Overpeinzingen van een Tikpoes door E. C. BERG Het is stil op de afdeling. Mijn chef Dr. Bolle Boos heeft opgedragen hem niet te storen. De redactie van het tijdschrift "Getal en Geval" heeft gevraagd, waar zijn artikel "Het interpoleren zonder hoofdpijn van een trillioen termen en reek sen" toch bleef. Daar hij wel beloofd, maar nog niets gedaan heeft, is hij ijverig aan het schrijven. Nadat ik al mijn plichten voor heden, morgen en overmorgen heb vervuld, houd ik mij bezig met mijn liefhebberij. Het is het typen van een feuilleton voor mijzelf. Niet voor publicatie ge schikt, daar het onderwerp voor een lezerskring niet interessant is. "De Droom van Tien Vingers" behandelt net probleem van een juffrouw: "Hoe krijg ik 10.000,in de kortst moge lijke tijd bij elkaar?" om haar aankoop, een Steinway-kamervleugel, te ver wezenlijken. Telkens als ik wat ge spaard heb, komt er een hoofdstuk bij. In dit jaar ben ik er in geslaagd 25,bij elkaar te sparen voor het doel. Een regenloze zomer en een zwak voor Italiaans ijzen voor de kleur en smaak; affiches van de herfst in Frankrijk, waar het goud in de bomen hing om het er van af te plukken, wa ren voor kapitaalvorming niet bevor derlijk. Momenteel bezit ik geen cent, en kan dus er geen hoofdstuk aan toevoegen. Drie hoofdstukken nog maar. Een bankbiljet van f 25,in één jaar. Pijnlijk, zeer onaangenaam. Bovendien, wanneer men werkzaam is in een Electronisch Brein, en dage lijks logarithmen en tabellen leest, verarmen fantasie en woordenschat van een mens. Er is nooit een schrij ver geweest, die een roman heeft ge schreven in cijfers. De telefoon gaat. Een vriendin in de zelfde omstandigheden zoekt conver satie. Jammer, dat je onder een tele foonbabbel nooit een kop thee of een koekje kunt serveren. Dan rinkelt het apparaat opnieuw. Het zijn nu mannenstemmen, die naar mijn chef vragen. Beleefd antwoord ik, dat hij momenteel niet aanwezig is, maar dat hij terug zal bellen, zodra hij gekomen is. Het is een boosaardig en zoet ge not te moeten en te mogen liegen en het apparaat leent zich er uitstekend voor. Is er wel één instrument, dat in het persoonlijk en zakelijk leven van zo vérstrekkende betekenis is? Door de lijnen gaan over enorme afstanden in alle talen woorden. Woorden over transacties, mededelingen, over aller lei onderwerpen in allerlei stemsoor ten, intonaties. Een vreemde muziek om te horen zou dat zijn. Als de tele foontoestellen door één of andere kosmische straling eensklaps een ziel kregen en zelf beslisten, wat ze be langrijk vonden om door te geven of nietwaarschijnlijk zouden ze en bloc gaan staken. Een wereld, waarin geen telefoon meer zou zijn. Zou er dan niet meer worden gedacht, gedicht, gemusiceerd, be mind en gelóófd dan nu? Voor dit apparaat op mijn schrijfbu reau voel ik een genegenheid. Hoe eenvoudig is het gemaakt en wat voor mogelijkheden zitten er niet in. De eenvoudige wijzerplaat, omrand door een lijst, waar in de cirkelvormige ga ten de vinger oneindig veel combina ties van cijfers kan kiezen. Hoeveel malen per dag zou het nummer van de tijdsaanwijzing gedraaid worden? En van het weerbericht? Het witte knopje, dat extern inkomende gesprek ken kan overschakelen op andere in terne toestellen is een parmantig slag tandje. En hoe grappig is de syme- rische vorm van de hoorn, die als een beschermende arm in het telefoon lichaam rust. Zelfs in het kunstleven is de telefoon Dit is geen Indisch verhaal maar een gewone vertelling. doorgedrongen. De Italiaan Menotti heeft een opera "De Telefoon" ge schreven; Fie Carelsen's "Een vrouw telefoneert" was een monoloog, waar iedere vrouw in spanning naar luister de. In de hoorspelen (vooral detecti ves) vervult het een belangrijke rol. Wat zou Paul Vlaanderen beginnen zonder dat apparaat? En hoeveel ad vertenties beelden het niet af naast heren in keurige pakken, of charman te secretaressen, die altijd telefoneren met een brede glimlach, terwijl in werkelijkheid het niet zo is? Conver serende dames via dit instrument over soepen, gas of zeep? Als het arme ding piept of kraakt of schoon genoeg heeft van de conver satie, die het (al of geen ziel bezitten de) moet aanhoren, komt de monteur en wordt het omhulsel er af getild. Een verrukkelijk doolhof van kleurige draden door elkaar heen lopend, kruisend, kronkelend wordt zichtbaar. Het oog wordt moe van het volgen der rode, gele en blauwe lijnen. Dan komen de miniatuur-gereedschappen voor het repareren te voorschijn. Met dat schroevendraaiertje hebben de kabouters van Sneeuwwitje haar gla zen kist geschroefd; en met dat nijp tangetje heeft Klein Duimpje de kiezel steentjes neergelegd, die voor zijn vingertjes te scherp waren. De mensen hebben toen deze werk tuigen gevonden en ze nagemaakt (ill. Will Banning) voor hun handen. In koningspaleizen zullen ze wel niet de toestellen gebruiken, die overal te vinden zijn. Het omhulsel is daar uit goudplaat gemaakt en de draden snoeren van briljanten. De rinkelbel is vervangen door een carillon van zil veren klokjes. Voor hef koninklijk trommelvlies is de normale zoemtoon te hard en daarvoor werd een nachte gaal gevangen, die fluiten gaat, zodra het lampje van de zoemtoon brandt. In het apparaat is het wapen van het koninklijk familielid gegraveerd. Wat zou ik dolgraag eens in dat gou den hoorntje willen telefoneren. En wat decoratief zou dat bij mijn raven zwart haar staan. "U spreekt met het toestel van Hare Koninklijke Hoogheid Linda Marion." "Is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Linda Marion aanwe zig?" "Ik zal even in de agenda zien. Wilt U een ogenblik wachten?" Op een schrijftafel ligt een goudleren agenda. Het hele jaar is volgeboekt met afspraken. Dan een schip tewater laten, hier een kindertehuis bezoeken, daar een tentoonstelling openen, kijk, een vorstelijke trouwpartij, en daar een uitnodiging voor een bal. Maar ook afspraken, die alle vrouwen in de westerse wereld hebben. Kap per, modehuizen, schoonheidspecia- iiste, tandarts. Een boekje, dat een voudig vertelt van de representatieve plichten, die aan een prinsessebestaan verbonden zijn. Waar een onderdaan geen idee van kan krijgen, hoe intens vermoeiend dit leven is. Geen wonder, dat daar tussen rode strepen een woord staat: Vakantie Een heel jaar door vriendelijk zijn, gefotografeerd worden, in alle kranten vermeld als je ziek bent. Wat zal Hare Koninklijke Hoogheid Prinsessnakken naar een eenvoudig tikpoezenbestaan als ik op het ogenblik heb Een harde plof verbreekt mijn ge- droom. Ach neen, de agenda van H.K.H. Prinsesblijkt het telefoon boek van mijn woonplaats te zijn. Ik (lees verder pagina 21, kolom 3) 19

Tong Tong | 1976 | | pagina 19