Bali by Home. Brief uit Bangladesh EEN LUGUBERE GRAP BOEKBESPREKING WISMASARI - INN Allereerst mijn beste wensen voor het Nieuwe Jaar 1976 en mijn verontschul diging, U niet te laten weten dat ik in november werd overgeplaatst naar Algerije en in december weer ben overgeplaatst naar Bangladesh, het voormalig East Pakistan. Even iets over Bangladesh. Het land is in 1970 geteisterd door een vloed golf, waarbij honderdduizenden om het leven kwamen. In 1971 was er de op stand tegen de West-Pakistaanse re gering. Het land is erg ten achter en van de bevolking van 75.000.000 zielen is 20% erg arm; geen kleding en voeding. Het is het armste en slechtste land ter wereld geloof ik. We doen opsporingen naar nieuwe oliebronnen en ons werkgebied is tus sen Birma en India. We wonen op een klein onbewoond eiland en het is hier vol grote ratten en slangen! De ratten zijn te groot, om ze door katten te verdelgen; je hebt een tijger nodig. We werken tot ongeveer mei/juni en dan moeten we zo vlug we kunnen ervan door, want de natte moeson komt en de hevige winden. Gewezen commandanten van krijgs gevangenen-kampen langs de Burma- spoorweg hebben, volgens De Tele graaf van 13 januari het plan gevormd een "verzoeningsfeest" te organise ren. Dat zou op 25 oktober moeten plaats vinden op het kerkhof Kanchanburi gevolgd door een bijeenkomst in een ontspanningsgelegenheid in de buurt. Alle nog in leven zijnde ex-krijgsge vangenen zouden voor dit "feest" worden uitgenodigd. Naar nu reeds duidelijk is, zullen zij voor de "eer" bedanken. De eerste reacties op dit plan in Nederland varieren van grote verbazing tot razende woede. Wij geloven dat men dit initiatief moet zien in hetzelfde licht als een ander in onze ogen merkwaardig en onbegrij pelijk gebruik. De Japanse beul vraagt voor de executie aan zijn slachtoffer vergiffenis voor hetgeen hij hem gaat aandoen. Er gaapt nu eenmaal, alle emancipatie in Japan ten spijt, een diepe kloof tussen de Japanse en de westerse mentaliteit. Dat de ex-krijgs gevangenen reeds het initiatief tot dit "verzoeningsfeest" zien als een be ledigende en lugubere grap zal de Japanners wel nooit duidelijk worden. JHR. Over drie weken ga ik met vacantie naar Singapore en mijn vrouw en zoon komen uit Nederland naar Singapore. A. Ch. Benjamins Island of Silence, Bangladesh PEUTJOET Ik ben een Atjeher en ik houd ervan Tong Tong te lezen, die de heer Brendgen uit Haarlem mij geregeld toezendt als er iets over Atjeh in staat. Tot mijn genoegen kan ik U mededelen dat de restauratie van het kerkhof Peutjoet onder leiding van on ze Gouverneur de heer A. Muzakkar Walid goed vordert. Met de restauratie is begonnen na de komst van Z.Exc. Jalink en kolonel J. H. J. Brendgen, de vertegenwoordi ger van het Peutjoetfonds in Neder land, die resp. in juli en augustus jl. Banda Atjeh bezochten. Het kerkhof beschouwen wij als een nationaal mo nument zowel voor Nederland als voor Atjeh. Wat denkt men er in Nederland van? De Heer Brendgen heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de res tauratie van het kerkhof en men moet hem dankbaar zijn voor zijn bemoeie nissen inzake de restauratie; hij is de grondlegger van die restauratie. Ik hoop dat U zo goed zult willen zijn deze brief in Uw tijdschrift te plaatsen. Tuanku Abdul Jalil Aceh Museum Banda Aceh (Kuta Radja) Willem Brandt in De Telegraaf van 15 januari: "Wie zullen er heen gaan, naar die gulle Japanse gastheren? Ik heb nog geen enthousiaste reacties ge hoord. Wèl veel bittere woorden. En een zwijgen, een ontzaglijk zwij gen van dertigduizend doden - uit gehongerd, gemarteld, zonder een spoor van menselijkheid. Zij werden als vee voortgedreven, door de eindeloze regens van Bir ma, en elke kilometer van de Rail road of Death, zoals de lijn later zou heten, werd betaald met twee honderd doden: krijgsgevangenen, onder wie vele Nederlanders, en Aziatische koelieslaven. Een dode voor iedere dwarsligger!" DE GEESTELIJKE LEIDERS IN DE ATJEHSE SAMENLEVING De Atjehse geleerde dr. Alfian, ver bonden aan de universiteit te Darus- salam (op geringe afstand van Banda Atjeh (Kuta Radja) heeft een brochure onder bovenstaande titel het licht doen zien. Onze onvermoeibare Atjeh- kenner de kol. b.d. J. H. J. Brendgen heeft deze brochure uit het Atjehs vertaald en zond ons een exemplaar van die vertaling. De vertaler tekent bij de verschijning van zijn werkstuk het volgende aan; "Dit geschrift bevat een interessante en leerzame beschouwing over de rol van de Ulama's (Islamitische schriftge leerden) tijdens de Nederlandse be zetting, o.a. hun verklaring van de "heilige oorlog" en de periode daarna. In het begin van 1946 kwam na een bloedig treffen de machtsovername door de Ulama's van het eeuwenoude gezag der uleëbalangs (landschaps- hoofden), waarbij hun leider Teungku M. Daud Beureuéh Gouverneur van Atjeh werd. In 1953 ontstond op politiek niveau rebellie tegen de Centrale Regering te Jakarta, waarbij T.M.D. Beureuéh met een groot aantal aanhangers het oerwoud introk. Na een aantal jaren boog deze het hoofd, waarbij echter het gezag der Ulama's een aanzienlijke klap had ge kregen. Dr. Alfian beschrijft verder het ont staan van een nieuwe groep van in tellectuelen in Atjeh en vergelijkt hun invloed met die der Ulama's" Voor belangstellenden in de ontwikke ling van Atjeh is dit boekje een niet te missen aanvulling van de geschie denis van het gewest, dat een zo grote rol heeft gespeeld in het oude Neder- lands-lndië. Deze brochure (23 pagina's en een foto) is verkrijgbaar door storting van 7,00 plus f 1,70 verzendkosten (to taal 8,70) op postrekening 1376185 van J. H. J. Brendgen, Laurens Reaël- laan 70 te Haarlem. (023 -25 66 47) JHR. Jin. Majen Sutoyo 1 - Tilp. 2437 Denpasar - Bali - Indonesia For reservations please write in advance. Manager: W. DANGIN Sewa Kamar/Room rates single Rp. 1200, Rp. 1600, double Rp. 1600, Rp. 2400, Cold drinks available. Breakfast Rp. 200, Rp. 300, 3

Tong Tong | 1976 | | pagina 3