BOEKBESPREKING Geschiedkundige werken over Indië Bij de uitgeverij B. M. Israel te Am sterdam is verschenen een herdruk van de "History of the Netherlands East Indies" van E. S. de Klerck. De heer De Klerck was officier van het KNIL. Na zijn pensioenering als overste trad hij als lector aan de Leidse Uni versiteit op. De in 1918 verzamelde notities van zijn voordrachten voor de Leidse studenten liggen ten grondslag aan een in het Engels geschreven tweedelige studie van de geschiedenis van het voormalig Nederlands Indië die in 1938 in druk verscheen. Deze nieuwe uitgave is geheel gelijk aan de originele uitgave. Aan de uitvoering is zeer veel zorg besteed en dat mag ook wel, gezien de prijs. De Klerck verloochent zijn verleden niet: grote aandacht wordt besteed aan de krijgskundige geschiedenis van Indië. Het boek draagt een apologe tisch karakter en beoogde destijds de deplorabele onkunde en het vaak kwaadaardig geschrijf in het buiten land over het Nederlands beleid in de toenmalige kolonie te corrigeren. Van daar ook dat het boek in het Engels verscheen. Het boek (twee kloeke delen) is ver krijgbaar in de boekhandel Tong Tong en kost f 240,— plus 6,— porto. Een tweede uitgave op het gebied der geschiedenis is de reeks publicaties van de "Officiële bescheiden betref fende de Nederlands-Indonesische be trekkingen 1945-1950", waarvan thans het vijfde deel is verschenen. Dit boek of liever al de vijf tot dusver ver schenen delen is niet in onze boek handel verkrijgbaar, en met goede reden, want het is typisch een publi catie voor vakmensen. Wie er belang in stelt wende zich tot de boekhandel M. Nijhoff in Den Haag en kan zich dan voor 91,aan het hoofd stellen van dit meer dan 700 pagina's tellende vijfde deel. De voorafgaande delen zijn wat goedkoper. De Nederlandse regering heeft alle documenten die betrekking hebben op wat wij nu kortheidshalve de Indone sische kwestie zullen noemen vrijge geven en prof. dr. S. L. van der Wal (oud-bestuursambtenaar in Indië en nu hoogleraar te Utrecht) heeft met zijn staf de bewerking ter hand geno men. De wijze waarop dit geschiedt is boven onze lof verheven. De annota ties zijn compleet en een uitstekend register maakt het naslaan van be paalde zaken gemakkelijk. Dat wij er hier toch een enkel woord aan wijden vindt zijn grond in het feit, dat thans uit de doeken wordt gedaan wat er aan de Nederlandse zijde van het conflict werd gedacht, overwogen Hier de Tjiliwoeng genomen vanaf de Ra den Saleh-brug. En ziet U dat de bewoners van deze panden plotseling allemaal een "indoor-swimming-pool" bezitten. En indoor- sanitair! Maar dat is minder leuk! bruikt om huisjes neer te poten of kleine groentetuintjes op te zetten. Dus het afvoersysteem wordt door die tuintjes alleen maar versmald en klei ner! Zie bijvoorbeeld bijgaande foto van de Tjiliwoeng. Genomen vanaf de Matraman-brug, richting KW-lll- school. De boel staat al weken onder water! Maar ja, 't devies is hier immers Gotong Royong? En die arme sloeber uit de oedik moet toch ook ergens wonen en kunnen eten? Dus helpt de Gemeente door alles toe te laten. Of liever ge zegd: helpen ze mekaar. Want de ambtenaar-in-functie die hier eigenlijk op moet passen zal wel een oogje dichtdoen. Tegen een deel in de winst uiteraard! Af en toe, als het werkelijk te gek wordt, krijgt Bang Ali (Sadikin) een fit van razernij en laat hij zwaar geschut aanrukken. En wordt alles met tractors en buldozers de grond ingeploegd. Worden de illegale bewoners bij el kaar gedreven, op bussen en treinen gezet en weer naar de oedik terug gevoerd. Waar men direkt op een hol letje terug begint te rennen naar de grote stadzodat na een kleine maand alles weer staat als van ouds! Als je aan al deze problemen denkt dan snap je werkelijk niet dat dit volk nog steeds staat! Met een brede lach!! ROGIER en gedaan in die bewogen tijd tussen de Japanse capitulatie en de souverei- niteitsoverdracht. Velen zullen niet weten, dat de publicatie van alle offi ciële stukken van Nederlandse zijde is ondernomen, want de uitgave ge schiedt zonder enige tam-tam en slechts hier en daar wordt er in de kranten melding van gemaakt. Het is dan ook, zoals ik al zei, een uitgave die vnl. geschiedkundigen en andere vakautoriteiten zal interesseren. Voor de gewone lezer is in de veelheid van gegevens nauwelijks wijs te worden ondanks de goede zorgen van de be werkers. Maar wie weten wil hoe het werkelijk geweest .is intussen een ui terst nuttig naslagwerk. JHR. DE GROTE VAN DALE Van Van Dale's Groot woordenboek der Nederlandse taal is de tiende druk verschenen. In 1872 verscheen de eerste druk: om de tien jaar bleek dus, dank zij de voortdurende groei van de taal en wijzigingen in de spellingsvoor schriften een nieuwe druk gewenst. Toch meent de bewerker van deze tiende druk, dr. C. Kruyskamp, dat zelfs dit standaardwerk niet meer dan ongeveer 10 procent van de woorden die in de loop der jaren in gebruik en - voor het grootste deel dus - weer in onbruik zijn geraakt in deze nieuwe uitgave zijn vermeld. De nieuwe druk is voor de eerste maal (althans voor zover wij ons kunnen herinneren) ondergebracht in twee zeer forse delen. Er is meer dan ooit rekening gehouden met de spreektaal en praktisch elk woord dat eigenlijk of oneigenlijk thans in de spreektaal wordt gebruikt is erin te vinden. Ge zien de autoriteit die de "grote Van Dale", zoals het werk in diezelfde spreektaal wordt aangeduid, bezit, be hoeft het boek geen aanbeveling. JHR. De grote Van Dale is in de boekhandel Tong Tong verkrijgbaar en kost 175,plus porto f 7, (drie termijnen mogelijk) R. A. Kartini: DOOR DUISTERNIS TOT LICHT Van een der merkwaardigste boeken uit de literatuur betreffende de eman cipatie van de vrouw is thans een vijfde druk verschenen. Het is bijna een jubileum-uitgave, want de schrijf ster werd ongeveer honderd jaar ge leden - in 1879 - geboren. Het is ove rigens meer dan alleen een boek dat de emancipatie van de (Javaanse) vrouw tot onderwerp heeft. Het is een volstrekt uniek document van een vriendschap tussen "personen van on derscheiden nationaliteit en cultuur", zoals de inleidster tot deze vijfde druk, Elisabeth Allard het bescheiden uit- (lees verder volgende pagina, 1e kolom)

Tong Tong | 1976 | | pagina 15