Menno van Meeteren Brouwer Vrienden van Gambarini (Vervolg: "Journalistieke herinneringen") keren naar zijn geboortestreek? Het spreekt vanzelf dat ik deze jongeman geen raad kon geven. Daarvoor wist ik veel te weinig van zijn achtergronden, zijn familie en de vooruitzichten voor zijn verder leven wanneer hij zou te rugkeren en de studie staken. Maar wij bleven praten, ook toen ik aan mijn hotel was aangekomen. Wij stapten de bar, die, geloof ik, de hele nacht open bleef, binnen en zetten het gesprek voort. Ik moest een borrel van hem drinken. Wij scheidden als goede vrienden die elkaar hun leven lang ge kend hadden. Hij vertrok, nog beladen met hetzelfde dilemma: wat te doen wanneer het leven je al op jeugdige leeftijd voor een beslissende keus stelt. Ik heb hem nooit weergezien. Mijn werkzaamheid bracht mij in aan raking met tal van collega's. De ene persconferentie, waarin ik begrip trachtte te wekken voor het goed recht van de Nederlanders op althans een zuivere beoordeling van hun be leid tot oplossing van het Indonesische vraagstuk volgde op de andere. Aller lei contacten daarnaast brachten mij in aanraking met zeer veel Amerika nen van allerlei statuur, meestal uit de middenklasse maar ook uit de acade mische sfeer. Ik kreeg heel veel te zien en maakte o.a. kennis met de TV, die wel is waar nog in opgang was, maar toch al vaste voet had verwor- Uit 't oog, maar niet uit 't hart Als U mijn nieuwste ronde collages op de Pasar Malams mist Als U mijn landschappen en bloemen- schilderijen tijdens exposities in Lu xemburg en Zweden niet hebt gezien Ais U met de laatste tentoonstelling voor een gesloten deur hebt gestaan X van een gallerie in Amsterdam I Dan bent U thuis vrijblijvend welkom. 4 Dinsdag t/m vrijdags v. 12-6 u. Juni, Juli en Augustus. In september starten de cursussen: Schilderen, wandkleden en collages maken. Inl.tel. 02968-4007. Bij Yvonne Noordam-Weijgers. H. M. Dijklaan, 33 Badhoevedorp. v.a. A'dam bus 19 en 69 v.a. Haarlem bus 41 en 42. Een eretentoonstelling van werken van Menno van Meeteren Brouwer, die het vorig jaar op hoge leeftijd overleed - hij werd 92 jaar - wordt thans gehou den in het Museum Rijswijk aan de Herenstraat 67 van de gelijknamige stad. Wanneer dit nr. van Tong Tong ver schijnt heeft de belangstellende lezer nog juist tijd haar te bezoeken. Op 29 mei geopend sluit zij op 20 juni. 't Mu seum is dinsdag t.m. vrijdag geopend van 2 tot 5 uur, donderdagavond van 7-9, zaterdag van 11 tot 5 en zondag van 2 tot 5 uur. Het heeft op de eerste verdieping een uitstekende expositie ruimte, die alle recht doet wedervaren aan de tentoongestelde objecten, in dit geval aan de schilderijen van Men no - de naam waaronder veel Indische mensen zijn talrijke tekeningen heb ben gekend en bewonderd. Zijn schil derijen kende ik niet. Ze zijn nooit in Indië geëxposeerd, zover ik weet, al moet men hem rekenen tot de "echt" Indische schilders. Hij is er maar elf jaar geweest. Geboren in Zwolle kon nochtans de gemeente Rijswijk rechten doen gelden op deze eretentoonstel ling, want na zijn repatriëring in 1921 streek hij daar neer en leefde en werk te er tot zijn dood. Hij was dus meer dan een halve eeuw Rijswijks burger. ven in het Amerikaanse leven. Ik be zocht krantenbureau's, tijdschriftenre dacties, openbare instellingen in New York, Washington, Baltimore en Phi ladelphia en werd overal met de groot ste hoffelijkheid en hulpvaardigheid ontvangen. Ik gevoelde mij als een vis in het water. Geen wonder dat ik ook nu nog, na dertig jaar, met Kerstmis goede wensen uitwissel met Ameri kaanse collega's die ik in Indië of in de Ver. Staten - of allebei - heb leren kennen. JHR. Maar wat nog merkwaardiger is: al zijn Indische schilderijen zijn in Rijs wijk vervaardigd! Op de tentoonstelling zijn in totaal 117 schilderijen van Menno te zien, op een schaarse uitzondering na alle land schappen en voorstellingen uit het In donesisch dagelijks leven te zien en daarnaast nog een groot aantal aqua rellen, wederom met een enkele uit zondering landschappen of tafrelen uit het Javaanse leven voorstellende. Te recht verklaarde de Indonesische at taché voor onderwijs en cultuur aan de Haagse ambassade dat Menno wel diep doorgedrongen moet zijn in de Javaanse psyche tijdens zijn zwerftoch ten over Java, dat hij "uit het hoofd" zo authentiek Indische tafrelen op het doek kon brengen. De attaché mr. Koesnadi Hardjasoemantri, was dan ook gaarne bereid geweest de ten toonstelling te openen, nadat de Rijs- wijkse wethouder Van Veen als be stuurslid van Het museum, een inlei dend woord had gesproken. Menno's schilderijen en aquarellen (van de laatste categorie is het groot ste deel te koop) vertonen beelden van de dagelijkse werkelijkheid. Ze zijn kennelijk in verschillende perioden van zijn leven geschilderd. Die, waarin het "Indische" licht tot zijn recht komt, Yvonne Noordam exposeert ook in het bui tenland en haar tentoonstellingen worden dan geopend door plaatselijke bekendhe den of autoriteiten. Maar in Amsterdam vond ze Willem Nijholt zo vriendelijk haar expositie te openen. Als U er een vergroot glas bijhaalt, zult U zien dat Willem hier voor deze gelegenheid uit de Piekerans van Tjalie voorleest. zullen velen het aantrekkelijkst vinden, dunkt mij. De opening van deze tentoonstelling had plaats onder zeer grote belang stelling. Mevr. Van Meeteren Brouwer trad als gastvrouw op van een groot gezelschap dat ook na de formele opening nog enige tijd bijeen bleef onder het genot van een drankje en een versnapering. J.H.R. 11

Tong Tong | 1976 | | pagina 11