200 jaar Verenigde Staten 1776 van Amerika ,VÏ" Met de aankomst in april 1607 van Captain John Smith, Christopher Newport en George Percy vanuit Engeland en hun stichting van James town in Virginia begon de vroegste historie van Amerika. De ontstaans geschiedenis van de 13 oorspronke lijke staten demonstreert de ver scheidenheid, die steeds het ken merk van het Amerikaanse volk is geweest. De New England staten danken hun stichting aan de Pilgrim Fathers, Engelse Calvinisten, die in 1620 via Holland naar de Nieuwe Wereld waren getrokken, terwijl New York (oorspronkelijk Nieuw Nederland ge doopt) een Hollandse, en Deleware een Zweedse stichting was. Maryland werd door Engelse Katho lieken, die zich daar in 1634 onder leiding van Lord Baltimore vestigden, gesticht en de Quaker William Penn was in 1681 de grondlegger van de latere staat Pennsylvania. Al deze koloniën stonden onder het oppergezag van het Britse moederland. De door de Engelse koning verleende charters gaven de vestigingen eigen vertegenwoordi gende lichamen en een rechterlijke organisatie. In de loop van de 60er jaren van de 18e eeuw waren verschillende maat regelen door Engeland genomen op het gebied van de handel en de be lastingen er de directe aanleiding van, dat in de koloniën verzet ont stond tegen het Britse bewind. Ook een groeiend besef van eigen Ame rikaanse identiteit speelde hierbij een rol. Bekend in de historie is het incident geworden, dat in 1773 in de haven van Boston plaatshad, toen uit protest een grote hoeveelheid thee in zee werd geworpen, de "Boston tea party". Op 4 juli 1776 werd in Philadelphia door een aantal afgevaardigden van de koloniën de onafhankelijkheid uit geroepen, voor welke gelegenheid Thomas Jefferson de "Declaration of Independence" had opgesteld. Inmiddels was de oorlog met Enge land reeds uitgebroken en was op 19 april 1775 bij Lexington in Mas- sachusets de eerste slag geleverd. Namen als Bennington in Vermont, Bunker Hill bij Boston en Washing ton's tocht over de Delaware hebben in de Amerikaanse Vrijheidsoorlog een bekende klank gekregen. De oorlog verliep met wisselende krijgs kansen en vond zijn einde in oktober 1781 toen de Engelse hoofdmacht onder Lord Cornwallis bij Yorktown in Virginia capituleerde. De vrede van Parijs in 1783 bracht de officiële erkenning van de onafhankelijkheid van de Verenigde Staten. De Grondwet - die door vele andere landen als voorbeeld zou worden nagevolgd - werd in 1787 in Phila delphia, de tijdelijke hoofdstad, ont worpen door een conventie, waarin George Washington, de latere pre sident Madison en Benjamin Frank lin een voorname rol speelden. Deze Constitutie gaf aan het staatkundige leven van de jonge republiek een hechte grondslag. Washington die in de Vrijheidsoorlog opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen was, werd tot eerste president gekozen. Het Amerikaanse grondgebied be gon zich spoedig uit te breiden: in 1791 sloot Vermont zich aan, en in 1803 kocht President Jefferson van Napoleon een enorm gebied ten wes ten van de Missisippi voor de ook voor die tijd luttele som van 15 mil joen dollar. Van Spanje werd in 1819 door President Monroe Florida verworven. Een ware vuurproef voor de prille natie was de oorlog van 1812 met Engeland, toen de nieuwe, nog niet voltooide federale hoofdstad Wash ington met het Witte Huis en Capi- tool door de Britse troepen in brand werd gestoken. Naar het zuid westen werd tenslotte het Amerikaans grondgebied afge rond met de aansluiting van Texas in 1845 (nadat deze oorspronkelijk tot Mexico behorende staat enige tijd een onafhankelijk bestaan had geleid), en de afstand door Mexico in 1848 na een oorlog van een territoir dat thans ongeveer de staten STRAATNAMEN (oudlnw) BANDOENG CU) M. Maarschalklaan, Dj. Setasion Selatan - Machinist, Gg., Gg. Gambir - Mac- laine Pontweg, Dj. Gelapnjawang - Maeslaan Nic., Dj. Adipati Kertabumi - Magazijnstraat Noorder, Dj. Gudang Utara - Magazijnstraat Zuider, Dj. Gu dang Selatan - Magnolialaan, Dj. Su- karesmi - Malabarweg Oost, Dj. Pala- sari - Manduraweg, Dj. Sangkuning - Marconiplein, Lpg. Tjirebon - Marconi straat, Dj. Tjirebon - Mauritslaan, Dj. Patrakomala - Meerlaan, Dj. Situ - Me- latilaan, Dj. Anggrek - Menadostraat, Dj. Atjeh - Merdikalioweg, Dj. Pedja- djaran - Meyllweg, Gg. Tamblong Da- lam - Molukkenpark, Taman Maluku - Morseweg, Djalan Garut - Mortagnes- laan, Pahud de, Dj. R. Patah - Mossel- weg, Jacob, Dj. Bogor - Multatuli Bou levard, Dj. Sulandjana N. Naripan binnenweg, Dj. Naripan Dalam - Nassaulaan, Dj. Gandapura - Neck- straat v., Dj. Tjipunagara - Nieuwe California, Nevada, Utah, Arizona en New Mexico omvat. Door een ver drag met Engeland in 1846 werd Oregon Territory (Washington, Ore gon, Idaho) verkregen. De jongste staten van de Unie zijn Alaska (in 1867 van Rusland gekocht) en Hawaii, die in 1959 beide als staat werden toegelaten. De tegenstellingen tussen Noord en Zuid over de slavernij-kwestie leidde in 1861 tot een groot binnenlands gewapend conflict, de Amerikaanse Burgeroorlog, die vier jaar zou duren. Na aanvankelijke successen waren de zuidelijke legers van Generaal Robert Lee niet opgewassen tegen de troepen van de Noordelijke aan voerders Grant en Sherman. De gevolgen van de Burgeroorlog zouden zich nog tal van decennia doen gevoelen. President Lincoln viel door moordenaarshand, voor hij zijn plannen voor een verzoening tussen Noord en Zuid tot uitvoering kon brengen. s Na 1865 beleefde Amerika een enor me industriële en economische ont wikkeling. De deelname aan de bei de wereldoorlogen in onze eeuw, onder de Presidenten Wilson en F. D. Roosevelt, doorbrak de politiek van niet-inmenging, die Amerika, vol gens het staatkundig testament van Whashington steeds had gevolgd. Weliswaar volgde na de eerste we reldoorlog nog een periode van isolationisme, die echter na 1945 definitief tot het verleden behoorde. Tengevolge van deze deelname aan beide oorlogen viel Amerika een leidende rol in de wereldpolitiek ten deel, hetgeen in recente tijd er weer toe leidde dat het in nieuwe conflicten (Korea, Vietnam) werd verwikkeld. Terugziend op 200 jaar Amerikaanse historie, kan men concluderen, dat een ontwikkeling in zo'n korte pe riode van een dertiental landbouw- en handelsstaten tot een econo mische en politieke wereldmacht in de geschiedenis zijn weerga niet kent. CH. MANDERS i:illlllll!lllllllllllllll]lllll!llllllllllllll!lllllllll!lll!llll!llllllllll!lllllllll Binnenweg, Dj. Katja-katja Wetan - Nieuwstraat, Dj. Ksatrijan - Noortstraat v., Dj. Tjiwulan - Nylandweg, Dj. Tji- paganti O. Oldenbarneveldweg, van, Dj. Tong- keng - Oosteinde Binnen, Dj. Panaitan - Oosteindeweg, Dj. Sunda - Oranje Nassauplein, Lpg. Dipati Ukur - Or chideelaan, Dj. Anggrek - Orchidee plein, Taman Anggrek - Ostadelaan, van, Dj. Kjai Luhur - Oude Hospitaal- weg, Dj. Bungsu (wordt vervolgd) 6

Tong Tong | 1976 | | pagina 6