Geven en weggeven Amsterdam-Singapore-Medan v.v. vanaf 1750, p.p. Jakarta v.v. vanaf 1750,p.p. GEBRUIK VAN MALEIS STERFT UIT IN SURINAME Het gebeurde op zondag 13 maart. Ondanks de zware regenval was ik uit Paramaribo naar het "Land van Van Dijk" gegaan om te proberen er een kapua te schieten. Om dat jacht terrein te bereiken moest ik met de veerpont (plaats biedend aan 12 auto's per keer) bij het Stoepenveer over steken en nog zeven km. verder door het gebied van Saramacca rijden. Al les ging vlot. Het regenweer was er oorzaak van dat er niet veel auto's waren bij het veer. Maar op de terugweg was het anders. Een onafzienbare rij auto's! En ik een der laatste in de rij. En de honger kwelde! Dus ging ik naar een der warongs. En bevond daar dat een Su- rinaams jongmens, dat de Indone sische verkoopster, een echte bibi, aansprak in het Nederlands. En zij antwoordde in dezelfde taal. Maar ik sprak haar aan in het Maleis. Zij glim lachte en misschien verkocht ze me de petjeI en de stukken kwee talem wel voor minder dan de gewone prijs. Om dat ik ook alle vormen gebruikelijk in Oost-lndië in acht nam. De volgende dag, in het bedrijf van het dagblad "De West", werd ik door een der zetters, een jongmaatje, aan gesproken. "Toean", zei hij en dit was het enige woord van de omgangstaal in het land van zijn ouders dat hij bezigde, want de rest ging in het Ne derlands, "wat betekent poesing "Dat betekent duizelig", zei ik. En vroeg meteen: "En wat betekent poe- ser?" Hij wees op zijn navel en ant woordde: "Dit, toean En dus zei ik. "Zo, jij kent het Maleis goed". "Neen, toean, alleen enkele woorden", ant woordde hij. En het is een feit, dat het Maleis hoe langer hoe minder gesproken wordt. Bij het dagblad "De West" werken Hindoestanen, Indonesiërs en zelfs een Indiaan. Maar als je met de In donesische werkkrachten een praatje wilt maken in het Maleis, schudden ze hun hoofd. Het vreemde is echter, dat zij wèl heel goed Javaans (dat ik niet spreek) kennen. Maar de verkoopsters in de waronkjes langs de straat spre ken nog steeds perfect Maleis. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat het overzetten van auto's bij het Stoe penveer (Veerdienst V) voor auto's tot en met zes personen 0,50 (dus een halve gulden) kost plus voor vol wassenen 15 cent per persoon. RIJKLOF VAN GOENS Mevr. Kwak die zich al jaren met hart en ziel geeft aan het pakketten zenden naar Indonesië, heeft van Tong-Tong lezers ook heel wat steun gehad. In goederen en geld. Van de financiële steun in het afgelopen jaar wilde ze graag onderstaande verantwoording afleggen-, opdat u zelf kunt zien hoe veel er is gegeven en weggegeven. Mevr. Dufour 55,Mevr. Platte 75, Mevr. I. R. 30,—; Mevr. T. H. Bons 20,Mevr. Imhann 25,—; Mevr. Fok ker 100,—; Mej. Droop 20,—; Mevr. Wirschuleit 10,—, Mevr. Huguenin 110,Mevr. de Rozario 375,St. Char. Fds. Tjalie Robinson 500,Hr. Ten Brink 15,Mevr. Tan 10,NN. 15,totaal 1360, Voor dit bedrag werden pakketten ver zonden naar: Padang - Jogja - Jakarta - Bogor - Menado - Solo - Klaten - Kendal Japara - Sindanglaya - Bandung - U. Padang - Lawang - Semarang - Madiun - Magelang. Totaal ten bedrage van f 1370,20. Er zijn meerdere dames die zich indivi dueel inzetten voor geregelde pakket ten-zendingen naar Indonesië. Een daarvan willen we hierbij noemen: Mevr. E. ten Cate-Munns, Tuinstr. 41, De Bilt. Haar gironummer is 618044. Ze verzendt eveneens tientallen pak ketten, verzamelt en krijgt daartoe stapels kleding en andere goederen. Als men bedenkt dat een pak van 5 kilo 16,50 porto kost en 10 kilo f 23,— dan begrijpt U dat het ondoen lijk is deze lasten zelf te dragen. Ei genlijk zou het zo moeten zijn dat, wanneer men barang weggeeft, men er meteen wat bijdoet voor de porto kosten. Elk guldentje is meegenomen toch? Hieronder nogmaals de adressen waar U geld en goed, (maar vooral het eer ste, want zolder en kelders zitten vol, vertelde men ons) kwijt kan: Mevr. A. Kwak, Loevesteinlaan 869, Den Haag. Giro 557294. Mevr. E. ten Cate-Munns, Tuinstraat 41, De Bilt, giro 618044 Bond van Oud Steurtjes, Mevr. H. M. Soesman-Fauck, Kritzingerstr. 306, Den Haag, giro 38343. (Alleen financië le bijdragen). Tong-Tong Bruine Bus, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag, Giro 6685 (lectuur, kle ding, geld). "\\H" Laat maar, hij is nou eenmaal gek op die ouwe hansop! VOOR VERZAMELAARS VAN BRIEFKAARTEN VAN NED. INDIË De Heer D. C. Prins, Lt. Gen. Foulkes- laan 24, Aerdenhout, verzamelt oude briefkaarten en foto's van stadsge zichten, landschappen, plantages etc. (geen familiefoto's) uit het oude Indië, en zou graag in contact komen met mensen, die deze zouden willen ver kopen, ruilen of er afstand van willen doen. Misschien zijn er ook andere verzame laars, die materiaal willen ruilen met de Heer Prins. Degenen, die iets aan te bieden hebben, kunnen zich recht streeks met de Heer Prins in verbin ding stellen. In de keuken aan de afwas, hoorde ik in eens Javaans praten in de huiskamer. Zoiets geeft je gewoon een schok! Natuurlijk was het de tv met een uitzending voor de Suri- namers in Nederland. Ik ben gewoon in de keuken gebleven, heb alleen de klanken over me heen laten gaan, me inbeeldend dat er een uitzending was uit Jogja of Solo. Het was Javaans met toch wel een eigen accent en dialect. Heel aangenaam om te horen - L.D. 4 x per week per lijntoestel. U gaat wanneer U wilt en komt terug wanneer U wilt. Een vierdaagse stopover in een eerste klas hotel te Singapore niet o.a. een gratis sightseeing tour, een gratis lunch, 20% korting bij het winkelen etc. voor f 150,p.p. Een 6 daagse tour incl. hotels en ontbijt naar het mooie Tobameer, het eiland Samosir, Brastagi en de Piso Piso waterval voor f 468,— p.p. Boekingen uitsluitend via de Stichting "De Nieuwe Bru9"- Nadere in lichtingen bij de voorzitter: E. M. H. Holwerda, Irisstraat 205, Den Haag, tel. 070 - 60 67 28 na 18 uur. 20

Tong Tong | 1976 | | pagina 20