TüALIE SCHREEF POEKOEL TEROES POT NIET VONNISSEN, MAAR HELPEN "Wij hebben veel goeds en moois en dankbaars meegebracht en 90% van onze pagina's spreken daarvan in klare taal. Maar er is ook een onvermijdelijke 10% aan bitterheden, grieven, "ge kwetstheden" en zelfs onrechtvaardige over-gekrenktheid. Maar het is goed en gezond dat men dit weet. Wij verwachten van onze le zers dat zij een menselijk, begrijpend en eventueel vergevingsgezind stand punt innemen tegenover het weinige in TONG-TONG, dat zij "niet lusten", maar verwerp het blad nooit, omdat er één facet is, dat men niet accepteert, want daarmee is dat facet in HET WERKELIJKE LEVEN niet verdwenen. Het IS er. Dit is een LEVEND blad van een LEVENDE mensengroep; niets in dit blad is verzonnen. Als U intelligenter bent, beter ontwikkeld, meer ervaren, distancieer U dan niet van andere lezers, die veel eenvoudiger zijn, minder weten. Help ze. Als U het goed heeft en niet te klagen hebt, begrijp en billijk de nood van anderen, die wél klagen of bitter zijn, omdat zij er slecht aan toe zijn. Help ze. Meer en meer verdwijnt de menselijkheid uit de wereld, meer en meer het persoonlijke contact, de broederlijke hulp. En onder de schijnbare rijkheid van pensioenen, fondsen en instituten zijn er eenzamen en veriatenen. Help ze. Omdat dit blad niet alleen TONG-TONG héét, maar het ook IS." Uit: Tong-Tong, 30 juli 1959. T.R. B. S. VAN DEINSE t Op 15 februari 1976 overleed op 77 jarige leeftijd te Dalen (Dr) de heer Bernard Samuel van Deinse, het laat ste Nederlandse "Hoofd van Scheep vaart" in Nederlands-lndië/lndonesië. De heer Van Deinse begon zijn loop baan in Ned.-lndië bij de N.V. Konin klijke Paketvaart-Maatschappij: hij was laatstelijk, tot aan de Japanse bezet ting, agent van deze maatschappij te Singapore. Gedurende het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog vertoefde hij in Australië en werd be last met regeringsopdrachten. Daarna werd hij directeur van deze rederij- In 1946 werd de heer Van Deinse door de Luitenant-Gouverneur-Generaal be noemd tot hoofdinspecteur, Hoofd van de Dienst van Scheepvaart, welke dienst ressorteerde onder het depar tement der Marine te Batavia. Met in gang van 1 maart 1947 werd de dienst van scheepvaart omgezet in het de partment van scheepvaart, waardoor de binding met Marine werd verbro ken. In verband met de vorming van een Voorlopige Federale Regering had bij gouvernementsbesluit van 9 maart 1948 no 1 (St. no. 62) een reorganisa tie plaats van de departementen van algemeen bestuur. De titel van de Directeur van Scheepvaart werd Se cretaris van Staat, Hoofd van het De partement van Scheepvaart. De heer Van Deinse bleef deze functie uit oefenen tot aan de souvereiniteits- overdracht op 27 dec. 1947. Zijn op volger was de heer Mas Pardi, oud- eerste officier bij de Gouvernements Marine. Dr. Mr. H. F. W. LUIKING (belangstellende lezers van Tong Tong, die belang stellen in een complete naamlijst van Hoofden van Scheep vaart van 1842 tot de souvereiniteits- overdracht is een fotocopy van deze naamlijst ons door de heer Luiking ter beschikking gesteld zonder kosten bij onze redactie verkrijgbaar). PROFESSOR LEMAIRE t Prof. mr. W. L. G. Lemaire is, 68 jaar oud, overleden. Hij was sinds 1956 te Leiden hoogleraar in het conflicten recht en het westers privaatrecht van de overzeese rijksdelen en Indonesië. Niet om zijn wetenschappelijke arbeid maken wij melding van zijn verschei den, maar om zijn onbeperkte belang stelling voor wat wij kortheidshalve de Nederlandse belangen in Indonesië noemen. Prof. Lemaire was ook Kamerlid voor de Katholieke Nationale partij, de van de KVP afgescheiden fractie-Weiter. Hij was, naast de oud-minister, het tweede lid van de fractie (1952-1956). De KNP werd in 1956 opgeheven. Lemaire maakte eveneens deel uit van het Nassi-comité, dat de belangen van de spijtoptanten behartigde. Wij mo gen in vele opzichen ons tegenover Weiter en Lemaire hebben opgesteld, onze waardering voor hun onverdroten ijver wat betreft het Nederlandse be lang in Indonesië zoals zij dat zagen blijft ook bij ons in dankbare herinne ring. Hij ruste in Vrede. Hieronder laten wij, onder hartelijke dank zegging aan alle schenkers, de verant woording volgen van de giften die zijn binnengekomen voor het reservefonds voor Tong Tong over Janauari 1976. C. B. Arriens 6,P. M. Adriaanse 6, A. L. M. Addens 25,A. Brantz 84, M. W. van Baarle 25,V. Boldy 17, W. Berhitse 44,Mevr. J. Boon v. Ochsée 10,Mej. C. M. E. v.d. Bie 6,Dr. A. v.d. Broek 25,Dr. D. Barents 25,N. Buytenhuys 50,Mevr. H. Baudoin 6,95; J. C. Cordromp 6,R. P. Dulden 6, C. Diederich-v. Rijn 6,F. Deckhuysen 56,K. S. v. Daim 7,50; Mej. J. L. Droop 25,Mevr. M. J. F. E. Evers 16,M. C. Engles-Julius 10,D. M. Kan-Eisinger 6,J. C. E. G. F. 50,—; D. F. Filet 6,—; Mevr. J. A. Frahm-Lelieveld 16,S. N. F. de Fretes 18,50; H. W. Garthoff 56,R. G. de Greve Ec. 16,L. C. F. de Graaf 25, A. F. Gelsing 50,—; J. Hamstra 6,—; Victor Huitink 16,—; J. M. L. Hage 6,50; J. W. Her- manus 16,Mevr. G. J. v. Heuven 16, J. M. H. v. Hattem 6,—; H. C. de Haze- Winkelman 6,G. L. de Jong 16,A. H. Jansen 6,K. Kuipers 16,Mej. C. Keus 6,L. J. Klaprugge 56,R. Koot 7,95; M. Kiveron-Tacoma 50,F. L. Ley- ting 21,J. C. Mamot 17,—; G. Meulmees- ter 13,B. Mensing 16,R. Mariouw 10,Ir. H. Marmelstein 6,C. J. G. Overbeek-Bloem 25,—; J. W. F. Ogi-Vilmar 5,—; G. S. Power 100,—; L. Palm 25,—; M. Pronk 26,Mevr. A. H. Persijn 6,—; E. C. v.d. Ploeg 11,S. Poelhekkes 16,—; H. A. C. Rinck 100,—; A. A. Romy 16,A. Ruys 162,F. de la Rambelje 11,J. v. Rheenen 6,O. B. Schlette 50,—; E. H. Samethini 30,—; J. F. Razoux Schultz 10,C. L. E. F. v. Swieten 63, G. A. Swart 15,E. E. Simons 11,A. E. J. Schlotzmacher 5,S. E. Scipio 4,75; D. M. Rosbach 15,—; L. Schram-Waage 26,M. Sirag-Nobel 15,W. Ch. Slooff 3,—; T. N. Tan-Tjoa 8,—; A. v. Velthoven 10,C. Verbeet-Courant 10,H. W. Visser 1,50; J. J. Wulffraat-Buskop 50, F M. v. Westreenen 11,H. P. Westrik 56—; Drs. A. G. Welt 25,—, R. P. L. Witte- rick 6,W. H. W. Walbeehm 18,F. J. Zandvoort 10, Binnengekomen in januari 1976 f 2028,65 Berisp uw vrienden onder vier ogen, prijs hen in het openbaar Publilius Cyrus De eerste voorwaarde om iets van een vreemd land te begrijpen is het te ruiken. T. S. Eliot Wie 't al koopt wat hem lief is moet dra verkopen, wat hem gerief is Oud Spreekwoord 4

Tong Tong | 1976 | | pagina 4