Indonesië kwam naar Leiden Bij de foto's: Linksboven, wajangvoorstelling van E. Flohr. Rechts boven: Rob Nieuwenhuys (zwart vest) zal dadelijk spreken over Indische literatuur. Linksonder: kookles van Mevr. Brückel-Beiten. De foto's werden gemaakt door Hein van Schaik uit de S.G. die we zeer erkentelijk zijn! 19 Het begon met een project, dat de heren Ridder en Stam, respectievelijk aardrijkskunde- en biologieleraar van de Louise de Coligny Scholen Gemeenschap Leiden, over Indonesië wilden opzetten. Daar kwam toen belangstelling van andere leraren bij en voor men het wist was het project zo uit de hand gelopen dat men kon spreken van een indrukwekkende tentoonstellings-week! Dat gebeurde in de laatste dagen van november 1975 (de afwijkende datum van ons Decembernummer is er debet aan dat wij er nu pas over kunnen schrijven) waar behalve dus die groots opgezette Indonesische expositie, op 5 achtereenvolgende dagen lezingen werden gehouden over literatuur, muziek, wajang, politiek, economie, de natuur en natuurlijketen! Er wel eens geklaagd over het feit dat er zo weinig gedaan wordt om de jeugd dichter bij Indonesië te brengen, want van een week lang (aangenaam) slenteren op de pasar malam wordt men niet zoveel wijzer, kranten zijn te politiek en Tong-Tong heet alleen voor de oudere generatie te schrijven. Wat in Leiden gebeurde in het Kager-gebouw was nieuw leerzaam, stond bij de jeugdige interesse sfeer. "Een land leren kennen, betekent 1000 jaar teruggaan in zijn geschiedenis," sprak in zijn openingswoord de burge meester van Leiden, Dr. A. J. Vis. Men had geen betere spreker kunnen vinden, want Dr. Vis is behalve burgemees ter, historicus en jarenlang leraar geweest aan de Scholen Gemeenschap. Aan de vooravond van de onafhankelijkheid van Suriname, was het goed eens met aandacht te kijken naar een ander rijksdeel dat 25 jaar geleden zelfstandig werd. Daarom was het ook belangrijk te luisteren naar hen, die konden vertellen over de ontwikkeling van Indonesië in die afgelopen jaren. De burgemeester van Leiden Dr. A. J. Vis Schitterende foto's, een rijk arrangement van kunst- en gebruiksvoor werpen, historische objec ten, literatuur vanaf de VOC-tijd tot de modernste uitgaven, het werd een on gelooflijk rijk exposé van een land, dat altijd onge looflijk rijk is geweest aan cultuur. Instellingen en musea hielpen met plezier mee de uitstalkasten te vullen. Toen kwam iemand op het idee de jongelui zelf iets "Indisch" van huis te laten meenemen De response was grandioos! Met karrevrachten kwa men ze binnen, de Indi sche spullen, iedereen bleek wat te bezitten thuis, en als er dan ook nog een Indische familie was, dan was de stroom helemaal niet meer te stuiten! Een week lang heeft het gebouw aan de Kagerstraat ge gonsd van de bezoekers, oud en jong uit Leiden en om geving hebben hun kennis over Indonesië op de meest aangename wijze kunnen verrijken. Bijzonder veel belangstelling kreeg Dr. Y. B. de Wit, eco nomisch adviseur van de Indonesische regering met zijn lezing over "De economische ontwikkeling in Indonesië sinds 1965". Dat de jeugd graag op de hoogte wil worden gebracht over de stand van zaken in het moderne Indone sië was ook merkbaar uit de, volle zalen die ook andere sprekers kregen: Rob Nieuwenhuys over Indische literatuur, Dr. B. Gunawan over de achtergronden van de staatsgreep van 1965, G. Termorshuizen over de plaats van het Neder lands in het huidige Indonesië, de wajangvoorstelling van E. Flohr. Last but not least: de kookdemonstratie van Mary Brückel-Beiten zal voor de toekomst misschien nog meer rijstepikkertjes brengen! Er werden Indische koekjes en gado-gado gesnoept, men kon Indische spulletjes kopen en Indische boeken inkijken. Leiden heeft een unieke "culturele pasar gehad die beslist navolging door andere scholengemeenschappen verdient! Voor de organisatoren en allen die deze manifestatie hiel pen slagen, de hoogste lof!

Tong Tong | 1976 | | pagina 19