Kruidnageltjes !l|||!!lll|l!lll|j||||||l!llllll|||||||||||||||j|||||||||||||||||||||||||||||||l|||llll!llllllllll||||||||||i^ llllllllllllllllllllllllilIlllllllllllllIllllllllllililllllllllIlllllillllll Nu de storm wat is geluwd een enkele aantekening naar aanleiding van de gebeurtenissen, die in december ge heel Nederland en een flink deel van het buitenland in beweging brachten. U raadt het al: de kaping van de trein bij Beilen en de bezetting van het Indonesisch consulaat in Amsterdam. Over de gebeurtenissen zelve tot dus ver - en ook in de toekomst - geen woord in Tong Tong. Wij zijn geen politiek tijdschrift en ons past geen oordeel in een politieke aangelegen heid. Dit neerschrijvende realiseer ik mij, dat ik daarmee toch al een zeer duidelijk standpunt inneem, want is niet jaren lang de Nederlandse rege ring van het beginsel uitgegaan dat de Zuid-Molukse kwestie géén poli tiek probleem was? Gelukkig is zij van deze fundamentele dwaling terugge keerd en zij heeft zich zelfs bereid verklaard met de Zuid-Molukkers sa men een commissie te vormen die haar zal adviseren wat te doen om tegemoet te komen aan de wensen van onze gasten. En daar vergis ik mij opnieuw als ik zeg: deze commissie zal niets bereiken - een veronderstel ling die opnieuw bewijst dat Tong Tong er niet onderuit kan om, wan neer de redactie zou besluiten met verloochening van haar principieel Maar de Japanse oorlogsmachine is niet te stuiten. Ze moeten terugtrek ken om het laatste bolwerk te verde digen. Op 28 en 31 januari vliegen resp 1 VLG V naar Andir en 2 VLG V naar Semplak. De bombardementen op Java hebben reeds een aanvang ge nomen. Op 18-2-42 wordt Buitenzorg aange vallen. Van Helsdingen staat aan de grond met motorstoring. Deibei leidt acht Brewsters richting Batavia en ontmoet op drie km hoogte vijf bom menwerpers en ongeveer 30 Japanse jagers. Hij draait zijn formatie recht tegen de vijand in en gaat het ge vecht aan. Vdg. Scheffer schiet een vijand neer, Sgt 't Hart pakt een an dere Jap goed beet maar wordt zelf brandend afgeschoten - hij redt zich per parachute en wordt later met 2e graads verbranding in het hospitaal in Buitenzorg opgenomen, Vdg. Kuipers en Sgt. Groot worden afgeschoten en sneuvelen, Vdg Pelder komt met door zeefde tanks op de grond, Lt. Hoyer en Vdg Jolly houden stand en schieten elk een Japanner af voordat zij moe ten landen. Het was me een circus wel, daar boven Depok. Maar 11 Ja panse vliegtuigen zijn niet terug ge komen. Dan wordt op 3 maart de afdeling naar standpunt een oordeel uit te spreken, dat een zeer duidelijk karakter zou dragen. Wat ons sterkte in de overtuiging dat wij ons beter niet zouden mengen in de zondvloed van beschouwingen in de Nederlandse en de buitenlandse pers over deze delicate en verwarren de aangelegenheid was het feit, dat de reacties op de gebeurtenissen in Beilen en Amsterdam van de zijde van onze lezers zéér beperkt bleven. Men verwachtte blijkbaar niet anders, dan dat wij, ondanks onze betrokkenheid bij Indonesische-Nederlandse aange legenheden zouden zwijgen. Een enkele kanttekening nu nog. In de opwinding van de eerste ogenblikken mishandelden een vijftal jongelui een "Indisch uitziende jongeman" op het stationsplein in Den Haag menende dat dit wel een Zuid-Molukker zou zijn. Zelfs al zou dat het geval zijn ge weest dan is er voor zulk een optre den geen ander woord dan voor de treinkaping zélf: dit is terreur. Naar aanleiding daarvan zond een onzer le zers een ingezonden stuk naar de be langrijkste krant in de stad zijner inwo ning waarin hij waarschuwde tegen radicale reacties, waarvan zowel goed willende Zuid-Molukkers als Indische Nederlanders, Indonesiërs, gastarbei- Andir overgevlogen voor de laatste slag, zoals ik die heb beschreven in TT dd. 1-12-69 en dd. 15-4-1974. We laten even nog Deibei aan het woord: "Zware wolken boven Bandoeng. We wisten dat er gecapituleerd zou wor den. Hielden opzettelijk radiostilte om onze komst niet te verraden. Ik had Scheffer als koppelgenoot en dekte met hem Van Helsdingen en Bruggink, die 200 meter beneden ons vlogen. Boven de sterrewacht (Dago) kwam er eerst een bommenwerper op ons af, waar ik op gevuurd heb totdat ik recht achter hem zat. Verdween in een wolk van vuur en vlammen richting Kalidja ti. Daarna drie vijandelijke jagers - Ik viel onmiddellijk aan - eerst de mid delste in de vuurbundel, die getroffen opzij wegviel. Toen draaide de voorste om en net voordat hij met zijn neus op mij gericht was, had ik hem in het vizier en ben vurende op ca. twee meter over zijn cockpit heengegaan - even zag ik dat ook hij wegviel - trok op in een wolk om mijn mitrailleurs te herladen maar merkte toen dat ik in de vuurbundel van een jager zat - hij raakte mij in de olietank - dook stijl weg en ben toen in het ravijn van Dago gedoken en wist het toestel nog op Andir te landen in een regenbui waarbij een reeds beschadigd wiel er ders uit zuidelijke landen en Surina- mers het slachtoffer zouden kunnen worden. Gelukkig was hij te somber: van an dere gevallen van straatterreur tegen getinte mensen is ons althans niets bekend. Maar wel moet men in het tolerante Nederland, wijkplaats reeds in de 17e en 18e eeuw van allerlei volksvreemde elementen, helaas re kening gaan houden met een toene mende vijandigheid tegenover gekleur de buitenlanders - in het bijzonder Surinamers. Een bijzonder te betreu ren ontwikkeling. Om nog even op de publiciteit terug te komen: velen in Nederland ontdek ten dat er een Zuid-Molukken-pro- bleem bestaat: zo ver waren zij nooit gekomen. En in zoverre slaagden de Zuid-Molukkers dus ook in hun doel: de aandacht te vestigen op hun pro bleem. Het is jammer, dat het drama zich in Nederland afspeelde, want nu kon men hier van de kwalificatie "ter roristen" niet afkomen. Was iets der gelijks in Spanje gebeurd, dan hadden sommige Nederlandse kranten ver moedelijk de term "Vrijheidsstrijders" gebruikt. Zo is het nu eenmaal ook nog eens een keer. Bleek uit menige Nederlandse publi catie dat men van de zaak zelf geen kaas had gegeten, over een groot aan tal buitenlandse publicaties (lezers van TT in het buitenland zonden ons kran tenknipsels toe, waarvoor onze dank) is het meest gezegd wanneer men er over zwijgtMaar is dat ook niet het geval wanneer conflicten in het buitenland worden beschreven in Ne derlandse kranten? JHR. af vloog en ik in een ground-loop raakte. Scheffer heeft nadien nog zes vijandelijke jagers aangevallen, die ons van achteren aanvielen en is daar tenslotte uit dit gevecht heelhuids uit gekomen. Hij landde na mij op Andir met een doorzeefde kist." Dan nog even Tub Bruggink aan het woord: "Onze laatste vlucht kon pas beginnen toen 's middags laaghangen de wolken de start onttrokken aan het oog van de boven het veld patrouille rende Japanners. De opdracht luidt de weg tussen Lembang en de Tjiater te mitrailleren op dringend verzoek van de "Groep Generaal Pesman". Kapt. van Hels dingen en ik formeren op boomtop hoogte, Deibei en Scheffer houden hogerop een wakend oogje in het zeil. Ik ontdek vijandelijk verkeer - geef een wingtip-seintje naar Kapt van Helsdingen naast mij en daar gaan weMitrailleurs ratelen - de laat ste opdracht van de oorlog wordt uit gevoerd! Het is de allerlaatste voor van Helsdingen en Scheffer. De eer ste sneuvelt tijdens deze vlucht en de tweede overleeft zijn krijgsgevangen schap niet. (wordt vervolgt) 9

Tong Tong | 1976 | | pagina 9