WESTWARD HO! '■m&\ "Toen in 1848, James W. Marshall in Sutter's Mill, California, goud ontdekte, ensceneerde hij eigenlijk onbewust het grote Wild West Drama. Uit het hele land, uit Australië, Europa en andere landen, kwamen de horden mannen - alleen in 1849 al zo'n 75.000 - naar de Californische goudvelden. Een groot deel van de bevolking, toch al voornamelijk "gepeupel", bestond uit avonturiers, roekelozen en, onvermijdelijk, criminelen. De strijd om een plaatsje, een hapje en wat gemak in de enorm overbevolkte "boomtowns", veroorzaakten geweldig grote wanorde, zoniet chaos(Uit: Horan Sann Pictorial History of the Wild West). 1966. De Val van Bung Karno. De grenzen worden weer geopend. De bodemschatten van Indonesië, en dan vooral de OLIE (het vloeibare goud!) ligt weer voor iedereen voor het op scheppen. En wéér klinkt als een dik ke 100 jaar geleden de kreet: Go West, Young Man! En dan kunnen we bovengenoemd stukje eigenlijk woor delijk herhalen. Want geen oceaan 20 is weer te breed gebleken voor de honderden roekelozen, avonturiers en zelfs criminelen die als de horden van Attilla op deze Gordel van Smaragd neerstreken Na de magere jaren met Soekarno wil iedereen zo snel mogelijk rijk worden. "Joint-Venture" is een magisch woord. In het vocabulaire van deze drie bo vengenoemde soorten "heren" bete kent dat: Samen delen, Broer! Maar ikke de vetste helft! Dus: Ik geef jou een fabriek, als ik hem eerst vijf jaar lang, belasting vrij, mag runnen. Na die 5 jaar krijg je zo maar deze fabriek van mij. Helemaal gratis, helemaal voor niks. Okay??? Hoera! Dank je wel!! roept Kromo ver rukt en tekent elk papiertje dat hem voor de neus gelegd wordt. Gewoon blindelings. Niets te danken, Broer, niets te dan ken!! zeggen Bill of Günter of Hiroshi en gaan aan de slag. En draaien dan heel happy hun fabriekjes 24 uur per dag in drie shifts. 5 Jaar lang. Tax-free. Maar na die 5 jaar, als er dus belas ting betaald moet worden, is de lol er plots van af. En wordt met een groots gebaar de fabriek met alles erop en eraan overgedragen aan Kromo. En stappen Bill enz, enz. op en naar huis toe met hun goudgevulde bankreke ning. Kromo in zijn, nu bloedeigen, fabriekje achterlatend. Die helaas na een paar maanden zomaar spontaan in mekaar DONDERT... I I Nogal wiedes! Want daar kan zelfs geen fabriek van Damascener-staal gesmeed tegen op24 uur per dag draaien, 365 dagen per jaar en dat weer 5 jaar achtereen(belasting vrij uiteraard!) Zoals Horan Sann in hun rijkgeïllus- treerde boek zeggen: "Wanneer we praten over het Wilde Westen bedoe len we niet "wildernis wild" maar wet teloos wild - wanorde, geweld, vech ten en moorden; we bedoelen niet de grandeur van de ongerepte natuur, maar het drama van ongetemde, on gedisciplineerde mannen 1976. Tweehonderdjarig bestaan van de U.S.A. 1976. Tienjarig bestaan van het "nieu we Indonesia". De tiende jaargang van de NEW Wild West. In deze tien jaar is Jakarta van een rustig stadje uitge groeid tot een boom-boom-boomtown. Compleet met wolkenkrabbers zo groot als in Texas. En olieschulden... zo groot als Texas! Maar dat weet iedereen nu en er mag over gepraat worden En op een dag rij je wat verdwaasd rond op je moderne mustang genaamd Honda, in de canyons van al die wol kenkrabbers. En dan opeens... whoa!, je houdt de mustang in wantgee whiz, daar staat tussen al dat splinter nieuwe nog zo'n echt stukje Old Fron tier!Bliksemsnel trek je de came ra uit de holsterenFLAR! schiet je deze plaat. Als "verjaarska- do" voor je Yankee-adiks in de USA. (Selamat ja luitjes, met de verjaardag van jullie nieuwe Vaderland. En banjak redjeki allemaal!) Je denkt heel even aan een fata mor gana. Maar neen, het is immers ge woon high noon in het oudste gedeel te van "Batavia", aan de voormalige Jacatraweg (lees verder volgende pagina)

Tong Tong | 1976 | | pagina 20