poirrié ONZE DEFENSIE 'i "Pluizen op de hand van God" lm 13 "Betrouwbaar en goedkoop (Vervolg: Plantersleven) resultaat, in het hard-stikke donker. Sarija zag het al en zei: "Ik zal U pidjitten. 't Doet wel pijn, maar morgen ochtend voelt U er niets meer van." Inderdaad, ik liep weer als een kievit! Het mooie was, dat Sarija altijd mijn partij koos, als er herrie met een koelie was. Zelfs tegen Paimo trad hij op, want Paimo sprong weieens uit de band. Hij speelde nog weieens "Main dadoe" en zette dan de pondok op stelten, als hij verloor. Maar over 't algemeen konden ze goed met elkaar overweg, 't Leek wel, wel, of het vader en zoon was. Samen gingen ze hout halen; ze kwamen dan met boomstam op het erf. Heel vernuf tig was aan beide kanten een spijker met een sliert rotan, zodat zo'n stam op de weg kon rollen. Dit hout was voor de keuken. Paimo was zo dik als een beer. Hij had een goed kosthuis en een makkelijk leven. Hij was handig, verzorgde de benzine-lampen in huis. Hij kon ook kousjes erop zetten en van tijd tot tijd vloeren in de was zetten en uitwrijven. Ik had een fonkelnieuw huis van "Ka- joepoetih". 't Had 1500,gekost. Slaapkamer - Mandikamer - eetkamer - aan de voorkant een zitje met glazen deuren en opzij het kantoortje, even eens met glazen opengaande ramen naar buiten; ja een ideale woning. A. J. M. Keukenschrijver BOEKHANDEL TONG TONG door G. H. Ezendam 29,50 plus porto f 4, Elke jungle vechter zal bij het lezen van dit boek het weer beleven. Van de eerste tot de laatste bladzijde een opwindend stukje geschiedenis uit W.O. II. Een plaats op de boeken plank van elke Ex detachementscom mandant c.q. patrouillecommandant is het zeker waard. De schrijver Ezendam heeft hier elk pluisje (uit het Politierapport van Jan Sterk) zijn werk laten doen en de wind over Godshand laten gaan. v. d. Br. "Geweldig Boetje, maar het is alleen maar een oefening (Vervolg: Intuïtie van een vrouw) zijn troost en gaven en vervolgde zijn reis met een pijnlijk lichaam, maar met meer vrees in zijn gedachten voor Ger. Bij het station te L. aangekomen stond Ger hem al op te wachten. "Zeg maar niets" was haar eerste commentaar. "Laten we maar maken dat wij weg komen, ik heb alles al in die sado laten laden". Bij de familie B thuis schrokken zij van het gezicht van Jan, dat onmiddellijk onder een smeersel werd gezet. Het was pappen en warm- houden. Aan het bedienend personeel werd gezegd dat Jan van de fiets was ge vallen. De mand met bêras werd naar de slaapkamer gebracht en in een dekenkist geborgen met een groot hangslot. 's Avonds toen alles rustig was in huis, het personeel naar huis was, werd de bêras in kleinere zakken ge daan. Het wapen en de patronen wer den door de gastheer, als Indonesiër vermomd, via de achterdeur van het huis naar zijn verdere bestemming gebracht. Na een uur kwam B terug met de mededeling dat alles in orde was en zijn dank uitsprak namens de onbekende feestcommissie. Enige maanden na dit incident werd Jan gearresteerd, niet in verband met dit feit, maar om onbekende reden. Voor een verhoor werd hij naar de bekende kamer met de waterton, ka trollen etc. geleid en stond hij van aangezicht tot aangezicht voor de "mismaakte". Het is voor insiders niet moeilijk te raden wat Jan heeft moeten ervaren. Er staat in de bijbel geschreven: "Wacht u voor de getekenden". Of dit nu op de fysieke of psychische getekenden slaat, laat ik in het mid den. Nu dertig jaar na de tweede we reldoorlog, waar offers werden ge bracht tegen tirannie en geweld, leven de tirannie en het geweld nog. Waar ter wereld ook, worden onschul dige mensen gemarteld, vermoord uit naam van een ideologie. "Men predikt de liefde, maar men zaait de haat". In dit verhaal werden geen namen of plaatsen genoemd uit piëteit jegens de nabestaanden. De personen in dit verhaal leven niet meer. Zij zijn ge ëxecuteerd of de marteldood gestor ven. Ook Ger heeft het einde van de oorlog niet mogen meemaken. Jan leeft nog, oud geworden, ervaringen hebben zijn lichaam gesloopt. Het mismaakte ge zicht van zijn exbeul komt veelvuldig in zijn dromen voor. De held wil Jan met dit verhaal niet uithangen. Het is bedoeld als een hulde aan wijlen zijn vrouw Ger en vele andere vrouwen, die zich in de oorlog zo geweldig heb ben gedragen, door zichzelf weg te cijferen, om anderen het leven, de vrijheid en geluk te schenken. "De intuïtie van een vrouw, die liefde draagt zonder ego". Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur Wandtegel inclusief porto 9, In de winkel 6,50 (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken)

Tong Tong | 1976 | | pagina 13