Bagage dragen Recept voor Sojameel. Bij Uw voorplaat van 1 Dec. 1975 met de toelichting "BAGAGE" van Rogier, schoten mijn gedachten terug naar Nigeria, waar we 10 jaar vóór de oor log hebben gezeten. Helaas heb ik geen "vergelijkende" foto, want we werden geëvacueerd met slechts en kele kilo's persoonlijke bagage. Ja, en in je haast denk je vaak aan allerlei rare dingen om mee te nemen, maar niet aan de voor de hand liggende. Zo had b.v. mijn man wèl 'n extra klokje in z'n koffer, maar geen papie ren. En zo zijn er tientallen, die op zo'n moment van haastige evacuatie rare dingen meenemen. Maar om nu op Uw voorplaat terug te komen, waar 't om gaat. Ook in Nigeria ('t nu Biafra-gedeelte) heb ik vaak dingen op de fiets gezien, die ook op je lachspieren werkten, want ook hier werd dit vervoermiddel "goed" benut. Heel gewoon is het om de hele fami lie mee te nemen. Zo van: vader op het zadel en zorgt voor 't trappen- werk. Kind op de stang voor, heel ge woon. Dan Ma op de bagagedrager, in slendang de jongste spruit. Maar... Ma had bovendien op haar hoofd vaak nog 'n torenhoge last, zo van 'n enor me bak met sinaasappels, als 't de tijd was, of djams ('n grote dikke soort ketel la) ofbrandhout!!! Ook aan 't stuur of op het voorwiel hing nog zo'n zware last. Ma moest dan naar de markt haar waren kwijt voor 't dagelijks eten, en Pa bracht haar dan wel eventjes, want de vrouwen (Mam mies) deden daar "handel". Ik heb me vaak verbaasd, hoe dat allemaal kon. Maar ook vermakelijke dingen waren te zien. Niet zo zwaar, maar 't kwam dan meer op balance aan. Wat te zeggen van de arbeider, die naar z'n werk trapt met de schop OP zijn hoofd? Nu moet ik wel even zeg gen, dat de Nigerianen niets dragen, maar ailes op 't hoofd transporteren! Een timmerman draagt z'n kistje ge reedschappen op 't hoofd, maar de spijkers steekt hij vrolijk in zijn krullebol. Dit haar is nl. zó sterk ge kruld, dat de spijkers er gemakkelijk in vast blijven steken. De enige, die niets op zijn hoofd draagt, is de"slager". Die komt van de slachtplaats ('n abattoir kent men niet - er bestaan enkele slacht plaatsen in div. kampongs, waar 't vee wordt "geslacht"). Dan zag je zo'n kwart koe achter op de bagage drager bungelen. Mensen (Nigeria nen) langs z'n route riepen hem dan aan, als ze 'n stukje vlees wilden heb ben. De weegschaal hing voor aan 't stuur. Er werd dan 'n stuk afgesneden en gewogen. Je betaalde dus voor 'n brok vlees met alles erop en eraan! En als men zich dan afvraagt: wat ge beurde met het slacht-afval; dat was geen probleem: voor de opruiming zorgde de "gezondheidsdienst", zoals we dat daar noemden. Dat waren de gieren, die dan rustig hun beurt af wachtten in de nabije bomen. Maar om nu even op "bagage" terug te komen. Zoals ik al zei; de Nige- riaan (en met hem alle andere Afrika nen, dunkt mij) dragen alles op 't hoofd. Maar ja, dat leren ze al van heel jong! Je ziet kleine kinderen naar school gaan. Of ze hebben hun kof fertje met boeken op 't hoofd, of als ze geen boeken hebben, toch zeker hun schrijfbenodigdheden! Een potje inkt wiebelt op 't hoofd met links en rechts b.v. de pennehouder en potlo den, desnoods nog 't stiefje (rubbertje) er bij!! Kleine kinderen, die niet 't ge luk hebben om naar school te kunnen, moeten al werken. Vooral water halen bij 'n waterplaats, meestal buiten 't dorp (kampong). Een vol petroleum- blik of grote kruik op 't hoofd met adik aan de hand, of liefst nog op de rug, gaan ze huiswaarts. Je vraagt je vol verbazing af: hoe zo'n joch of meisje van 6 of 7 jaar dat al kan! Maar 't gaat, want ze worden dus jong ermee vertrouwd en krijgen dus 'n sterke nek en een grote mate van balance-gevoel, lopend of rijdend. Ja, we hebben zelfs gezien, dat ze 'n doodkist op de fiets versjouwden!! Dus ook in Nigeria, en ik geloof in heel Afrika is de fiets "het" vervoer middel, zelfs heden ten dage nog, naar ik hoor, voor de kleine man. (bung). J. KUYPERS. (Vervolg: Soya) 't Is niet bah! 't Is misschien een beet je anders, als u fijn proeft, maar t is lekker. En we moeten 't niet alleen eten om dat 't lekker is en/of goedkoop, maar ook omdat 't zo góed is, zo voedzaam. Zo net kreeg ik een telefoontje van een mevrouw die sinds twee maanden Soy-soy gebruikt, u weet wel, die soja-lecithine. Zij had al jaren last van plotselinge lichte duizelingen. "Weet je, wat ik me ineens realiseer? Die duizelingen zijn helemaal weg. Kan dat door die Soy-soy?" Laten we 't daar maar op houden. Doe veel met soja; en zélf. Eerst werd misschien alleen de koe er lekker dik van. Nu ook de pocket van de fabrikant; nog meer dan altijd al 't geval is geweest. Plantersvrouw H. M. Marsman-van Deventer Calfven 120 Ossendrecht. 2 soeplepels sojameel 3 soeplepels tarwebloem 1 zakje vanillesuiker 2 lepels suiker wat dubbelkoolzure soda 1 ei erdoor en snufje zout aanlengen met water tot dikke, vloeibare pap. Dit gebruik ik als "grondpatroon" voor vlug te maken koekjes. De ene keer doe ik er kleine stukjes pisang door heen, een andere keer stukjes appel of gember (uit pot), of wat dan ook. Lepelsgewijs in hete olie bakken. Ik doe er, voor wat hartigs, ook wel gehakt of een restje vis of oedangs doorheen. Soja-gebruikster. 16

Tong Tong | 1976 | | pagina 16