Attentie! abonnement nu f 46,- 1001 ElectPïsch rijst koken avonturen met de soetil Veilig, makkelijk en tijdbesparend I Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER m Inhoud 1 liter f 110, Inhoud 11/2 liter f 120, Inhoud 1,8 liter f 130, Verzendkosten f 7, Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 SOETIL-AVONTUURTJE Een lekker groenten-hapje voor de hondsdagen. Hoeveelheden bepaalt u zelf. Andijvie in stukjes verdelen en gaar, maar niet te zacht koken in een beetje water met zout en suiker, 't Moet zoe tig worden. Uit laten lekken en over doen op een schaaltje. Nu de saus, de sambal er door. Jonge rabarber in stukjes snijden en fijn oeleken met lombok, trassi, zout en een beetje suiker. Doe er ook een theelepeltje petis bij en zoveel water dat 't echt een sausje is. In Indische toko's is altijd wel verse sereh .te krijgen. Haal van een paar stronkjes de buitenste blaadjes er af. Kunt u bewaren om later te gebruiken. De kern snippert u met een scherp mesje haarfijn. Van deze rafels onge veer een eetlepel door de saus men gen en dit dan over de uitgelekte andijvie gieten. Semanggi, al is 't niet uit de sawah. PLANTERSVROUW (Vervolg: Potjut Barèn) gen. Tijdens haar tournee's gebruikte zij aanvankelijk het houten been, maar dit knelde pijnlijk bij de knie, en daar om liet zij zich verder dragen, schrij lings gezeten op de schouders van een manspersoon. Een van hen was een zekere Rasjid, met wie zij huwde en die zij de titel gaf van Teuku Muda Rasjid. De energieke Potjut Baren deed ook uitstekend haar plichten als Bestuur der; luie mensen werden aangespoord de sawah's en de ladangs te bewer ken, en anders volgens de adat (ge woonterecht) gestraft, zodat het volk haar vreesde, maar tegelijkertijd ook liefhad. Potjut Baren probeert een Ned. officier neer te steken. In mei 1912 was de eerste Cdt. van het nu permanente bivak Kuala Bheë de Luit. J. B. de Kort, die als vaste spion had de Atjeher Njak Kulam. Een vrouwelijke bediende van Potjut Baren, Afeulah genaamd, had na en kele waarschuwingen wederom over spel gepleegd met een persoon, die niet haar echtgenoot was. Potjut Baren vatte dit op als een be lediging voor haar eigen huis, en strafte haar volgens de Atjehse adat, m.a.w. haar hoofdhaar werd afgescho ren en zij werd het huis uitgejaagd. Afeulah was echter familie van Njak Kulam, spion van luit. de Kort welke laatste hem het hele verhaal over briefde. Door de Kort nu werd een schriftelijke oproep verzonden naar Potjut Baren, om naar Kuala Bheë te komen, (een dagmars) Potjut Baren kwam, en de schrijver T. Zainal Harun deelde haar mede, dat hij opdracht had, om van het ge beurde procesverbaal te maken. Potjut Baren's antwoord was, dat hij geen recht had te spreken over een geval van toepassing van de adat. Luit. de Kort verscheen nu zelf, en zij antwoordde hem, dat hij geen recht had deze zaak te onderzoeken; dit had alleen de Gouverneur te K. Radja, of hoogstens de Civ. Gezaghebber te Meulaboh. Dat U mij als uleë-balang hebt opge roepen is al buiten de regels, aldus haar woorden. Luit. de Kort antwoordde: "Ik ben de bivakcdt. van K. Bheë en heb ook civiele bevoegdheden. Zij anwoordde weer: "U heeft Uw mi litaire plichten, en moet U zich niet met bestuursaangelegenheden bemoeien." In het daaropvolgende gesprek werd Potjut Baren zeer kwaad, verhief zich van haar zitplaats, trok haar rentjong en stak naar luit. de Kort, die snel achterwaarts sprong. Dit voorval werd telefonisch gerap porteerd aan Kapt. Veltman, die beval de kwestie even te laten rusten, en dat een officier uit Meulaboh ge zonden zou worden. Des namiddags arriveerde een Mare chaussee brigade onder co. van de jonge luitenant Gosenson, die Potjut Baren een brief van Veltman over handigde, waarin stond, dat deze per soonlijk de affaire zou onderzoeken en regelen. Luit. de Kort werd op 9 september 1912 afgelost door de luit. G. F. V. Gosenson, en kapt. Veltman kwam persoonlijk naar Tanoh Mirah om de kwestie op te lossen. Het verscheiden van Potjut Baren. Potjut Baren overleed in 1933, en tot haar oude dag was zij bij haar volk geliefd als uleë-balang, om haar be kwaamheden, haar plichtsbetrachting en haar ijver. De gedichten, die zij maakte over de Woyla-rivier zijn nog steeds bekend. Aantekening: Een van mijn brigades uit K. Bheë is in 1933 de grot binnen gegaan en vond daar nog een stalen speerpunt en een lege fles Hoboken. (vierkante pot, voor water) Luit. Scheurleer bleef nog enkele jaren na de acties, dus in een rustiger pe riode, Cdt. van Tanoh Mirah. Bij de opening van de nieuwe volks school, kwam zelfs de Resident op inspectie. De Atjehse kindertjes waren behoor lijk getraind; bij binnenkomst van de Resident stonden de leerlingen in drie bewegingen op in hun banken, met de hen door Scheurleer geleerde woor den: "Aan me hi! Aan me ha! Aan me Resida! Dit welkomstwoord werd, tekenend voor de verhoudingen in die tijd, met veel plezier aanvaard. Veel historische gegevens heb ik ge put uit: Riwayat Hidup Pahlawan Aceh (levensverhaal van Atjehse helden), uitgegeven in 1972 ten tijde van het Atjehse Culturele Festival. J. H. J. BRENDGEN 35

Tong Tong | 1976 | | pagina 35