d®¥®®wy iiim ®imi©(fiilk«o "Proberen op een minimum inkomen, een maximum aan tevredenheid en levenservaring te bereiken." Met dat voor nemen zijn Tjalie en ik in 1962 naar Amerika geëmigreerd. Het is misschien een dwars-tegen-de-regels-in ideaal voor een Nederlandse emigrant die gewoonlijk probeert in de kortst mogelijke tijd er beter van te worden. Je geeft sociale zekerheden weg, je familie, kennissen, je eigen taal, in ruil voor meer levensruimte, een beter klimaat, een eigen woning en de hoop op een -goede toekomst voor de kinderen. Zal het een goede ruil zijn? 60.642 Nederlanders emigreerden sinds 1956 naar de States. De eerste jaren in groepen van 9000 en meer, een aantal dat in 1975 slonk tot 208, want Amerika is nu praktisch gesloten voor newcomers. U kunt gerust rekenen dat het aantal Nederlandse emigranten in deze 20 jaar is uitge groeid tot een kwart miljoen zielen, want veel gezinnen hebben kinderen, schoondochters en -zoons en ook tjoe- tjoeks bijgekregen. Als het Indo's betreft, een aanwas van Indo-Americans dus! Leven op een minimum, dat is in Amerika een verrukkelijk avontuur. Je richt je de eerste jaren in met spullen van de rummage-, en garage-sales en de Goodwill Industries, af gedankte'spullen, niet- of wel opgeknapt. Je laat Tjalie allerlei pasartjes opsnorren waar voornamelijk Mexicanen en kleurlingen hun belandja doen. Groenten, vruchten, vlees die in prijs wel de helft schelen met die in de gewone supermarkets. En je leert dat je voor 25,een hele week eten in huis kunt hebben. Wat niet wegneemt dat het af en toe toch wel heerlijk is om ook in die eindeloos rijke, wel voorziene Supermarkets rond te dwalen en erg luxe dingen te kopen. Altijd contrasten zoeken in het leven, dat is altijd ons motto geweest in Amerika. Heel Amerika bestaat uit contrasten. Het zijn altijd weer de mensen die op één ni veau proberen te komen: het rijke niveau. Mooiere auto's, mooiere huizen, duurdere parties, duurdere hobbies, oor zaken van de "ratrace". Het was goed dat we in Californië een groep mensen von den die werkten en leefden als wij, geen behoefte hadden Iets dat een Amerikaan nooit doet: op het grasveld voor zijn huis zitten. Wij wel, na het sproeien, gezellig de krant lezen, lekker koel pèh om direct helemaal Amerikaan te worden, maar het proces van assimileren en integreren langzaam en natuurlijk lieten verlopen. Of het helemaal aan de kinderen overlaten. Amerika verwacht dat je een "good Citizen" bent, niet dat je een goede Amerikaan wordt. Behoud je eigen cultuur, dat is je inbreng in het nieuwe vaderland en als je die niet hebt, probeer dan iets te begrijpen van die anderen. Een rijk, een groots, een wonderlijk creatief land waar je als immigrant alle gelegenheid krijgt creatief, groots en rijk te worden. In die volgorde alstublieft, want als U rijk bent geworden zonder iets groots te presteren, dan komt er nooit meer creativiteit aan te pas. "De beste jaren van ons leven", noemen onze kinderen die vier en een half jaar California. Ik ben blij dat ik toen die stap gewaagd heb, ook al was de teleurstelling van weer terug te moeten groot. Je krijgt in het leven niet altijd dat wat je het liefst zou willen. Het zal ergens wel goed voor zijn geweest. Anders zat ik dit nu hier niet voor u op te schrijven llllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIlll De goedkoopste markt in Whittier was Mexican Market. Green onions, bietjes, radijsjes, sla, andyv.e voor een dollarcent P^ bosie. Wel goed pilih natuurlijk, en niet vies zijn van de enorme troep waar je in moest graaien. Wat een tegenstelling met de k 'nls^ schone Amerikaanse supermarkets: Vons, Alpha Beta, Market Basket, waar je geblinddoekt in de bakken kon grijpen. Kwaliteit de Amerikaanse huisvrouw nummero één, daar wordt niet mee gesjacherd. 8

Tong Tong | 1976 | | pagina 8