BOEKEN bij Tong Tong Interessant en leerzaam: 2e Lt. vl. wnr. B. van Thiel 23-2-42. Wederom Palembang I ge bombardeerd. 24-2-42. Pladjoe en Palembang I wa ren de aanvalsobjecten. Vdg. van Ho- gendorp sneuvelt en Vdg. Magnee wordt afgeschoten, overleeft het in cident maar sneuvelt later. 26-2-42. Boven Banka wordt de Glenn Martin M-599, bestuurd door de 2e Lt. Schaftlein neergeschoten. Hij weet zijn brandend vliegtuig per parachute te verlaten en wordt hangend aan zijn valscherm door Japanse jagers be schoten. Hij wordt verwond aan rug en arm. De rest van de bemanning sneuvelt. Zijn volgvlieger de Vdg. Bosman wordt dermate zwaar aange vallen dat hij ternauwernood de thuis basis weet te bereiken. Op 26-2-42 eindigen de operaties op Zuid-Sumatra, want de invasievloot bestemd voor Java is verkend en ge lokaliseerd. De eindfase van de ope raties met de Glenn Martins staat voor de deur. 1-3-42. Een aanval van 2 Glenn Mar tins op schepen, liggende voor Indra- majoe. De toestellen worden gevlogen door de 2e Lt. van Thiel en de Vdg. L. Kroes. De 2e Lt. van Erkel en een onbekend aantal Glenns vallen sche pen voor de kust van W. Java aan. Kalidjati wordt bij verrassing door de Japanners veroverd. Velen worden ge vangen genomen o.a. de 1e Lt. Beek man en de Sgt. Cramerus. De laatste weet te ontsnappen en Bandoeng te bereiken. Beekman wordt helaas ver moord 2-3-42. Drie Glenn Martins worden neergeschoten op een aanval op Kali djati. Ze werden gevlogen door de 2e Lt. Straatman, en de Vdg's Belloni en Haye. Slechts één man weet dit drama te ontsnappen. 4-3-42. Drie onklare Glenns worden van Andir naar Tasikmalaja gevlogen met het kenmerk om na inbouw met reservetanks uit te wijken naar Aus- stralië. 5-3-42. Toestellen worden vernietigd tijdens een bombardement op Tasik. De vliegers waren 1e Lt. van Erkel (Lees T.T. nr. 14 ddo 1 febr. 1976), de 2e Lt. Samson, de Vdg. Bosman en de Sgt. Hofmeister. 1e Lt. vl. wnr. J. C. Beekman Naast de reeds hiervoor vermelde vliegers hebben aan de operaties bo ven Zuid Sumatra en West Java ook deelgenomen: de 1e Lt's Wolff, Zoe- temeier, Beekman en Otten, de 2e Lt. Gosma, de Vdg. Stuurhaan, de sgt.'s Bos en de Bont, de waarnemers 1e Lt. van Loggum en Akkerman, de brigadier telegrafist R. Timmerman, en nog vele anderen. Door gebrek aan gegevens blijft deze lijst helaas on volledig. O. G. WARD (wordt vervolgd) (Vervolg: Boekbespreking, pag. 28) THE DISTRICT A study in decentralization in West Malaysia Dit boekje verscheen als no. 6 van een serie monografiën over Zuid-Oost Azië van de Universiteit van Huil bij de Oxford University Press en werd geschreven door J. H. Beaglehole. Het eerste hoofdstuk begint met een historisch overzicht van de ontwikke ling van het plaatselijk bestuur, waar in een vergelijking wordt gemaakt met ervaringen in de koloniale periode op gedaan. Vervolgens wordt ingegaan op de veranderingen die er sinds de onafhankelijkheid van de federale staat Malaysia hebben plaatsgehad, in het bijzonder op de positie van het districtshoofd, de rol van specialisatie en coördinatie in het bestuur, de groei van het plaatselijk bestuursapparaat en de politieke verhoudingen. Zeer belangwekkende lectuur voor hen, die geinteresseerd zijn in be stuurswetenschap. De schrijver is lec tor in de politieke wetenschappen aan de Universiteit van Waikato in Nieuw Zeeland. Het werkje is voorzien van een uitgebreide bibliografie. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, 17,50 1,70 porto. CH. M. "DIE GOEDE OUDE TIJD" Ziekenverpleging door dames uit den goeden stand. Drie jaar geleden bracht de heer dr. Lykles te Soerabaja het goede denk beeld tot uitvoering om jonge dames op te leiden voor de ziekenverpleging. Zijn cursus werd aanvankelijk gevolgd door een 16 tal jongedames van wie enigen wegens verandering van woon plaats, huwelijk of om andere reden afvielen; voor de overblijvenden had eergisteren het eindexamen plaats. Het diploma kon worden uitgereikt aan de dames J. E. Copper, G. Donner, V. J. Hoogenraad en A. Chr. A. Merghardt, die zich aan de praktijk der ziekenver pleging gewijd hebben in de klinieken van drs. Koefoed en Koch en in de Soerabajasche Ziekenverpleging. Het voorbeeld van dit viertal ontwik kelde dames, die zich een zo schoon levensdoel gekozen hebben, zal zon der twijfel navolging vinden bij vele dames in Indië uit de goede stand, die een goede en geëerde maatschappe lijke positie zoeken. Het is een geluk kig verschijnsel te achten dat de weer zin van vele jonge dames hier te lande om zich aan de Ziekenverpleging te wijden geleidelijk wordt verdrongen door het besef dat de vrouw in geen andere werkkring beter de in haar binnenste sluimerende liefde en toe wijding tot hun recht kan doen komen dan aan het ziekbed. Het ware ons inziens dan ook wen- schelijk dat het werk van dr. Lykles - die zooals bekend ons spoedig metter woon verlaat - wordt voortgezet door een collega. Wel denkt de heer Lykles mettertijd aan zijn gesticht te Lawang een cursus als boven bedoeld te ver binden, maar dit sluit de behoefte aan een gelegenheid tot opleiding te Soe rabaja geenszins uit, schrijft het Soer. Hbld. Uit: "De Echo", Weekblad voor Da mes in Indië, van 18-5-1902. Magnetiseurs somnambules en gebedsgenezers, Dr. W. H. C. TenHaeff 16,90 Verborgen krachten der edel stenen, M. Uyldert 14,90 Plantenzielen, M. Uyldert 32,50 Lekker eten en toch afslanken, Lisa Mar 5,90 Lekker voor later, inmaken, bot telen, conserveren 14,90 31

Tong Tong | 1976 | | pagina 31