst- en Nieuwjaars wensen KERSTKRANDJANG 1975 (Vervolg Ind. Nederlander) waar 't eten stonk. Nogal wiedes, dat je Wijnkoopsbaai en het Karbouwengat niet kan vergelijken met de Friese me ren, of de plassen van Gouda, jang bener dong. Waarom moeten we assimileren? Mijn pa zegt altijd: "Blijf je zelf en dat doe ik. Of we met de vingers eten of van sambel trasie houden of in pyama en op sloffen rondlopen, dat gaat toch niemand wat aan? Wij doen hiermee niemand kwaad. Als iemand kleinerend praat over an dere bevolkingsgroepen, noem ik hem Goddeloos, want de Heere had hem geschapen en wij mogen niet op hem neerzien als Christenen. Schurken heb je overal zelfs onder beschaafde vol keren! Mijn Indonesische moeder is een lieve beschaafde vrouw en daarom had mijn pa haar genomen. En mijn schoonma is een lieve Madoe- rese vrouw en is een kokkin van de bovenste plank. Haar rawon is de bes te van heel Madoera. Als wij geld hadden gespaard en wij als millionairs naar Indië terug willen om weer te genieten van die heerlijk heden, zoals martabak in Blaoeran en soto madoera in Pasar Toerie en on- tjom raos in Bandung en zwemmen in Selecta en Batoe, is dat fout? J. H. Lans-P. HALFBLOEDJE "Ik woon hier al een jaar op deze flat als enige Indische. Ik wilde onlangs m'n post halen, toen ik opeens hoorde: "Je mot bij dat halfbloedje zijn "Over wie hebben jullie het? vroeg ik. Geschrokken: "Oh, over U." Ik schoot in de lach en schudde m n hoofd. Verbaasd: "Bent U niet kwaad?" "Ik? Welnee, ik lach om mezelf, want daarover heb ik nooit nagedacht! Tot heden weet ik nog niet, waarvoor ze bij dat halfbloedje moesten zijn. Men denkt hier overal ter wereld be schaving te moeten brengen, maar beseft niet hoe ontzettend veel men nog moet leren. Indische mensen zeggen nooit: Je moet bij die Chinees zijn. Wel: 'Bij de heer Ong!" P. Jüch-Arnold. Van het Ministerie van Buitenlandse Zaken ontvingen wij de volgende me dedeling: Op 25 augustus 1973 is voor Jakarta (dus niet voor heel Indonesië) een Reglement Begraafplaatsen van kracht geworden, waarin is bepaald dat de gemeente een grafruimte drie jaar na de datum van de teraardebestelling op nieuw ter beschikking kan stellen. De rechten van de graven daterend van vóór 25 augustus 1973 vervallen op 25 augustus 1976, waardoor na laatst genoemde datum ook van die graven opnieuw gebruik gemaakt kan worden. De graven die opnieuw worden ge bruikt worden alleen geruimd indien de nabestaanden de stoffelijke over schotten elders wensen te begraven danwel alsnog te cremeren. In de ove rige gevallen wordt aangenomen dat de stoffelijke resten reeds zover zijn vergaan dat de graven zonder meer opnieuw kunnen worden gebruikt. Her begraven te Jakarta lijkt weinig zinvol, daar dit dan om de drie jaar zal dienen te geschieden, zolang, nog niet vast staat dat een langer gebruik van het graf door bijvoorbeeld het tijdig vol doen van de 3-jaarlijkse grafrechten zal worden toegestaan. De mogelijkheid tot verassen is aan wezig, waarna de nabestaanden zelf zullen kunnen beslissen wat met de as zal gebeuren. Het Hoofd van de Dienst Begraafplaatsen Jakarta geeft duidelijk de voorkeur aan het verzenden van de as naar Nederland. Aan de kerkhoven Tanah Abang Barat en Timur, Kobèr Jatinegara (Budha en Christelijk), en Mangga Dua I, II en Willen degenen, die voor het Kerst en Nieuwjaarsnummer copy hebben in te zenden, dit zo spoedig mogelijk doen? Dit in verband met het feit, dat er voor het Kerstnummer vooruit gewerkt moet worden door de extra- drukte in de maand december. Aardige en interessante stukjes, ook foto's ter illustratie zijn van harte welkom. Liefst geen lange artikelen! Mangkok, zal inderdaad na ontruiming een andere bestemming worden gege ven, evenals aan de kerkhoven Jati Rawamangun, Utan Pandjang, Karèt Banjir Kanal, Menteng Matraman, Ci- pinang Muara, Jampea en Cilincing (Is lam en Budha). Over enkele weken zal officieel bekend gemaakt worden dat met de ontruiming van de begraafplaats Tanah Abang zal worden begonnen. Na de bekendma king zullen de nabestaanden gelegen heid hebben om binnen een termijn van twee maanden hun wensen ken baar te maken met betrekking tot een herbegraven c.q crematie van de stof felijke resten die nog in de graven zullen worden aangetroffen. De stoffelijke resten, waarvoor geen na bestaanden zich melden zullen in één massagraf worden herbegraven op een der nieuwere kerkhoven in de stad (waarschijnlijk Tanah Kusir). Uiteraard geldt ook voor dit graf dan weer de 3-jaars termijn. De gedenk platen en stenen van cultuur-historisch belang zullen door het gemeentebe stuur van Jakarta worden gespaard en te zijner tijd misschien in een museum worden ondergebracht. Nabestaanden die grafstenen naar elders willen laten overbrengen kunnen dit op eigen kos ten doen geschieden. Van de zijde van de Nederlandse Am bassade kan geen controle worden uit geoefend op het herbegraven en, het cremeren van de stoffelijke overschot- Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het Gemeentebestuur van Jakarta, Dienst Begraafplaatsen, Jl. Aip II Sasuittubun no. 1 Jakarta of tot de Ook dit jaar bestaat voor onze abon nees de gelegenheid om voor de Kerst- en nieuwjaarsviering vrienden en kennissen (of alle Indischgasten!) gelukwensen aan te bieden voor een VAST TARIEF: f 5,— per annonce. Niet-abonnees: 7,50. Zoals U weet doen vooral Kerstnum mers van Tong Tong meer dan alle nummers in Indische kringen de ronde en wordt de pagina met gelukwensen gespeld van de eerste tot de laatste letter om oude en langvergeten sobats weer te ontdekken. Géén standaardwensen waaruit U een keus moet doen, maar U bent geheel VRIJ om uw eigen wensen uit te spre ken "in alle talen", MET EEN MAXI MUM van 10 WOORDEN, EXCLUSIEF UW NAAM. Inzendingen moeten uiterlijk 1 decem ber binnen zijn. De wensen mogen op uw g''r0-^r°°kj® geschreven worden, MAAR DUIDELIJK. Uw gulden helpt de manden vullen voor de arme gezinnen in Indonesië! Bij elke giro die U voor Tong Tong uitschrijft, een gulden (of meer) extra voor het goede doel. TOT EN MET 15 DECEMBER. Als U niets te gireren hebt: er staan bij ons altijd lege Bruine Bussen. Kerstkrandjang, giro 6685, Tong-Tong B.V., Den Haag. Consulaire Afdeling van de Nederland se Ambassade, Kebon Sirih 18, Ja karta.

Tong Tong | 1975 | | pagina 8