^Paóen WINTER - CHEVELURES Pasar Minggoe- en Sawahlandschap-posters a 5, Na een zomer van 30 graden werd ons een winter van -30 graden voorspeld. Toen het kwik naar -8 zakte dacht ik natuurlijk: daar heb je het gedonder in de glazen. Maar neen, de misère bleef op -10 staan, kinderen scharrelden welgemoed op het ijs en toen gebeurde het Wonder Op de Glazen. Dat wil zeggen op de ruiten. Omdat ik altijd meer van bladeren en groen dan van bloemen heb gehouden, toverde de vorst voor mij een schitterend patroon van chevelures en varens op de vensters. Aangrijpend mooi. Maar mijn echte chevelures en varens waren diep gekwetst door deze kille competitie. Nu gaat het wel weer een beetje, dank zij warmte, verpotten en een paar goede adviezen van mevr. Janssen. Mocht U de kneepjes van het chevelure-vak nog niet weten, leest U het onder staande stukje maar. Lukt het dan nog niet, troost u met de gedachte dat chevelures zeer bewust hun inwoning kiezen. En dan zit er niets anders op, dan u zelf maar eens te verpotten. Ik denk er soms hard over! LILIAN Van duisternis tot licht! Van dood tot leven! Eerst dus: Golgotha. Wij weten, dat er reeds twee staken stonden toen JEZUS precies in het midden kwam. Even ver van links als van rechts. Zijn handen reikten naar Oost en West, naar Noord en Zuid, naar de verloren en keurige mensen. Zijn ster ven lag midden in onze schuld. Hij is opgestaan en is in ons midden. Zijn doorboorde handen reiken naar ons! De wereld van vandaag is net zo don ker en dreigend als toen, maar aan het eind van de donkere dagen komt PASEN! Nieuw leven; nieuwe lente en bloemen ontluiken gelijk - Mevr. E. IJskes-Koo- ger beeldt dat zo prachtig uit - "de NARCIS" De gele kelk, die langzaam open gaat Wordt in mijn oog Uw volle lijdensbeker. Ik schenk hem vol met bitterheid en haat, Maar nochtans ben ik van Uw liefde zeker. De gele kelk, die het zonlicht binnenlaat Lijkt nu een klok, die beiert door de luchten: Zie, hoe uw Heiland hel en dood verslaat. Zie, hoe de wachters vol ontzetting vluchten. De gele kelk, die wijd nu open staat, Wordt de bazuin, die God ons zal doen horen Straks, als hij komt de grote dageraad, Waarin de nieuwe aarde wordt geboren P. JQch-Arnold Na jaren zwerven Eens lid geweest Tong-Tong verwerven Dat is een feest Graag het blad per 1 april Want de dagen lengen Tong-Tong lezen is mijn wil De herinnering doet mij "njengen". W. A. de Zwart Niet njengen, wij brengen alleen de zon en de dingen, die ons niet meer omringen dichterbij Wees blij, Niet njengen. OMGAAN MET CHEVELURES 2 Plantjes kopen. Neem een grote aar den pot. Vul met 2 delen turfmolm en 1 deel zand. Zet de planten erin. Niet te dicht bij elkaar. Zet de pot tot aan de rand 1 a 2 dagen in water. Ver volgens op een eilandje zetten. U kunt het water geven, zoveel als U wilt, als het er maar weer uitdruipt, waardoor de omgeving vochtig blijft. Dit betekent, dat de aarden pot weer in een andere grotere pot (sierpot) moet staan op een eilandje! Ik heb een tonnetje. Hoe vaker de plant water krijgt, hoe beter, maar de plant mag beslist niet in het water blijven staan! Eens in de week bemesten en in water zetten. Hoe vochtiger de pot is, hoe beter. De bladeren besproeien. In het voorjaar, als het niet koud is, mag het in de regen staan. Schrik niet, als hij geheel verkleumd aan elkaar is geplakt. Zet hem binnen en nadat hij helemaal is uitgedropen, weer in de sierbak. U zult zien, hoe prachtig de regen hem gelaafd heeft. De lootjes schieten kiri-kanan uit. Gerust iedere keer in de regen. Niet te dicht bij de verwarming laten staan. Daarom moet de plant in de winter zeker 2 maal in de week in het bad en besproeid worden. Ik vind hem gemakkelijker te behan delen dan andere planten en heb er steeds succes mee. Bij mij hebben ze veelal een door snee van 25 cm. en ik gooi de plant niet weg, als hij het niet doet. Snoei hem, als hij onwillig is tot 5 cm boven de aarde. Wacht af. De doorsnee van mijn aarden pot is 20 cm. leder jaar wat turfmolm en iets zand bij doen. G. Janssen-Suverkropp Door de slechte afdruk van de bloemenposters moeten deze helaas worden overgedrukt. De kleuren zijn ons inziens niet natuurlijk genoeg. Wij moeten U dus vragen nog even geduld te hebben per stuk wel leverbaar. 3

Tong Tong | 1976 | | pagina 3