V Indonesisch nienws TJALIE SCHREEF TV Tn INDONESIA "THE SUMMING UP" "Omdat ik Indo ben, is het Indo-schap mij dierbaar. Zoals elke bestaansvorm zijn dra ger dierbaar is. Zolang ik leef, kan ik niet anders zijn dan dankbaar Indo. Dit geldt voor elke Indo. Al heeft hij geen eigen vaderland, al spreekt hij een andere taal in een vreemde nationaliteit, hij zal een vaderlandje op zichzelf zijn. In zijn huis is rijst op tafel; daar klinkt guitaarmuziek. In Holland en Amerika, in Hongkong en Cana da, in Nw. Zealand en Zd. Afrika, in Bra zilië en Indonesië. De Indo heeft een ko lossaal assimilatievermogen, maar er zijn trekken van Indo-schap die onuitroeibaar zijn. Geen blanke, geen Hollander denke, dat de Indo een maaksel is van hem, dat dus op zijn last ook weer kan ophouden te bestaan. Wij zijn in één of ander goddelijk bestel ontstaan op de grens van twee beschavingen. Dit goddelijk beeld bestel is ondoorgrondelijk en onaantastbaar. Er is geen mensenhand die ons bestaan beëindigen kan. Voor elke niet-blinde is daarentegen het ver schijnsel zichtbaar, dat sinds de grote ontdekkingsreizen en het doordringen van de Europese cultuur in alle streken ter wereld miljoenen mengbloeden ont staan zijn, die zich handhaafden door eeuwen van verdrukking, vervolging, minachting en pariaschap; die eigen staten stichtten in Zuid- en Midden- Amerika, die eigen sociale en culturele waarden ontwikkelden, die in vele vor men ook Europa zijn binnengedrongen. Ten aanzien van deze honderden millioe- nen: is geestelijke annexatie (zoals men assimilatie opvat) mogelijk? Ik sta niet alleen. Geen enkele Indo staat alleen, zijn plaats in het wereldgebeuren is een plaats volgens vaste ordening en voorbeschikking. Denk ruimer. Zie verder in verleden en toekomst. Spreek niet over zo'n onnozele vijf jaren en nog minder over een tijdelijk figuurtje als Tjalie Robinson. Wij zijn samen maar een enkele haar op de rug van een kameel in een karavëan van duizend jaar. Probeer deze karavaan te overzien en bepeins dan of dit een dwaze droom is: als de honderden millioenen mengbloeden over de hele wereld zich konden aaneensluiten, er zou een broederschap ontstaan die alle nationale, raciale en religieuze geschillen zou overbruggen. Er zou geen oorlog meer zijn. Ja, dit is een droom. Met dromen houden wij ons in Tong-Tong niet bezig. Wij houden ons alleen bezig met het onderzoek van dat ene haar. Eén van de driehonderdduizend in Nederland. Van de drie honderd millioen over de hele wereld. Deel van de mensheid. Denk niet dat U dat haar zo maar kunt weg blazen. Zovelen hebben het al zoveel eeuwen lang geprobeerd. Misschien leidt een ernstiger onderzoek tot betere resultaten." T.R. Uit: Tong-Tong 15 juni 1960. Dank zij de welwillende medewerking van de heer P. Pende Iruat zijn wij in staat, onze lezers te voorzien van nieuws uit Indonesië dat men gewoon lijk niet in Nederlandse kranten aan treft. Die beperken zich in de regel tot belangrijk politiek of economisch nieuws. Onze medewerker zoekt het meer in berichten over de dagelijkse gebeurtenissen, zoals die in de Indo nesische pers verschijnen en die hij voor ons vertaalt, waarvoor wij hem zeer erkentelijk zijn. Ook onze lezers zullen, naar wij verwachten, zijn stuk jes over het leven van alledag appre ciëren. Hier volgt dan allereerst de samenvatting van een bericht in het weekblad Lensa Utara (Menado) van 15 febr., dat een verrassende kijk geeft op de snelle modernisering in dat deel van de wereld. "Menado (Lensa Utara). Het staat vast, dat de redevoering van President Su harto ter gelegenheid van de viering van het 31ste Vrijheids Jubileum d.d. 17 augustus 1976 rechtstreeks kan worden gevolgd door de bevolking van de provincie Sulawesi Utara via de televisie apparaten in Manado en Mi- nahassa en wellicht zelfs in Bolaang- Mongondow en Singihe Talaud kan worden ontvangen. Althans wordt dit naar voren gebracht en toegelicht door de Sales Manager P. T. National Gobel, de Heer Jamin A. Tahir, tijdens een persconferentie dinsdag j.l. Om aan de behoeften aan televisie-apparaten in dit gebied te vol doen, wordt door de N.V. National Go- bel aangewezen de P.T. Langoan We- nang, die zorg draagt voor de distribu tie van de televisie-apparaten tot in de uiterste hoeken van Sulawesi Utara, via 'n zeer bevredigende regeling voor 't volk in 't algemeen. In verband hier mede wordt door Delano Massie uit naam van P.T. Langoan Wenang uit eengezet, dat aanstaande maand maart een hoeveelheid van 10.000 stuks te levisie-apparaten van diverse afmetin gen gereed is in deze streek te wor den gedistribueerd. Voor degenen, die interesse hebben voor zulk een tele visie-apparaat, kan de betaling in ter mijnen via de Bank Rakyat Indonesia geregeld worden. De televisie-appara ten, die in deze streek worden inge voerd kosten tussen Rp. 95.000 en Rp. 235.000. Voorts wordt medegedeeld, dat deze apparaten geproduceerd door P.T. National Gobel van zeer goede kwaliteit zijn en bovendien wordt aan de koper, die zich zulk een apparaat aanschaft, een garantie van één vol jaar service gegeven met inbegrip van onderdelen. Zoals heden is bekend gemaakt, wordt intussen in Menado een televisiesta tion opgericht met een capaciteit van 1 kifowatt en in de omgeving van Ton- dano wordt met de opbouw van een zendstation begonnen met een capa citeit van 5 kilowatt. Dat moet gereed komen vóór 17 augustus 1976, gelijk tijdig met het lanceren van de sateliet "Palapa", besteld door Indonesia in de U.S.A. Dank zij de aanwezigheid van de Sate liet "Palapa" zullen niet alleen de uit zendingen van de televisie stations van Jakarta worden opgevangen in Menado, maar tevens ook rechtstreeks televisie uitzendingen uit alle wind streken van de aarde, die gerelayeerd of verder uitgezonden kunnen worden en opgevangen hier in Menado." Tot zover het weekblad Lensa Utara. Of het cijfer van 10.000 TV-toestellen te leveren binnen enige maanden niet wat te optimistisch is, laten wij daar. Het klinkt nogal overdreven. Maar in teressant is de verspreiding van TV- uitzendingen in uithoeken van de ar chipel wel! Tot dusver bleven die be perkt tot de grote steden en omgeving, (lees verder pagina 4) (Vervolg: Bij de Voorplaat) dat je het zover gebracht hebt. Ameri ka en Tong-Tong ieder op zijn manier. Als Lisa van de voorplaat volwassen is, zal ze op een dag ineens beseffen, dat ze meer is dan Amerikaanse al leen. "My mother was bom in Padang", zal ze haar kinderen vertellen en met een beetje geduld van haar kant en begrip van de kinderen zal ze hen kunnen vertellen, dat ze van huis uit eigenlijk toch wel Indo's zijn, al zóóó lang Even lang als Amerika oud is. L.D. 3

Tong Tong | 1976 | | pagina 3