Indonesië zoals U dat wilt Speelgoed uit Indonesië Als u toch 'n giro-rekening heeft Betaalt U ons dan per giro, niet via de Bank? Het scheelt ons enorm in de tijd, want een giro geeft meer informatie, (adres, waarvoor de betaling) dan een Bank-afschrift waarbij we alles moeten uitpluizen. Als het U om het even is, ALSTUBLIEFT PER POSTGIRO BETALEN. ALLES. Administratie Tong-Tong Het is beslist waar, dat men de laatste tijd meer en meer naar Indonesië gaat om te zien, dan om een weerzien al leen. Weerzien kan vaak tot teleur stelling leiden, veel is immers niet meer hetzelfde of geheel verdwenen? Maar wie zich voorneemt te ZIEN en nieuwe dingen te ONTDEKKEN - in dit uitgestrekte eilandenrijk zal nie mand ooit overal geweest kunnen zijn - zal dubbel genieten. Het grootste deel van Indonesië is voor ons, na 1942 onbereikbaar ge weest. Oorlog en politieke verwikke lingen pinde ons vast op de plek waar we werkten, andere eilanden dan Java waren taboe en wie dus voor de oorlog reisde, die zag ook niets meer van Indonesië. "Tanah Air Kita" bleef een plaatjesboek waar ijverig met weemoed in werd gebladerd. Nu is het toerisme weer in vol bedrijf gekomen. Er zijn talrijke reisbureaus, reisplannen die de bezoekers een aantrekkelijk en goed verzorgd sche ma voorzetten. Wie zo gelukkig is, genoeg vrienden of familie daar te hebben, kan "op zichzelf gaan", maar zal misschien tot de ontdekking komen dat hij tijd te kort is gekomen, of die tijd eigenlijk niet voldoende benut heeft. Men neemt zich voor het de volgende keer anders te doen. Voor degenen die zich dit voorge nomen hebben, kwam de ANWB met een uitgebreide, nieuwe reisplanning. Ze gaf een schitterend geillustreerde gids met een handige indeling uit. De samenstellers kwamen op het idee, het grote Indonesië te verdelen in voorkeur-gebieden" van de aspirant toerist: Singapore, Sumatra, Java, Ba- li, Celebes, Borneo, Zd. Molukken, Nw. Guinea. Men ontwierp voor elk eiland, of gedeelte ervan, een aantrek kelijk reisschema, waarbij in b.v. een tijdsduur van 5 dagen, iedere dag iets nieuws te zien en te ontdekken valt. Men kan naar verkiezing natuurlijk ook gewoon ergens blijven zitten en pas na die 5 dagen verder trekken. De totale reis duurt 24 of 29 dagen. Verblijf in eerste, of economy class hotels. De prijs scheelt enkele hon derden guldens. De gids vermeldt een enorm aantal pleisterplaatsen. Voor wie nooit ver van huis is geweest, zal het een eve nement zijn, nu eindelijk eens te er varen hoe mooi b.v. Sulawesi is, hoe opwindend een tocht over de Maha- kam (Borneo) kan zijn en te weten hoe de Baliem-vallei (Nw.Guinea) eruitziet. ANWB heeft met deze "Indonesië, zo als u dat wilt"-reisplanning praktisch geprofiteerd van onze nieuwsgierig heid. Een leerzame en tegelijk ont spannende nieuwsgierigheid. Duur? U zou het zelf eens moeten na rekenen op het ANWB-kantoor van de stad waar u woont, of u zou kun nen beginnen die reisfolder aan te vragen. Voor Den Haag is dat Was- senaarseweg 220. Maak gezamenlijk uw planning, lang vooruit. Zoals een spreekwoord zegt: het wachten op een genoegen is óók een genoegen! Selamat jalan! NIEUWE KUNST UIT INDONESIË In het 2e gebouw van Het Museum voor het Onderwijs aan de Hemster- huisstraat 154, Den Haag is op 10 januari de tentoonstelling "Nieuwe Kunst uit Indonesië geopend. Het be treft hier Balinese schilderkunst (batik schilderijen) en houtsnijwerk uit het Asmat-gebied waarover Rini Carpen- tier Alting in ons blad van 1 december en het Kerstnummer reeds uitvoerig verslag deed. De expositie is tot 23 februari te be zichtigen. Voor nadere informaties kunt u het Museum zelf bellen 070- 46 93 44. Kinderen spelen overal, ook in de meeste landen waar de ouders geen duur speelgoed kunnen kopen. Het is daarom goed te zien hoe men met eenvoudige middelen toch leuk speelgoed kan maken. Speelgoed dat bij ons al lang vergeten schijnt te zijn, zoals tollen en vliegers, die in verschillende uitvoeringen op de expositie te zien zullen zijn. Daarnaast wordt aan de bezoeker de gelegenheid gegeven om ook zelf indonesische spelletjes te spelen. Speelt u mee? Zo stond het in de uitnodiging en brochure en dat had U kunnen doen van 13 december vorig jaar tot en met 18 januari j.l. in het Indonesisch Etnografisch Museum in Delft, op de tentoonstelling "Speelgoed, Spellen en Spelletjes uit Indonesië". Een kleine maar, in al zijn compact heid, toch gevarieerde en goed ver zorgde expositie. Als je, net als ik, net zowat drie jaar in Indonesia hebt gezeten en hier weer in de warenhuizen rondzwalkt, dan zie je eigenlijk pas goed het ver schil tussen het kind "in de Derde Wereld" en van hier. Hier is alles te koop en wordt in fa brieken gemaakt, daar moet junior maar zien hoe hij of zij zichzelf bezig houdt en het van wat maar ook, in elkaar prutst. En dan zie je met wat voor een toe wijding Rita Wassing, de conservatrice van dit museumpje, deze tentoonstel ling verzorgd heeft. Want je ziet daar natuurlijk de "voor de hand liggende" tollen en vliegers, popjes en wayangs, maar bijvoorbeeld ook die "stelten" van batoks met een touwtjeI En op verschillende dagen werden de kinderen in de gelegenheid gesteld om zelf ook werkelijk met het speel goed te spelen (zie foto) en/of zelf te maken. Maskers "van papier maché, vliegers enz .enz. Heel erg aardig. Terugkijkend op de tentoonstelling, Michèle en Fifi aan het tjongklak. Spel regels zullen wel al spelende zijn gemaakt. waarvoor werkelijk veel bewondering, heb ik tóch nog een klein "kritiekje". (Mag wel ja?) Er is zoveel erg "oud materiaal" gebruikt. Veel materiaal dat al erg beschadigd is. Dat heb je na tuurlijk gauw met dat goedkope speel goed. Vooral dat van aardewerk gg- maakt is. Maar de relaties met Indo nesia, en hopelijk de Indonesische musea, zijn nu toch alweer zó goed dat vrij makkelijk dit soort materiaal tegenwoordig opnieuw ingekocht en vervangen kan worden? ROGIER 7

Tong Tong | 1976 | | pagina 7