BOEK BESPREKING TONG-TONG BANDOENG Van de hand van onze kennelijk on tembare vriend Hein Buitenweg is thans een boekje verschenen over Bandoeng. Het is het achtste in de rij van werkjes over de tijd "van toen Zo langzamerhand begint het werk van Buitenweg een soort populaire encyclopaedie te vormen van toestan den in het oude Indië. Van die acht zijn er vier al uit de circulatie - uitver kocht! - maar ik hoop van harte dat zij worden herdrukt want de gehele reeks vormt een niet en nooit te over treffen documentatie van het leven in "ons" Indië. Genoeglijk babbelend leidt Buitenweg ons thans door de straten en lanen van het "Parijs van het Oosten" en omgeving, waarbij vooral de hoogvlak te van Pengalengan zijn aandacht heeft, al wordt natuurlijk de Prahoe niet vergeten. Al keuvelend weet hij tal van wetenswaardigheden haast spelenderwijs op zijn lezers over te brengen. Menig gewezen Bandoenger zal in dit boekje gegevens aantreffen die hem niet bekend waren! Een plat tegrond van Bandoeng en een kaartje van het enorme cultuurgebied ten zui den van de stad vergemakkelijken de oriëntatie van wie Bandoeng alleen kende van een vacantieverblijf - en dat is, geloof ik, toch wel zowat de gehele Europese bevolking van Indo nesië minus de inwoners van het stadje-zonder-verleden. De vraag of dit nu "literatuur" d.w.z. "kunst" is vind ik irrelevant: Buiten- weg's gezellige voorlichting is precies wat zij wezen moet, namelijk het op populaire, gemakkelijk leesbare wijze verspreiden van kennis over Tempo Doeloe. Geen problemen! Zoals alle voorgaande werkjes uit de ze bij Servire te Wassenaar verschij nende reeks is ook dit werkje over Bandoeng rijk geïllustreerd. De illus traties zijn niet het sterkste punt in dit werkje. Of dit aan het materiaal ligt of aan de reproductie kan ik niet be oordelen. Maar ook een scherper se lectie op het materiaal zou de waarde van het boekje hebben verhoogd. Daarbij bedenk ik dat het volmaakte alleen voor de goden is weggelegd. Ik ben dus tevreden met hetgeen de sterveling Buitenweg ons thans weer heeft geschonken! JHR. "Bandoeng" is verkrijgbaar bij de boekhandel TT en kost 30,Bij verzending plus f 4,porto. NETHERLANDS INDIA, A STUDY OF PLURAL ECONOMY Bij de Uitgeversmaatschappij B. M. Israel te Amsterdam is een herdruk verschenen van "Netherlands India, a study of plural economy" van de hand van J. S. Furnivall, die zelf vele jaren werkzaam was in de Civil Service in India. Dat dit beroemde standaardwerk over de Nederlandse koloniale politiek een herdruk heeft mogen beleven is een bijzonder verheugend feit. In het eer ste hoofdstuk wordt een overzicht gegeven van de politieke toestand, cultuur, en de economische situatie in Indonesië tot 1600, dus tot de komst van de Hollanders. In de volgende twaalf hoofdstukken geeft de schrijver een zeer boeiende en indringende beschrijving van de economische politiek en de ontwikke- ling van het bestuurssysteem in de verschillende perioden van het Neder landse bewind. Achtereenvolgens passeren de Com- pagniestijd, de Franse revolutieperiode, 't Engels tussenbestuur, t Cultuurstel sel, de liberale periode, de tijd van de ethische politiek en de grote bestuurs- hervormingen na 1900 alsmede de economische crisis na 1929, de revue. Bij de vergelijking, die de schrijver telkens maakt tussen het Engelse be stuur in India en het Nederlandse in de Indische archipel, valt de onpartij- digheid ervan op. Het maakt het boek, zoals ook de oud-G.G. Jhr. Mr. de Graeff in de inleiding zegt, een des te waardevoller bron van wetenschappe lijke informatie. Een aanwinst voor hen, die geinteresseerd zijn in de historie van Nederlands-lndië en die door het lezen van dit werk die historie van een bijzondere zijde zien belicht. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 70,- f 4.- Porto, ch m Vertaling van het Christian Science Leerboek in het Indonesisch. Het Christian Science Leerboek "Science and Health with Key to the Sciptures" door Mary Baker Eddy is naast 12 andere vertalingen, sinds kort ook in het Indonesisch vertaald. Het boek dat gebonden is, is een studie-boek en bevat in totaal 700 pagina's. Op de linker pagina staat de tekst in het Engels en op de rech ter pagina in het Indonesisch. Het boek wordt uitgegeven door The Christian Science Publishing Society en is verkrijgbaar in iedere Christian Science Leeskamer. Het kan ook be steld worden bij Miss Frances, C. Carlson, Publisher's Agent, One Nor- waystraat, Boston Mass. U.S.A. C. DE JONG Al Uw stencilwerk vlot en voordelig verzorgd door Prins Mauritslaan 36, Den Haag, telefoon 070 - 54 55 00 54 55 01 INDONESISCH NIEUWS (vervolg van pagina 3) Olie beslissend voor Indonesië's ex port. In "Internationale Samenwerking" van april kwam een beschouwing voor over Indonesië, waaraan wij de volgende bijzonderheden betreffende de econo mische toestand ontlenen. "De betekenis van de landbouw voor de export is de laatste jaren als ge volg van de oliewinning en de bos exploitatie sterk gedaald. Aardolie is de laatste jaren verreweg het belangrijkste mijnbouwprodukt van Indonesië geworden. Meer dan 70 procent van de Indone sische olie-export gaat naar Japan. Van 1960 tot 1973 is de olie-export van het land gestegen met gemiddeld 15 procent per jaar. De olieprijzen zijn inmiddels zo snel gestegen dat het aandeel van de olie in de Indonesische export is toegenomen van 36 procent in 1969-'70 tot meer dan 70 procent in 1974-'75. Het aandeel van de olie- royalties in de staatsinkomsten steeg van 20 procent in 1969-'70 tot 55 pro cent in 1974-'75. Het had meer dan 60 procent kunnen zijn indien de staats oliemaatschappij Pertamina niet door onjuiste beleidsbeslissingen in moei lijkheden was geraakt, (de staat heeft de schulden van Pertamina inmiddels grotendeels overgenomen). In de komende jaren zal veel afhangen van de ontwikkeling van de olie-ex port. Deskundigen hebben berekend dat zelfs wanneer deze export met 8 a 10 procent per jaar toeneemt, het tekort op de lopende rekening tenmin ste één miljard dollar zal blijven be dragen. (De totale schuldenlast van Indonesië beliep per ultimo 1973 reeds bijna vijf milliard dollar - Red. T.T.) HET WOUD DER VERWACHTING De hoofdpersoon van deze historische roman van Hella Haasse is Charles van Orleans, neef van de geesteszieke koning Karei VI van Frankrijk. De late middeleeu wen zijn de bonte achtergrond van het leven van de veelzijdige figuur van Charles d'Orleans - dichter en politicus - waarin hoffeesten, kerkelijke plechtigheden, jacht partijen, veldslagen en politieke intriges elkaar afwisselen. Het is de tijd van de honderdjarige oorlog met Engeland, van de strijd tussen de Armagnacs en de Bourguig- nons, op het einde van de 14e en begin 15e eeuw. Met het einde van de 100-jarige oorlog begint zich tevens een andere tijd aan te kondigen: we staan op de drempel van de Middeleeuwen en Frankrijk begint definitief een nationale eenheid te worden, hetgeen het einde betekent van de verdeeldheid van het land door de feodale heren.. De nieuwe staatkundige organisatie door Lo- dewijk Xf (opvolger van de zwakke Karei VII, bekend uit de historie van Jeanne d'Arc) legt de grondslag voor de absolute monarchie, die in de komende eeuwen de staatsvorm van Frankrijk zal zijn. Deze 9e herdruk van Hella Haasse's uit 1949 daterende romandebuut .werd verzorgd door Querido te Amsterdam. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, 19,90 f 3,25 porto. CH. M. 4

Tong Tong | 1976 | | pagina 4