Eerst langzaam, dan sneller en snel ler en weer afnemend. Een laatste, dreunende slag. In 't ravijn worden ze tegen de wanden teruggekaatst, ze klinken ver door, overal weten de werkers dat 't werk voor vandaag weer gedaan is. Ook de wiedsters pakken de attribu ten bij elkaar. Zij haasten zich naar huis over 't hellende pad; als eendjes achter elkaar. Eten koken, eerst de rijst wassen in de kali, zelf een lek ker bad nemen. Langs de kant pluk ken zij varentopjes, pakis. Lekker, om sajoer van te maken. En dan éven nog, dan zal de lucht zich beginnen te verven met alle vlammende kleuren van een zonsondergang. Oranje, rood, roze, flarden zacht-turquoise over gaand in lila, paars Tegen 't silhouet van een paar rahdoe- bomen wieken, traag, drie, vier neus hoornvogels. Woejsch... woejsch woesjchZe kakelen luid...a-oehk .a-oehk In de jonge rubbertuinen klinkt een langgerekte schreeuw. De liefdeskreet van een jonge kidangbok om een hin de. Aan de bosgrens roepen pauwen, toe-woeoétoe-woeoéEn ook in de bomen op 't erf wordt 't druk van vogels die zich ritselend en kibbe lend een plekje zoeken voor de nacht. Ze wippen van de ene tak op de an dere, vinnig uithalend naar elkaar, twistend om de beste plekjes. Cicaden snerpen, krekels beginnen hun instrumenten te stemmen. Ze van gen hun concerten aan, eerst schuch ter, een beetje onzeker. Dan valt plots 't orkest in, een sonoor geronk van goudgekraagde, pikzwarte djelitengs, honingkleurige kedorangs tjeliring, van de kleine djangkrih-oepoh tot de gangsir, de reus die zijn hol in 't diepst van de aarde heeft. Voor zijn oorverdovend sierrrrsteekt hij 't achterlijf naar buiten door de ingang van zijn woning. Met zijn allen overstemmen zij 't ge prevel in de bomen, 't gemekker van kikkertjes in de vijver, de roep van de kokohbeloh, 't uiltje in de boengoer- boom, die met zijn paarse bloemen kroon nog wat na staat te gloeien in de laatste stralen van de zon. En als alles is geweest, komt hij ook nog met een duit voor 't zakje. De tokèh in de hanebalken van 't dak. Hij hin nikt. tok'otok'otok..tok'otok'otok. en dan komt 't diep uit zijn keel, hard, staccato... tokèh... tokèh... Zeven keer. De zegenbrengende, zaligmaken deHij hikt, kucht... en bij een laatste rochel sluit de nacht zich over 't land. Nachten van donkerblauw fluweel, be zaaid met myriaden twinkelende ster ren als fonkelende juwelen. Vleermuizen vangen hun jacht aan op muggen, kevertjes, argeloze vlinders. Piepend fladderen ze door de lucht. De cicaden hebben hun zagende zang gestaakt. Aangetrokken door 't helle lamplicht schiet er één door 't open raam naar binnen. Hij draait, daas, Zeer originele melodieën uit verschillende delen van de Gordel van Smaragd, bijzonder uniek gezongen door Farida v. Erp Taalman Kip, begeleid door bekende musici. De L.P. die door het Koninklijk Instituut voor de Tropen werd gekwalificeerd als een plaat met geheel eigen sfeer, die zonder twijfel aangename herin neringen zal oproepen bij hen die zelf in Indonesië zijn geweest. Verkrijgbaar door overschrijving van f 19,90 op postgirorekening 3402143 t.n.v. Ridoperos records Postbus 9078, Tel. 030-61 79 81(genoemde prijs is excl. porto) Ook verkrijgbaar bij de hieronder volgende grammofoonplaten winkels: Alkmaar Fa. Klooster en Kliebert Ypma Disco Almelo: Fa. Henk de Leeuw Amsterdam: Sims en Partners C.V. Fa. Visser-Overweg Disco Boetiek Indonesia Apeldoorn: Disque Moustache Arnhem: Bergman B.V. Assen: Thomas Sr. B.V. Breda: Studio 33 Capelle a.d. IJsseh Radio Modern Ede: Pols B.V. Discoshop Frans Smink Eindhoven: Sims en Partners C.V. Enschede: Muziekh. Knoop Den Haag: Studio Danser Den Bosch: Goosen en Swagerman Deventer: Kassenberg Hengelo: Fa. Hogeweg Hoogeveen: J en D-7 Speciaalzaak Rotterdam: Dankers-Nobel Termeulen B.V. Roosendaal: M.U. 2000 Tiel: Fa. C. Kooijman Tilburg: Muziekh. Rossmeisl Fiësta gram. pl. handel Uden: Platenshop Tune Utrecht: Sims (Hoog Catharijne) Vught: Fa. Harry Hamers Wageningen: Audio Disk Zwolle: Sims en Partners C.V. De Artist B.V. een paar keer om de suizende cylin der, en kletst dan met een harde tik tegen 't tafelblad. Nachten, die komen in golvende ge waden van zilverlamé, geurend naar sedep-malem, tuberoos, naar patchou li en Indische sering, bedwelmend, sprookjesachtig. Widodarie's, hemelnimfen, dalen neer uit hogere gebieden. Aan de oevers van 't bergmeer, tussen ketjoeboeng en gandarsoeli leggen zij haar glan zende vleugels weg, de goudbestikte kains néér. Ze stappen 't koele water in om zich een poosje vrolijk met elkaar te vermeien; zich onbespied wetend door aardse ogen. De srigoenting, in zijn nachtrust ge stoord, laat even één van zijn glas heldere tonen horen. Nachten, gehuld in somber zwart. Vol onheil. Waarin de mens waakzaam moet zijn, op zijn hoede voor boze machten. Van geesten en demonen. Ook van aardse slechterikken. Dieven, moordenaars begeven zich op pad. De dieven-vogel kondigt ze aantjoe- lih.tjoelih..tjoelihLuister goed, wees voorzichtig en sluit deuren en ramen. Ja, soms heb ik toch wel heimwee naar mijn bergen. Naar de zoete geu ren van koffie-bloesem en tjempaka- gondöh. Ik denk aan 't koeltje op de zijgalerij van onze mooie besaran, op 't heetst van de dag. Aan de magrib, de korte schemering met duizenden geheimzinnige stemmen van insecten en andere schepsels. Geluiden die de goede en boze "djins" voorgaan, als die op dat uur hun machten komen tonen aan de mensheid. En ik verlang naar de nachten, die ik nooit en nergens zó meer heb ervaren. De lavende, van donkerblauw fosfor- escerend fluweel, stil, alleen verstoord door 't geritsel van bamboeblaadjes. Sprookjesachtige maannachten, vol mysterie en zoete beloften. En ten slotte, de boze, zwarte die er ook bij horen. Zwaar van dreiging, met geu ren van walmende wierookpotjes en kembang-borèh, om al dat kwaad te bezweren PLANTERSVROUW Centrocema groenbemester, tevens grondbedekker. loetoengs zwarte apen tekie hardnekkige grassoort boelan'ans ring om de boom alang-alang harde grassoort, onuit roeibaar. pandjangs tuin-werktuig sajoer groente gerecht, soepje randoe kapokboom kidang klein hert, ree tokèh gekko, grote muurhagedis ketjoeboeng grote doornappel gandar-soeli soort waterorchidee kains lende-doek srigoenting moeras-zwaluw tjempaka-gondoh solitaire plant met eivormige, goudkleurige, zwaar- geurende bloemen. djins geesten kembang-borèh bloemen-offer besaran administrateurs-woning "Hij heeft de voeten van zijn vader". 25

Tong Tong | 1976 | | pagina 25