Van "SOEMBER BRANTAS" is slechts een beperkt aantal in voorraad. 25,porto f 2,75 l|]|Jli;illll!lll!l!lllll!lllilll!llin!IINIIIII!<inN!ll!NI!illlin!l[lllll!lllllllll!llll!lllll<linillllllllNIIII! Oma Eddy Klay (88) geboren in Semarang. "De herinnering is het enige paradijs, waar uit wij niet verdreven kunnen worden. Wij kregen zoveel om dankbaar voor te zijn". de merries kwamen later aan de beurt. Een merrie hadden we, die geen veulen in het leven wenste. Oorzaak konden we niet ach terhalen, het feit was er en heeft ons veel inspanning gekost. Het eerste veulen trapte ze meteen dood, het tweede waarbij gewaakt werd, werd in de haast weggehaald, dadelijk na de worp. Omdat de moeder het weigerde te voeden, stierf het, we wisten er even min als de veearts weg mee Een picnic met de kinderen behoorde tot onze mooiste uitstapjes. Ons land leende zich tot oneindig veel picnics, overal stromend water, de mooiste plekjes om in vrijheid te genieten van sport en spel en dan het hebben van een maaltijd buiten. Eten uit een groen blad, met je handen "Geen kind zal zo'n heerlijke jeugd gehad hebben als wij," sprak Gerrit later eens. Het is aan kleindochter Lies Strijker- Klay te danken dat we "Soember Brantas" bij Tong-Tong hebben. Het was de bedoeling van Oma Klay, al haar, nog in leven zijnde familieleden dit boek te geven. Opdat zij en de nakomelingen zullen weten en nooit vergeten. Het was Lies, die de ge schreven velletjes uittypte, liet sten- cillen. Dat juist deze kleindochter vlak voor de oorlog geboren, in Nederland opgegroeid, die dus Sbr. Brantas he lemaal niet kende, zich ervoor inzette, Lies Strijker-Klay: "Soember Brantas heb ik eigenlijk nooit gekend. Pas na 30 jaar, in 1971 ben ik er voor het eerst naar toe kunnen gaan. Het was allemaal zoals Oma me het verteld heeft. Alleen de bungalows waren weg, het vee, de paarden. Het stond vol met kamponghuisjes. Alles is nu groen ten- en bloemenkwekerij geworden. Ik weet nu, hoe heerlijk het er vroeger geweest moest zijn, het is er nog zo ontzettend mooi 9 dat deze herinnering op papier be waard bleef. Het werden meer exem plaren dan nodig waren en in een ge zegend ogenblik schreef Mevr. Klay me: "Misschien zijn er onder Uw le zers ook mensen uit Oost-Java, herin neren zij zich Soember Brantas nog! Navertellen wat in het boek staat, zou onmogelijk zijn. Woordgebruik, stijl, sfeertekening zijn zo subliem dat het niet te geloven is, dat de hand, die vroeger gewend was elk gereed schap, werktuig, apparaat te hanteren, ook de pen zo goed kan gebruiken. Of misschien juist daarom? die door geen andere te vervangen is. Wie deze rijkdom gekend heeft, zal altijd het verlangen hebben te willen delen. L.D. Ik heb het boek in een ruk uitgelezen, geboeid, geamuseerd, maar wel in de eerste plaats met een nauwe betrok kenheid tot dit leven, dat eens aan velen van ons toebehoorde, De vele typefouten, vergissingen (som mige passages worden wel eens her haald, want Oma Eddy schreef met tussenpozen en herschreef ze vaak), verkeerd gespelde namen, je neemt het allemaal op de koop toe. Want in dit stukje lectuur is een rijkdom vervat

Tong Tong | 1976 | | pagina 9