Lux Vincet en Olcottpark BANDOENG t DISCO l BOLLAND Ar A A Een herinnering aan Bandungse logeergelegenheden. De heer D. C. W. Engelman schrijft ons over de geschiedenis van Lux Vincet en het Olcottpark in Bandung het volgende: "Mijn ouders arriveerden per M.S. Rintjani in 1919 in Indië. Mijn Vader werd uitgezonden als vertegenwoordiger van een Haagse Exportfirma. Na ongeveer een jaar als zodanig werkzaam te zijn geweest werd hij mededirecteur van een zaak in landbouwwerktuigen. Tijdens deze laatste periode was mijn Moeder een pension begonnen. Toen de zaak waar Vader directeur van was tengevolge van de crisis van 1923 slecht begon te gaan werd geheel overgeschakeld op het pensionbedrijf, dat de naam kreeg van Lux Vincet. Mijn Vader verkocht dit bedrijf in 1928 en dacht rustig te kunnen gaan leven in Nederland. Maar de zaak ging slechter en slechter en ging tenslotte failliet. Mijn ouders besloten naar Indië terug te gaan om te zien wat er nog te redden was. Zij kwamen echter te laat. HET NIEUWSTE FOTOBOEK VAN HEIN BUITENWEG Bijna 200 pagina's met meer dan 150 foto's van Bandoeng en bekende piekjes in de omgeving ervan. Een boek, waar iedere oud-Bandoenger telkens weer zijn hart aan zal op halen! Voorzien van een duidelijke kaart van Bandoeng. In de tekst wor den een aantal aspecten van de stad en haar historie belicht. Verkrijgbaar bij boekhandel Tong Tong, f 30,— ƒ4,-- porto De consequentie was zonder geld op nieuw starten, onder de slechtst denk bare condities. De crisis was zo on geveer op zijn dieptepunt en mijn Va ders gezondheid zeer slecht. Wij maak ten dan ook bange dagen door. Maar een operatie door Dr. Rizzi bracht uit komst wat de gezondheid betreft en Vader werd benaderd door de toen malige eigenaren van het Olcottpark om in hun gebouwen iets te beginnen wat tegenwoordig service-flat wordt genoemd. Er kwam van vrienden wat geld beschikbaar en de zaak begon en viel direct in de smaak van het publiek hetgeen voor geen klein deel te dan ken was aan de grote naam die mijn ouders zich op dit gebied hadden verworven. Helaas is mijn Vader in 1940 overle den; het Directoraat kwam toen in andere handen, maar ook dit duurde niet lang daar de oorlog in de Pacific begon en Java al spoedig werd bezet. Na de oorlog is eerst een deel van de Amacab in het Olcottpark gevestigd geweest en daarna is het korte tijd in gebruik geweest als opvangcentrum voor zieken en ouden van dagen. Wij kregen de zaak echter vrij spoedig terug. Zij bleef onder Nederlands be heer totdat naasting plaats vond in December 1957. Maar nu nog heet Lux Vincent, Lux Vincet en Olcottpark, Olcottpark!" De heer Engelman zond ons ook een pagina uit het Algemeen Indisch Dag blad - meer populair bekend als AID - van 21 juli 1933 waarin een meer dan een kolom lange beschrijving van de inrichting van de appartementen in het Olcottpark. Daaraan ontlenen wij nog het volgende: "Ongeveer 10 jaar geleden ontvouw de de heer D. H. Engelman ten onzen kantore zijn plannen inzake den ver huur van compleet gemeubileerde ap partementen. Hij was destijds de oprichter van het hotel - en pensioncomplex "Lux Vin cet" en onder zijn leiding groeide deze zaak uit tot een formidabel bedrijf, dat destijds een kleine 30 compleet ge meubileerde huizen aan de Riouwstraat exploiteerde. Hieruit bleek dat het denkbeeld om huiselijke gezelligheid Over Bandungse hotels is in de loop der jaren, ook in Tong Tong, het een en ander gepubliceerd. Geen wonder, want de stad op de hoogvlakte, schoon jong in jaren - in het begin van onze eeuw was 't nog maar een forse bergdesa! - had zich in korte tijd ontwikkeld tot een recreatieoord van betekenis, druk bezocht door va- cantiegangers, die er inderdaad alles konden vinden wat zij maar wensten: een koel klimaat, fraaie natuur en een prettige bevolking. Twee grote hotels, Homan en Preanger waren de voornaamste centra waar in de loop der jaren duizenden vacantiegangers samenstroomden. Maar er waren ook andersgeaarde gelegenheden, die in reputatie konden wedijveren met de grote caravanserais. Over twee daar van, die beide in dezelfde handen waren geweest, ditmaal een en an der. te verbinden aan het comfort van een eerste rangshotel, hier te land ingang vond. Ongeveer veertien maanden geleden deelde dezelfde heer Engelman ons mede, dat hij voornemens was een zelfde soort bdrijf te gaan exploiteren in het Olcott-park, hetwelk hem tot dit doel uitermate geschikt leek. De plannen namen vasten vorm aan en ongeveer elf maanden geleden werd het Flat-complex Olcott park op be scheiden voet geopend. Men exploi teerde toen één flat, doch dank zij de energieke leiding van de heer en me vrouw Engelman groeide het bedrijf met de maand. Voortdurend overtrof de vraag het aanbod en steeds werden meerdere huizen in het Olcott-park gelegen, aan het bedrijf getrokken. Thans, dus na nog geen jaar bestaan te hebben, worden 15 compleet ge meubileerde huizen geëxploiteerd, ter wijl in den loop van dit jaar nog een tweetal woningen hieraan zullen wor den toegevoegd, waarmede alle hui zen in het Olcott park gelegen, tot het Flat-complex zullen behoren. Momenteel bedraagt het aantal gasten ongeveer 60, doch alsdan zal de ca paciteit 75 bedragen. Wij hebben een rondgang gemaakt door het geheele flat-complex en, al hoewel alles was bewoond, werden wij in de gelegenheid gesteld, de verschil lende appartementen te bezichtigen. Wat in alle flats allereerst de aandacht trekt is de buitengewoon smaakvolle meubileering. Hier is volkomen afgeweken van wat men onder het meest moderne hotel- meubilair verstaat. De ontwerpen, van de hand van mevrouw Engelman ma ken een zeer gedistingeerden indruk. Het spreekt vanzelf, dat het ons te ver zou voeren, de verschillende bezoch te flats te beschrijven. Wij hebben evenwel zoowel de étage- als de ge- lijkvloersche bezichtigd en overal frap peerde ons de smaakvolle inrichting en het comfort." "Dit is in het kort een overzicht van hetgeen Flat-complex Olcott-park in minder dan één jaar bereikte. Wij heb ben groote bewondering voor den ge- presteerden arbeid en de bereikte resultaten van zijn energieke leiders." Aldus het AID. "Dispereert niet" was blijkbaar niet alleen de zinspreuk van Jan Pietersz. Coen, maar ook van de familie Engel man! 4^4 Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG t Per Airmail het allerbeste en aller- I nieuwste ontvangen op platen en t cassettes uit Indonesia! Totaal nieuw I repertoire, o.a. the Favorites met I Mus Mulyadi, Ernie Djohan bersama f Koes Plus, Tetty Kadi, The Panbers I en vele anderen. I DE TOPPER VAN DJAKARTA: f Rubiah van Mus Mulyadi en Diana 1 Jusuf is nu ook leverbaar, t Daarnaast ons vertrouwde repertoire I in gamelan, angklung en stambul f muziek, voor lage prijzen, en I COUNTRY platen uit USA. Wij zijn T leverancier van de E.O.-radio en T.V. 22

Tong Tong | 1976 | | pagina 22