Journalistieke Herinneringen [XVIII] TOKO MAS INDONESIA Kennismaking met een continent Om met een gemeenplaats te beginnen: de Verenigde Staten van Noord-Amerika beslaan de oppervlakte van een continent. Het is bovendien een "melting-pot" van zo uiteenlopende mensengroepen, dat het eigenlijk niet wel mogelijk is te spreken over "Amerika" en "Amerikanen". Toch leidt op de duur de samen leving, hoe heterogeen ook van samenstelling, tot een gedragspatroon waarin zekere algemene trekken domineren. De Amerikaan heeft een overweldigend superioriteitsgevoel, "the American way of life" is verre te prefereren boven welke levensregels ook. Hij weet alles beter, veegt alternatieve van de zijne afwijkende interpretaties van feiten en verschijnselen met een handgebaar van tafel, maar is aan de andere kant gul, gastvrij, hulpvaardig, weetgierig en bereid zijn gasten open tegemoet te treden. Ik zal er wel voor waken, mij uit te geven voor een kenner van de Ver enigde Staten maar het lijkt mij wel gepast hier enige persoonlijke erva ringen neer te schrijven, al zijn die ook niet van vandaag of gisteren. De strijd in Indonesië was nog in volle gang, toen de Indische regering mij in 1948 naar de V.S. zond, mede ter voorbe reiding van een bezoek van Ameri kaanse journalisten aan Indië. Ameri ka, die gigant onder de naties en reeds door zijn omvang en technische prestaties bestemd een dominerende rol te spelen op het wereldtoneel was ons niet welgezind. De publieke opinie, toch reeds gekeerd tegen het "bezit van koloniën toonde, gesteund door de hoogst actieve republikeinse pro paganda, weinig begrip voor de Ne derlandse politiek, gericht op een ge leidelijke afwikkeling van de koloniale verhouding. De Indische regering meende, dat de voorlichting het best gediend zou zijn door een aantal pro minente Amerikaanse journalisten uit te nodigen een bezoek te brengen aan het omstreden gebied, Indië. Om de grond te bereiden werd ik, toen hoofd van de afd. Buitenland van de R.V.D. daarheen gezonden. Om met het eind te beginnen: die reis is doorgegaan en een twaalftal voor aanstaande Amerikaanse journalisten bezocht inderdaad Indië. Zij kregen er een genuanceerder beeld van hetgeen zich afspeelde in de Gordel van Sma ragd dan de gebruikelijke zwart-wit tekening bood. De reis zou dus een groot succes geworden zijn, wanneer niet op de terugreis het vliegtuig, waar in zich het gezelschap (op één uitzon dering na) bevond bij Bombay was verongelukt. Dat hun aanwezigheid hen gelegenheid had gegeven hun opinies aan de feiten te toetsen bleek wel uit een incident dat zich afspeelde bij de afscheidsmaaltijd van het Ame rikaans gezelschap. Eregast was daar bij de Amerikaanse vertegenwoordiger in Batavia het lid van de Commissie van Goede Diensten, Cochran. Aan tafel ontstond een discussie over de situatie, die ertoe leidde, dat een der Amerikaanse journalisten Cochran openlijk beschuldigde van partijdigheid in het Nederlands-Indonesisch conflict. De informaties die Cochran aan het State Department doorgaf zouden zeer eenzijdig zijn gericht. De discussie ontaarde in een formele twist en de Amerikaanse vertegenwoordiger ver liet in kennelijk grote opwinding de maaltijd. Afgezien nu van de vraag of die hele discussie niet beter achter wege had kunnen blijven bij een min of meer feestelijke gelegenheid was dit voorval toch wel tekenend voor het effect, dat een kennismaking ter plaat se op de zienswijze van mijn Ameri kaanse collega's had opgeleverd. Nu nog enige anecdotische bijzonder heden over mijn reis. Reeds bij mijn aankomst in New York kreeg ik gelegenheid kennis te maken met de Amerikaanse mentaliteit. Ik was tegen de avond aangekomen in het hotel Astor, op Times Square en be gaf mij naar de eetzaal om mij te goed te doen aan een vorstelijke steak. Alvorens deze echter verscheen kreeg ik het gebruikelijke mandje met brood van de kelner. Ik had in vele jaren niet zulk voortreffelijk brood ge geten en daar het mij niet aan eetlust ontbrak, sloeg ik een flinke slag in de broodmand. Dit trok de aandacht van een viertal andere bezoekers van het restaurant, die vlak bij mijn tafel zaten. Een van hen wendde zich tot mij en vroeg, waarom ik zoveel brood at, ofschoon de maaltijd nog moest ko men. Ik gaf hem de reden en zei dat ik in jaren niet zo van brood had ge noten. Hij wenkte de kelner en na een kort gesprek kreeg ik een nieuwe broodmand, thans gevuld met de meest verscheiden soorten brood op tafel. Natuurlijk moest ik toen uitleg gen, dat ik van Java kwam en dat wij een barre tijd achter de rug hadden. Ik kon alvast een nummertje voorlich ting kwijt aan deze Amerikanen, die, al dan niet geinteresseerd, beleefd toe luisterden. De volgende dag bracht het ontbijt mij reeds in aanraking met een ander as pect van de Amerikaanse samenle ving: de verspilling. In de drugstore van het Astor-hotel nuttigden de mees te van de - talrijke - bezoekers de traditionele ham and eggs op toost of brood. Het frappeerde mij, hoeveel Diamantair lid van Diamantenbeurs. Specialiteit Indonesische gouden sie raden 22, 23 en 24 krt. Juwelen 22 Kr. goud gezet met bril janten (origineel Indonesisch model) Markiesringen loup-zuiver briljanten en witte kleur: gezet met 13, 18, 20, 21, 23 briljanten. Rijringen, slagringen, dubbel entou rage ringen etc. MARKIES HANGERS: ati, wadjik, peer, druiven, etc. MARKIES OORKNOPPEN: ster mo del, entourage, eensteen, etc. ARMBANDEN: schakelarmbanden met veel briljanten. 2 en 3 rijen stijve armbanden met briljanten. Bij grote afname juwelen speciaal lage prijzen. Nieuw import: juwelen gezet met INTEN (diamant). Steroorknopjes, robijnmarkiesring ge zet met inten; verschillende hangers gezet met inten. We hebben het grootste assortiment inten juwelen. Ook verkrijgbaar sieraden met saf fier, robijn en smaragd. Honderden soorten ringen, halskettin gen, armbanden, hangers, tusuk kon- dé, kebajaspelden in 22/24 Kr. goud. Albert Cuypstraat 142 - Amsterdam. Tel. 020 - 71 87 28 na 18.00 uur: 020 - 72 16 28. 's Maandags gesloten. voedsel er in de vuilnisbak verdween. Bleek een ei ook maar in grootte of kleur af te wijken van wat blijkbaar als een standaard-ei werd beschouwd, dan verdween het aanstonds uit de circulatie. Een op dit punt welgeinfor- meerde Amerikaan vertelde mij later: In New York wordt per dag voldoende eetbaar voedsel weggegooid om heel Nederland een dag van te voeden De weetgierigheid van de doorsnee- Amerikaan blijkt telkens weer uit de behoefte van velen van hen om te vragen naar je herkomst en bestem ming. Op een late avond trof ik een jonge taxi-chauffeur die wel buitenge woon belangstellend was. Hij bleek van Nederlands Oost-lndië slechts zeer in het vage enig idee te hebben. Java klonk hem iets meer vertrouwd in de oren. Na een gesprek over mijn herkomst en het doel van mijn reis begon hij over zichzelf. Hij studeerde aan de Columbia Universiteit in New York en hield zich in het leven door des avonds (en blijkbaar een deel van de nacht) als bestuurder van een huur auto op te treden. Wij waren inmiddels op zodanige voet gekomen dat hij mij tenslotte vertelde, dat hij uit het Mid den Westen kwam, een haast onmo gelijke dagtaak vervulde door overdag te studeren en 's avonds de kost te verdienen. Hij had heimwee naar het vrije leven op het platteland. Tenslotte vroeg hij mij raad: wat zou hij doen, zijn studies voortzetten onder die moordende omstandigheden of terug lees verder volgende pagina) 10

Tong Tong | 1976 | | pagina 10