Het water stroomt waar het niet gaan kan Naaai En dan? Wat wil je? Wie noemt nou zijn toko "PACIFIC"? Dat is immers de Goden verzoeken? En moet je niet raar opkijken wanneer je op een goede morqen midden op de oceaan wakker wordtI Ach, maar aan de andere kant, betekent "pacific" niet: rustig, vredig? Dus heb je er vrede mee en wacht je rustig tot het water weer zaktJa toch? Waar of niet? Ik zit nu drie jaar hier. Maar om te zeggen dat ik elk jaar een natte en droge tijd heb meegemaakt? Neen, eigenlijk heb ik wel minstens één keer in de week een fikse bui gehad. Maar hier is het de laatste drie, vier maanden wel een beetje erg geweest. In West-Java gelukkig niet zo erg als op de rest. In tegenstelling tot bijv. Middenjava, vooral het gebied van de Bengawan Solo. En omdat ik in Jakarta zit, kan ik eigenlijk alleen vertellen wat hier en in deze omgeving gebeurt. Maar ik heb gelukkig vaak genoeg trips ge maakt om te kunnen zeggen dat we hier in Westjava wat meer geluk heb ben gehad. Overal, in alle grotere steden, heb je die enorme overbevolking. En van wege de slechte economische toe stand, die onvoorstelbare verwaarlo zing èn het slechte onderhoud van materiaal. Als daar nog eens wat "natuurgeweld" bij komt, nou ja, tegen een "act of God" kan een mens tóch niets beginnenI Maar behalve die enorme bevolkings groei en die verwaarlozing, zijn er andere moeilijkheden. Ik denk bijv. aan die verschrikkelijke verzanding van de rivieren (trouwens van de hele noordkust van Java!). Dat gaat door de ontbossing met zo'n ge weldige snelheid dat zelfs een Hollan der daar moeilijk tegen op zou kunnen baggeren! En die geweldige verzan ding is beslist de tweede moeilijkheid. Ja TWEEDE, want die verwaarlozing van het toch al summiere riolerings- en afvoersysteem uit jaman doeloe blijft "stads-vijand No. 1 II! En dat zie je vooral hier in Jakarta. De bevolking is in deze stad de laatste 30 jaar verTIENvoudigd tot vijf miljoen inwoners, in vergelijking met het oude "Batavia". Maar de riolering is bijna hetzelfde gebleven. Bijna. Want die is zó in verval geraakt dat het al niet meer dezelfde is als die van 30 jaar terug. Dusnu helemaal veel te klein voor al die miljoenen die er nu wonen! Gewoon waanzinnig! Door de ontbossing en doordat op het platteland zelf het sluizen- en ka- nalensysteem ook dusdanig kapot is kan er haast geen water meer "vast gehouden" worden. En stroomt dus met grote snelheid de laagvlakte, de stad, in. Laten we de kali's hier in Jakarta eens nemen. Eigenlijk zou men, juist door die fenomenale bevolkingsgroei, dit "natuurlijke afvoersysteem" prima moeten onderhouden. Maar juist het tegenovergestelde gebeurt! Door de bevolkingsaanwas, vooral door migra tie van het platteland naar de grote stad, heb je een vreselijk tekort aan ruimte. En wordt werkelijk elk plekje, elk stukje grond, direct benut en inge pikt. Door de geweldige verzanding van de kali's ontstaan zg. "uiterwaar den". En die worden onmiddellijk ge- (lees verder volgende pagina onderaan) Deze foto is genomen op Sawah Besar, de straat van auto- en motoronderdelen en accessoires. Jakarta is toch wel emgszins he g. Want bij wateroverlast heb je bepaalde stukken die ALTIJD meteen onderlopen Zelfs wanneer het maar een heel k'«" De meest beruchte bandjirstukken zijn wel Sawah Besar, Petodjo en (foto links) Jalan Sabang, vroeger Laan Holle. Beide foto zou j normaal niet kunnen nemen vanweqe het doodgewoon waanzinnige verkeer en de mensenmassa s De ander foto echtsHaa de Tjiliwoeng zien, genomen vanaf de Matraman-brug. Zoals U ziet is de bekende kali tot een miezerige sloot gedegradeerd door de pr!ma, op" de uiterwaarden gecultiveerde, pisang-aanplant. De KW-.ll-ers, helemaal rechtsboven aan de horizon nog net een stukkie ouwe school. Met daarnaast het nieuwe Departement van Landbouw. 14

Tong Tong | 1976 | | pagina 14