BANG MUSA Het hoe Het waarom Het wanneer der komende gebeur tenissen. 3 vragen. Weet U de antwoorden. Bij de vele omzwervingen der gedach ten in het verleden, brengen de her inneringen mij wel eens terug op be zoek bij Bang Musa in Jakarta, in kam pong Bungur bij Tanah Tinggi. Op het ruime zijerf van zijn woning stond zijn "bengkel mobil", onderge bracht in een van bamboe opgetrok- open loods met aarden vloer. Het loof van een grote djamblang boom zorgde bovendien nog voor schaduw en koelte in de middaguren. In de kampong waar hij woonde, gold Bang Musa als een geslaagd man. In de dagen, toen de taxi's in Batavia nog gekenmerkt waren met een witte bol, geschilderd links en rechts op de voorportieren, was hij taxichauffeur. Met trots kon hij verhalen dat hij eerst een "Willys Overland" en later een "Dodge" had bereden. Hoe smakelijk kon hij opscheppen over zijn ervarin gen als taxichauffeur. Over de gere gelde strubbelingen met de verkeers politie, in het bijzonder met de politie- inspecteur van Harlingen, bijgenaamd "Sneeuwwitje", op zijn H.D. motorrij wiel. Meestal zou hij de politie te slim zijn afgeweest. Dat zou hij te danken hebben aan zijn goede rijkwaliteiten en een waakzaam oog, doorlopend gericht op de spion- spiegel. Ten teken, dat je hem in zijn verhalen volgde, was een begrijpende knik mijnerzijds, voor hem voldoende aan sporing om te blijven praten. Bij 'n grote kop warme kopi toebroek, gezeten in de voorgalerij van zijn woning, kon je geduldig naar hem blijven luisteren. Mocht hij even pau zeren dan kon hij zo vergenoegd in gedachten verzonken zijn. Hij had iets levendigs over zich. Het was net, of de warmte en goedheid van zijn ge zicht straalden. Zijn lippen waren steeds open gekruld. Als hij tijdens zo'n pauze merkte, dat ik belangstelling toonde voor de djam blang boom, dan haakte hij heel spoe dig in. "Ja, de boom staat in volle bloei. De vruchten zijn aan het rijpen. Vannacht hebben de tjodots weer flink huis gehouden en nu zijn de vogels te gast. De grond is bezaaid met be schadigde rijpe vruchten. U krijgt van mij wat djamblangs mee naar huis. U moet ze thuis afwassen en daarna in een bus doen met een hoeveelheid zout of suiker naar smaak. Daarna deksel op de bus en de inhoud flink door elkaar schudden." Ik knikte goedkeurend en Bang Musa veranderde van onderwerp. "Mocht U een andere kleur lak voor Uw auto willen hebben, dan adviseer ik U de moderne kleur te nemen. Die kleur heet "maroon". Ik heb daarvan wat goede kwaliteit in voorraad, dank zij mijn goede relaties met Renault, de verffabriek op Gunung Sahari, althans met iemand die daar werkzaam is." Ik knikte opnieuw goedkeurend en even later deed hij enthousiast ver- of het de lezer zal interesseren. An ders zou ik mijn herinneringen daar aan nogmaals moeten raadplegen. J. F. BERKHOUDT Djamblang-boom. Eugenia Jambolana lam. Djambelan (Mal.), Djamblang (Mal. Soenda), Djoewet (Jav.) Dikke boom met korte stam, op vele plaatsen als vruchtboom aangeplant, ook in 't wild voorkomend, vooral in Djatibossen. De donker-paarse, langwerpige, vaak gekromde vruchten ter grootte van een olijf, smaken zoet en worden ge geten. Bast en zaden van deze boom hebben een grote reputatie als mid del tegen suikerziekte, zodat ze zelfs als Cortex Syzygii en Semen Syzygii in de Nederlandse Pharmacopee zijn opgenomen. Ook een afkooksel van de vruchten en van de witte bloempluimen wordt tegen suikerziekte aangewend. slag van hetgeen hij presteerde om met een penseel, aan een koord be vestigd, feilloos siercirkels aan te brengen op opnieuw gespoten velgen. Naderhand was het mij duidelijk hoe hij dat deed. Van de auto werd wiel voor wiel opgericht, zodat het vrij kwam van de grond. Het wiel wordt dan in draaiende beweging gebracht en aldus werd de cirkel aangebracht, waarbij het koord als vaste straal diende van de cirkel. Zeker knap ge daan, overpeinsde ik, maar je hebt er niets meer aan, want een velg als toen, heb ik nu nooit meer teruggezien. Op de bodem van de kop was nog slechts de boeboek van de koffie over gebleven. Ik maakte aanstalten om op te stappen. Blijkbaar daardoor herin nerd aan het middageten, zei hij: "Ik moet de saté boemboe van Mudjit toch weer eens laten komen!" Deze Mudjit had zijn nering aan de Sipaijersweg hoek Tuin du Bus en had zijn klanten onder het personeel van het Departe ment van Financiën en het Belasting kantoor. Meestal was hij gauw uitver kocht. "Maar heeft U zijn soto wel eens ge proefd? Klaargemaakt met santen en katjang kedelee." Maar Bang Musa had mij ten afscheid nog wat te vragen. "Ik had graag dat U met mij mee ging op bezoek bij een "geweldige" doekoen." Daarbij stak hij één door het vuile werk groezelige duim op. "Hij komt uit Bantam, en woont nu in Tanah Tinggi. Overdag rijdt hij betjak, maar in de avond zit zijn huis vol gasten. Ik wilde U graag bij hem introduceren. U mocht vroeg of laat eens hulp nodig hebben." Ik knikte instemmend. Ik kan mij ech ter niet meer herinneren, of Bang Musa mij de djamblangs had meege geven. Nu zou ik daarvan graag een bord vol van willen hebben. Hoe het bezoek aan de dukun van Bantam is verlopen? Nou, ik weet niet, HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 1 8. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt 19,p.p.p.d. Half pension f 28,p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt 28,— p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet, half pension f 35,p.p.p.d. Doekoen Njonje Joke, Zieneres en profetes kan vele antwoorden geven. Zij geeft U zelfbescher ming, ook waardevol voor Uw gezin, Familie en kennissenkring. U staat vrij het te geloven, maar ook in Nederland is Stille Kracht. U kunt contact met haar opne men. SUCCES, GELUK EN GE ZONDHEID met een talisman is ook voor U bereikbaar. Schriftelijk: privé adres p/a J. Sengers, St. Agathastraat 59 B, Rotterdam, Tel. 010-65 26 28. (Foto en geb. datum met event. Tel. nummer bijsluiten) 20, Voor privé contact eerst even opbellen voor een afspraak. 14

Tong Tong | 1976 | | pagina 14