m Vive la Difference! "The STARS And STRIPES" "INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. In Indonesia heten alle kapsalons "salon". Maar ja, dat is 20 gewoontjes niewaar? Trouwens wanneer men in Holland ook wat meer klasse aan zijn zaak wil geven, noemt men zich immers ook niet zomaar kapsalon, maar "Maison de Coiffures" of zo? Ach ja, stand moet er zijn! Ook hier in Indonesia geef je jezelf dat pietsie meer cachet door met een vreemde taal te goochelen. Maar dan zijn eigenlijk Hollands en Engels de enige vreemde talen waar je mee terecht kunt. Tenminste, die gesproken en verstaan worden door een groot deel van de bevolking. Frans hele maal niet eigenlijk. Er was hier in Jakarta vroeger bijv. een Frans restaurant "Chez Mario". Als je het gewoon op zijn Frans zei, wist niemand waar je het over had. Maar zodra je het op zijn Jakartaans uitsprak, nl: Tjès Mario, wist men direkt waar je gedineerd had Dus hoe ja? Hoe moet je je salon nu dat kleine beetje meer standing geven. Daarbij is ook nog het vervelende dat zowel in het Hollands als in het Engels salon OOK salon isMaar misschien is de eigenaar van deze luxe haarsnijderij wel een Western-liefhebber! En zag hij in al die films altijd wel één of ander gebouw voorkomen met de fraaie naam "Saloon". En in die tenten lopen immers ook altijd dames rond in van die lange jurken met veel kant en ruches en zo. En zijn zij in de ogen van die ruwe cowboys ook niet altijd onwaarschijnlijk mooi? En geven ze de zaak waarin ze werken niet net dat beetje meer klasse dan de gewone "BAR" van om de hoek?! Aha Mesdames, quelle difference ROGIER (Vervolg: Westward Ho!) "de COLORS", Tony Station, zegt het met hoefijzers en een oud plastic pistooltje versierde uithangbord. En als die hypermoderne Honda's en Vespa's er niet voor stonden geparkeerd, zou je zweren dat deze kompleet met oude grobakwielen getooide shack een tot leven gekomen illustratie is uit de Pictorial History of the Wild West! Ik stijg af en ga door de swingende klapdeurtjes naar binnen. Want ik wil wel eens kennismaken met deze "af stammeling van een Italiaanse goud delver". Ketjelik!want Tony is NIET van Italiaanse afkomst, het is zelfs niet de naam van de eigenaar! "Tony" is nl. het Indonesische woord voor "haarversteviger"I En ver der is het helemaal zo'n 100% Jakar- taanse gado-gado. Want het "de" uit "de COLORS" is gewoon het Hollandse "de" en CO LORS slaat op het feit dat je hier je pruik in elke kleur van de regenboog kan laten spoelen. En behalve ver stevigen en spoelen kan je het ook nog laten knippen, verven, wassen en cold waven. Plus dat het hier ook nog een Panti Pijat is, dus een "massage parlor" Als je hier dus argeloos binnen zou wandelen en "alles zou nemen", kom je er beslist als volkomen iemand an ders uit. Zou het dan toch een fata morgana wezen ROGIER Het nationale symbool bij uitstek voor Amerikanen is de vlag, die op elk gebied in het Amerikaanse leven een grote rol speelt. De originele "Stars and Stripes" werd op 14 juni 1777 door het Continental Congress in Philadelphia aangenomen. Tengevolge van de precaire omstandigheden, waarin de jonge natie verkeerde - de voortdurende bedreiging van de voorlopige hoofdstad door Britse troepen - werd de kwestie van de vaststelling van de vlag op tamelijk achteloze wijze behandeld. In de betreffende resolutie werd geen nauwkeurige omschrijving gegeven van het arrangement, zodat in het begin vlaggen van verschillend ont werp gebruikt werden. Slechts werd besloten, dat de vlag zou bestaan uit 13 strepen, wisselend rood en wit, 13 witte sterren in een blauw veld. De geschiedenis van de Amerikaanse vlag was echter reeds anderhalf jaar voor dit besluit begonnen. Tijdens de onzekere periode na de eerste gevechten bij Lexington in 1775 was door de rebellerende kolonisten een vlag aangenomen, die de hoop op een compromis met het moederland uitdrukte: 13 rode en witte strepen met behoud van de Britse Union Jack in de linker bovenhoek. De vorm van de vlag werd definitief geregeld door een wet van 4 april 1818, waarbij voor het eerst werd bepaald dat de strepen horizontaal zouden zijn en dat een ster moest worden toegevoegd voor iedere staat, die tot de Unie werd toegelaten. Ook in het Amerikaanse volkslied "The Star Spangled Banner" neemt de vlag een bijzondere plaats in. Francis Scott Key werd geïnspireerd tot het schrijven van deze hymne, toen hij zag dat na een zwaar nachtelijk bombar dement van Baltimore door de Engelsen in 1814, de vlag bij het aanbreken van de dag nog steeds boven fort McHenry wapperde. Sedert 1959, met toelating van Alaska en Hawaii als staten, telt de Amerikaanse vlag 50 sterren. CH. M. (Vervolg: Overpeinzingen van een tikpoes) raap het op. Namen, adressen, tele foonnummers. Een deel van de be volking van een stad, die door draden en toestellen verbonden is. Een num mer betekent een mensengroep, welke uit verschillende stemmen en karak ters bestaat. Een nieuwsgierigheid be kruipt mij naar de abonné's met ge heime telefoonnummers. Daar zijn vast spoken in huis. Iedere seconde begint of eindigt een gesprek tussen twee mensen en wordt een verhaal in dat gesprek verteld. Overal woelen, léven, dansen verhalen door lijnen, diep on der de grond. De 20e eeuw is de eeuw van de verbinding van mens tot mens. Het tijdperk van de telefoon en de daaruit voortvloeiende ontwikkeling van de tele-apparaten. Het wonder, dat kilometers het aardoppervlak om spant en doorklieft DE HEL VAN BIRMA Door H. J. H. Schurgers, met tekeningen van Th. Min. Een bewogen schets van een van de meest tragische episodes uit de Pacific oorlog. Boekhandel Tong Tong, f 17,50 f 2,75 porto. Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) 21

Tong Tong | 1976 | | pagina 21