boekbespreking UIT HET INDISCHE FAMILIE ARCHIEF SEMARANG's SLENTERAAR I I I I r 1 j j i, it i- n i- e n g n e j- wige leven schijnt te bezitten. Alle overige vertelsels zijn authentieke volksverhalen, simpel verteld en al dus, zoals Lilian Ducelle in haar in leiding zegt, blijk gevend van "een op merkelijk gevoel voor stijl en ingeto genheid, die past bij de Javaanse ver telkunst." De redacteur van Budidaya J. M. Knaud onthult ons in een "Ten gelei de" dat de zeer fraaie illustraties in dit boekje zijn vervaardigd door P. van der Maaden, een Nederlander die nooit in Indonesië geweest is. Zijn zeer fijne tekeningen krijgen daardoor een extra dimensie! Ook de omslag is van deze verbluffend knappe teke naar: zij vertoont aan de voorzijde Rama en Lesmana als vertegenwoor digers van het goede, en op de ach terzijde de kwaaie rakker Dasamuka, de man met de tien aangezichten die Sinta ontvoerde. Juist op tijd voor de Kerst verschenen! JHR. Indonesische sagen en legenden is -uiteraard! - verkrijgbaar in de boek handel Tong Tong. Prijs 29,50 plus eventueel 3,25 porto. Op de foto: in het midden Hein Buitenweg, links en rechts de uitgevers Thomas Pronk en Paul Eras. Op 1 december jl. werd in huize Zomer land in Wassenaar de bekende In dische publicist Hein Buitenweg het eerste exemplaar van zijn nieuwste boek 'Slenter door Semarang" aange boden. Tijdens de gebeurtenis, die een min of meer officieel karakter droeg en door enkele intimi werd bijgewoond, memoreerde de uitgever de prettige samenwerking tussen auteur en uitge vers en het belangrijke aandeel dat Buitenweg heeft gehad in de totstand koming van de uitgave. De auteur, die al ruim tien boeken over het oude Indië op zijn naam heeft staan, uitte tenslotte in zijn dankwoord het vermoeden dat 'Semarang' wellicht zijn laatste boek zou zijn, wat naar wij hopen, niet het geval zal zijn Op de foto de heren Thomas Pronk en Paul Eras. Het afgelopen jaar was voor onze me dewerkers een drukke tijd, al merkten velen daar niets van. Een groot aantal aanvragen om informatie kon worden behandeld; tientallen personen ont vingen van ons min of meer complete stambomen van hun familie, dagelijks kregen we brieven, enhet archief groeide voortdurend. Wat verheugend om te zien dat er iets van waarde werd opgebouwd! Doch daarmee nam ook het werk toe en het dreigde ons wel eens boven het hoofd te groeien. Maar ja, je moet voor een goed doel wat over hebben, want waar ging het ook weer om: het op ordelijke wijze vastleggen van onze familie-gegevens en verhinderen dat nog meer verloren gaat. We zijn al een flink eind gevor derd, zover zelfs, dat we nu best een beetje hulp kunnen gebruiken. Oh, wacht even, denk niet: dat is niets voor mij. Het is zeker, dat ook U iets kunt doen, voor deze zaak, die ons allen aangaat. Bezit soms niet ergens een "ASAL OESOEL?" Jazeker, dat papier uit de Jappentijd. Er moeten er hier of daar nog heel wat te vinden zijn. Daar heeft U niets meer aan; Japan is reeds gecapituleerd. Stuur Uw asal oesoel dus maar aan ons op, of maak er een fotocopie van, of schrijf het over op een gewoon vel papier. Wij zijn dankbaar voor de gegevens, die er in staan. Laten we hopen, dat nu de asal oesoels bij tientallen binnen komen. O ja, U ziet wel dat U toch nog iets kon doen. Maar er is nog iets anders. Wie heeft zin om dagelijks stukjes uit de krant te knippen; ja alle gegevens over men sen uit Indië. Meestal zullen dat de overlijdensberichten zijn, maar ook hu welijken, geboorten, feestjes, kortom ALLES, waar onze mensen bij betrok ken zijn, is van belang. In elke stad in Nederland en daarbuiten willen wij graag een agent of agente hebben, die ons van tijd tot tijd een pakket knip sels opstuurt. Dat kunt U toch wel? Er is meer; de trouwkaartjes en ge boortekaartjes van Uw tjoetjoes, en ook de kaarten met de zwarte rand, wilt U die eens opzoeken en ze aan ons zenden. U doet er een nuttig werk mee, het kost U alleen maar de post- ZGCJöls. Heeft U wel eens geprobeerd om klei ne familie-overzichtjes te maken? Van een familie, die U vroeger kende? Dat gaat ongeveer zo: U weet dat er op Banka in 1932 'n fa milie JANSEN woonde, de vader was employe van de PTT, moeder was juf frouw DE BRUIN, zij heette Nellie. Het echtpaar had 4 kinderen, Jan, Piet, An nie en Nonnie. Jan trouwde later met juffrouw Zwart, Piet sneuvelde bij de slag in de Javazee, Annie werd onder wijzeres en trouwde later met meneer PIETERSE en Nonnie woont nu in Am sterdam en is ongehuwd. Als U een beetje nadenkt kunt U vele van die overzichtjes maken. Van uw eigen fa milie en van de familie van uw broers en zusters weet U nog veel meer. Zulke overzichtjes vormen voor ons de bouwstenen voor het slaan van de brug Indië-Nederland. Vaak zijn zij de enige manier om een familieverband tussen (voor ons) losse personen te kunnen vinden. Als U zulke familie-overzichtjes maakt (hoe meer hoe liever) en U stuurt ze naar ons op, vermeld er dan wel bij wat Uw bedoeling is: gewoon inzenden, of vraagt U ons om er aanvullende ge gevens aan toe te voegen. Verlangt U antwoord, vergeet dan niet de beken de antwoord- envelop met postzegel, want anders houden wij het niet vol... We zijn nog niet uitgevraagd, ons ver langlijstje bevat nog een belangrijk ding. Is er iemand, die in Den Haag woont, liefst in de buurt van het Zui derpark, en die ons met wat werk wil helpen? Wij komen handen tekort met insorteren van kaarten en knipsels, or denen van gegevens, enz. U kunt zelf bepalen op welke dagen of uren U wilt werken. U kunt het ook bij U thuis doen. Neem svp even contact op. We vinden vast een prettige regeling. Alleen: er is niets mee te verdienen, dit is liefdewerk dat we voor onze na komelingen verrichten. Indien U dit stukje tot het eind toe heeft gelezen, dan bent U ook tot een conclusie gekomen, iedereen is in staat wat te doen. Alvast trima kasih voor die goeierds, die het ook in daden weten om te zetten. DICK VISKER, beheerder I.F.A. Indisch Familie Archief, Vreelandse- straat 14, Den Haag, tel. 070 - 33 57 86. 28

Tong Tong | 1975 | | pagina 28